Biblioteka
01.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/01.jpg
02.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/02.jpg
03.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/03.jpg
04.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/04.jpg
![]() |
Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie ul. Plac Dworcowy 2 NIP 755-17-65-937 tel. +48 77 4666226 |
Godziny otwarcia |
poniedziałek - wtorek: 09.30-15.30 środa i czwartek: 11.30-17.30 piątek: 10.00-15.30 sobota: nieczynne |
14 listopada naszą bibliotekę odwiedziły Sówki z PP nr 1 w Gogolinie. Dzieci zwiedziły bibliotekę, a następnie udały się na zajęcia dotyczące lasu. Przedszkolaki wysłuchały bajeczki o Kici Koci i Nunusiu pt: "Kto mieszka w lesie?" Kolejnym punktem naszego spotkania było zawieszenie kolorowych listeczków na naszym bibliotecznym drzewku. Dzieci wysłuchały także bajeczki "Wszyscy ziewają" oraz "W lesie". Przedszkolaki słuchały z zaciekawieniem, a także podzieliły się z nami swoimi spostrzeżeniami i obserwacjami na temat jesiennej przyrody oraz zwierząt.
Dnia 7 listopada bibliotekę odwiedzili uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Malni wraz z wychowawcą panią Danutą Grobosz. Dzieci zwiedziły bibliotekę oraz zostały zapoznane z księgozbiorem. Potem udaliśmy się na salę konferencyjną, gdzie odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika. Pani Monika odczytała bajkę o żółwiku, który również odwiedził bibliotekę pt.: ,,Franklin w bibliotece". Dzieci z zaciekawieniem słuchały historii i zdawały mnóstwo pytań. Następnie pani Marta opowiedziała dzieciom o tym, że czytanie książek jest bardzo wartościowe i posiada wiele zalet. Dzieci dowiedziały się także na jakie działy dzielimy literaturę oraz mogły zobaczyć ciekawe książki z naszego księgozbioru. Aby zostać czytelnikami biblioteki musiały wysłuchać próśb książki a potem złożyły uroczyste ślubowanie. Każde dziecko zostało pasowane na czytelnika biblioteki oraz otrzymało order i pamiątkowy dyplom. Spotkanie zakończyliśmy wspólnym zdjęciem.
Dnia 5.11 w Gminnej Bibliotece Publicznej odbyło się kolejne spotkanie dla najmłodszych z cyklu ,,Klub Malucha". Pani bibliotekarka przyniosła ze sobą dwa koszyczki jesiennych zbiorów i opowiedziała dzieciom co udało jej się zebrać tej jesieni na dworze. Maluszki wysłuchały także czytanki o zwierzątkach, które możemy spotkać w lesie i oglądały ilustracje. Gościem specjalnym spotkania była pani Patrycja Klaus - Krzyszkowska, logopeda z Poradnii Psychologiczno -Pedagogicznej w Krapkowicach, która opowiedziała rodzicom, w jaki sposób mogą prawidłowo rozwijać mowę u swoich dzieci, udzielając porad oraz cennych wskazówek.
Spotkania organizowane są cyklicznie, we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Gogolinie.
5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu naszą bibliotekę odwiedziły Biedroneczki z PP3 w Gogolinie. Maluszki miały na głowach przepiękne opaski z ulubionymi bohaterami z bajek, które przygotowały wraz z rodzicami w domu. Dzieci zwiedziły bibliotekę, a następnie udały się na salę konferencyjną. Panie bibliotekarki zadały maluszkom zagadki związane z postaciami z bajek, na które Biedroneczki chętnie odpowiadały. Następnie wysłuchały bajeczki z serii Kicia Kocia pt:
Kto mieszka w lesie. Dzieci odkrywały wspólnie z panią bibliotekarką okienka z obrazkami, które znajdowały się w książce. Na koniec zajęć maluszki oglądały wspólnie bajeczki.
24 października w czwartkowe popołudnie Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie zaprosiła swoich czytelników w piękny, ale i trudny świat Orientu. Gościem biblioteki była Tanya Valko, pisarka przez wiele lat mieszkająca w krajach muzułmańskich. Wierną rzeszę czytelników, także tych z Gogolina 😊, zdobyła dzięki dwóm seriom: arabskiej i azjatyckiej, które składają się na Orientalną sagę. Podczas spotkania Tanya Valko opowiedziała o życiu w Libii, w Arabii Saudyjskiej oraz Indonezji. Zdradziła plany dotyczące przyszłych powieści. Chętnie odpowiadała na pytania zgromadzonych słuchaczy. Nie zabrakło także dedykacji i wspólnych zdjęć, także tych, robionych przez samą pisarkę.
https://www.tanyavalko.pl/1.html
https://www.facebook.com/…/Wri…/Tanya-Valko-697494960286757/
30 września obchodzono Dzień głośnego czytania. Z tej okazji panie bibliotekarki udały się na spotkania z najmłodszymi do przedszkoli znajdujących się na terenie naszej gminy. W poniedziałek (1.10.2019) pani Agnieszka odwiedziła grupę Biedroneczek z Przedszkola Karlika i Karolinki w Gogolinie. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały bajeczek z serii Zwierzęta Oli ,,Jesteś super chomiczku” i ,, Nie płacz mały rudzielcu”. Po wysłuchaniu bajeczek przedszkolaki rozmawiały o tym jak opiekować się i dbać o zwierzątka. W piątek (4.10) pani Monika odwiedziła grupę Motylków z Przedszkola Publicznego nr 1 w Gogolinie. Przedszkolaki wysłuchały bajeczki o żółwiku Franklinie pt: ,,Franklin i Wielka Dynia”. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały książeczki, zadawały mnóstwo pytań, a także chętnie odpowiadały na te zadawane przez panią bibliotekarkę. Natomiast pani Agnieszka odwiedziła w tym dniu dzieci z Przedszkola Publiczne go w Zakrzowie. Maluszki wysłuchały bajki o Biedronce Fionce pt: ,,Śniadanie na trawie”oraz wierszyków o kasztanach i jesiennych zabawach z książeczki ,, Jesień plecień”. Grupa starszaków wysłuchała opowiadania z serii Nasze Przedszkole pt: ,,Piotrek umie się dzielić”. Po przeczytaniu książeczki dzieci stwierdziły, że dobrze jest mieć przyjaciół. Druga książka ,,Jesień plecień” wywołała długą rozmowę na temat oznak jesieni, magii barw, zachowań zwierząt i jesiennych zabaw. Przedszkolaki były bardzo zadowolone z odwiedzin, wykazały się ogromną wiedzą, a także obiecały w najbliższym czasie odwiedzić z rodzicami bibliotekę.
Uwaga, uwaga!!!
Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego ,,Relaksowanie przez czytanie".
Komisja w składzie: Mateusz Jastrzębski, Marta Pola, Agnieszka Salamon, oceniła nadesłane prace i przyznała nagrody.
Nagrodzeni to:
Prezentujemy nagrodzone zdjęcia.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie i ciekawe fotografie.
Dnia 3 października w bibliotece gościliśmy panią Annę Maruszeczko – dziennikarkę telewizyjną i radiową, felietonistkę i blogerkę oraz redaktor naczelną magazynu ,,Uroda Życia”. Pani Anna jest także prowadzącą program ,,Zielone Drzwi” w telewizji śniadaniowej ,,Dzień Dobry TVN” oraz działa aktywnie w Fundacji TVN ,,Nie jesteś sam”. Spotkanie przebiegało w bardzo przyjemnej atmosferze. Uczestnicy mogli usłyszeć wiele poruszających historii, jak również zobaczyć z jakimi przeciwnościami niejednokrotnie mierzy się wielu z nas. Historie te były pełne niełatwych doświadczeń, lecz okazywały się niezwykle budujące. Spora część z tych osób zmagających się z chorobą lub życiową niepełnosprawnością, żyje dziś aktywnie i rozwija się. Pani Anna przekazała nam wiele dobrych emocji i ciepła, które czerpie ze swojej pracy zawodowej oraz współpracy z ludźmi. Spotkanie dostarczyło nam wiele pozytywnych wrażeń, jak również pozwoliło spojrzeć z innej perspektywy na ludzi, którym życie nie szczędziło trudnych doświadczeń. Dziękujemy Pani Annie bardzo serdecznie za poświęcony nam czas oraz uśmiech i dobre słowa, którymi dzieliła się z nami.
Spotkanie poprowadził Donat Przybylski z Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego. Wydarzenie finansowane przez Marszałka Województwa Opolskiego i Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu, w ramach programu ZACZYTANE OPOLSKIE.
Dziś, tj 25 września w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gogolinie rozpoczęły się IV Dni Młodzieży Mniejszości Niemieckiej w Gminie Gogolin. Święto to potrwa przez trzy dni. Dziś młodzież ze szkół gminy Gogolin mogła wysłuchać dwóch prelekcji. Pierwszy wykład, który przedstawił pan Eryk Boronczyk dotyczył historii Gogolina w XIX i XX wieku w aspekcie rozwoju przemysłu, a drugi, który przedstawiła pani Ewa Bury dotyczył kapliczek i krzyży przydrożnych w Gminie Gogolin". Po każdej prelekcji, uczniowie brali udział w teście gdzie wykazywali się wiedzą ze znajomości tematu. Po rozstrzygnięciu konkursów zwycięscy otrzymali cenne nagrody. Organizatorami imprezy są Zarząd Gminny TSKN w Gogolinie, Komisja Młodzieżowa działająca przy Gminnym Zarządzie TSKN, przy współudziale Gminy Gogolin. Impreza została sfinansowana ze środków Niemieckiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
Dnia 18 września odbyło się spotkanie klubowiczek DKK. Omawiano książkę Heater Morris "Tatuażysta z Auschwitz".
17 września odbyły się kolejne zajęcia z cyklu Klub Malucha. Było to pierwsze spotkanie po wakacjach. Tematem zajęć był zmysł dotyku. I tym razem dzieci wraz z mamami zostały podzielone na dwie grupy wiekowe. Podczas zajęć zostały odczytane bajeczki pt: ,,Radiowóz" oraz "Rodzinka Hello Kitty". Dzieci mogły nie tylko wysłuchać książeczek, ale także bawić się przygotowanymi zabawkami m.in. piłeczkami, misiami, kolorowymi kostkami. Serdecznie zapraszamy na następny Klub Malucha już w październiku:)
Serdecznie zapraszamy rodziców dzieci w wieku 3-6 lat do udziału w projekcie "Mała książka - wielki człowiek" pt.: "Z książką na start".
Dziękujemy Panu Donatowi Przybylskiemu z Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Promocji Urzędu Miejskiego za zrealizowanie filmu:)))
https://www.facebook.com/GogolinNews/videos/585035292034597/
13 września nasze bibliotekarki uczestniczyły w 12. Forum Młodych Bibliotekarzy, które miało miejsce w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej. Wydarzenie to miało charakter konferencji naukowej i było podzielone na część wykładową oraz warsztatową. Poruszone zostały tematy m.in. rozwoju bibliotek pod kątem mass mediów, przyszłości bibliotek naukowych oraz publicznych, a także akcji w której uczestniczy nasza biblioteka - Mała książka, wielki człowiek. W Forum uczestniczyła także grupa bibliotekarzy z Ukrainy, która wygłosiła prezentacje w języku angielskim na temat ukraińskich bibliotek. Podczas warsztatów bibliotekarki dowiedziały się jak stworzyć teatrzyk kamishibai. Po zakończonym forum odbyła się wycieczka po najciekawszych zakątkach Poznania. Forum Młodych Bibliotekarzy pozwoliło nie tylko zapoznać się z działalnością polskich bibliotek i bibliotekarzy, ale także dało możliwość zdobycia nowych cennych informacji.
W poniedziałek 16 września 2019r. Gminną Bibliotekę Publiczną w Gogolinie odwiedziła ekipa telewizyjna TVP 3 Opole. Nagrywano odcinek do programu "Zakładka", emitowanego przez TVP 3 Opole. To program o tym co warto przeczytać. Tym razem był kręcony w naszej Bibliotece. Serdecznie zachęcamy Państwa do obejrzenia tego odcinka, który na antenie wyemitowany zostanie w środę 25 września o godzinie 19:10 na TVP 3 Opole.
Odwiedza nas 34 gości oraz 0 użytkowników.
Zasadniczym celem powołania PBI jest wyrównanie szans dostępu do różnorodnych publikacji wydanych dotychczas w języku polskim osobom pochodzącym z małych miast, wsi, czy innych regionów oddalonych od ośrodków akademickich i kulturalnych, gdzie komputer z łączem do Internetu może być jedyną szansą kontaktu ze zdobyczami literatury i kultury.
Program Biblioteka+ jest wieloletnim programem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przygotowanie i wdrożenie programu Biblioteka+ zostało powierzone Instytutowi Książki. Program to odpowiedź na potrzebę radykalnej poprawy stanu bibliotek publicznych w Polsce. Głównymi beneficjentami programu są gminne biblioteki publiczne, ze szczególnym uwzględnieniem bibliotek z gmin wiejskich, wiejsko-miejskich oraz małych gmin miejskich (do 15 tysięcy mieszkańców).
Biblioteka Narodowa, podległa Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest centralną biblioteką państwa i jedną z najważniejszych narodowych instytucji kultury. Działa na podstawie art. 16 ust. 4 Ustawy o bibliotekach i Statutu Biblioteki Narodowej. Wypełniając zadania dużej biblioteki naukowej o profilu humanistycznym, pozostaje zarazem głównym archiwum piśmiennictwa narodowego i krajowym ośrodkiem informacji bibliograficznej o książce, znaczącą placówką naukową, a także ważnym ośrodkiem metodycznym dla innych bibliotek w Polsce.