Biblioteka
01.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/01.jpg
02.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/02.jpg
03.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/03.jpg
04.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/04.jpg
![]() |
Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie ul. Plac Dworcowy 2 NIP 755-17-65-937 tel. +48 77 4666226 |
Godziny otwarcia |
poniedziałek - wtorek: 09.30-15.30 środa i czwartek: 11.30-17.30 piątek: 10.00-15.30 sobota: nieczynne |
22 listopada odbyły się spotkania dla uczniów klas I - III z pisarką dla dzieci Wiolettą Piasecką w szkołach podstawowych w Gogolinie.
Wioletta Piasecka
Autorka bajek i baśni dla dzieci.
Urodzona 4 czerwca 1970r. w Elblągu. Ukończyła Uniwersytet Gdański Wydział Historyczno-Filologiczny - Filologia Polska. Pracę magisterską napisała pod okiem prof. dr hab. Gertrudy Skotnickiej z dziedziny literatury dla dzieci i młodzieży. Temat pracy "Baśnie Hansa Chrystiana Andersena znane i nieznane - badania nad czytelnictwem." Jest autorką ponad 40 baśni i bajek dla dzieci, dwóch biografii m.in. Hansa Chrystiana Andersena i Faustyny Morzyckiej, czterech sztuk teatralnych, wielu słuchowisk radiowych.
Zadebiutowała w 1999 roku zbiorem pt. Zaczarowana kraina bajek, wydanym przez wydawnictwo Qvo Vadis. Znalazło się tam siedem utworów. W 2001r. po raz pierwszy ukazała się w Krakowie, wydana przez wydawnictwo Skrzat, biografia H.CH. Andersena pt. W poszukiwaniu szczęścia. Baśniowa biografia Andersena.
Jednak sukces wydawniczy i autorski przyniosła współpraca z wydawnictwem DROZD Elbląg, która zaowocowała serią pt. "Baśnie Wioletty Piaseckiej" Seria zawiera 12 zbiorów baśni, są to:
- Zaczarowane bąbelki,
- Bajka na dobranoc,
- Dwie Małgosie,
- Bajka o królewnie,
- Sześć życzeń Natalki,
- Dawno temu.,
- W poszukiwaniu szczęścia. Baśniowa biografia Andersena,
- Włóczęga,
- Domek marzeń,
- Zasłużyć na fiołki. Baśń biograficzna o Faustynie Morzyckiej,
- Księżniczka dziecięcych serc.
Źródło: www.wiolettapiasecka.pl
Nastąpi przeniesienie księgozbioru do Centrum Przesiadkowego ul. Plac Dworcowy 2. Od 3 grudnia serdecznie zapraszamy do nowej siedziby Biblioteki w godzinach 10.00 do 18.00, a w soboty od 10.00 do 14.00
15 listopada odbyły się spotkania z młodym autorem książek "Speculo" i "Nowy świt" w PSP nr 2 dla uczniów klas VII i VIII oraz w Zespole Szkół dla uczniów klas VI - VIII z PSP nr 3 w Gogolinie. Pan Tomasz opowiadał o swojej przygodzie z pisaniem, bieganiu oraz innym pasjach, które w młodym wieku realizuje.
16 listopada odbyły się kolejne spotkania w z 20 - letnim autorem Tomaszem Sobanią z Toszka. Tym razem w szkołach podstawowych w Malni i Kamieniu Śląskim. Opowiadał z humorem i ciekawością uczniom o swoich przygodach z pisaniem książek, bieganiu, spotkaniach z znanymi osobowościami i o dalszych planach na życie.
Dnia 13 listopada w Nutka Cafe odbyła się "Gra o Niepodległość" nawiązująca do 100 -lecia Odzyskania Niepodległości. W quizie brały udział 4 drużyny:
PSP Kamień Śląski, PSP nr 2 w Gogolinie i dwie drużyny z PSP nr 3 w Gogolinie. Uczniowie rzucali kostką, losowali pytania i udzielali na nie odpowiedzi. Poprawna odpowiedź gwarantowała przesuwanie się w kierunku mety.
Zwyciężyła drużyna z Kamienia Śląskiego. Pytania i odpowiedzi przygotowała Pani Judyta Boruta - prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Gogolińskiej, nauczyciel w PSP nr3 , a planszę udostępniła Publiczna Szkoła Podstawowa nr
3 w Gogolinie. Serdecznie dziękujemy uczniom za udział w quizie.
Blisko 70 osób wzięło udział w rajdzie 29 września "Śladami krzyży i kapliczek" w ramach projektu "Perły krajobrazu - małej architektury sakralnej w Gminie Gogolin" Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Materiał opracowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Gogolinie.
Początek rajdu miał miejsce przy kapliczce św. Urbana w Gogolinie, gdzie Pan Jerzy Długosz rozpoczął opowieść o historii kapliczek i krzyży przydrożnych w Gminie Gogolin. Następnie wyruszono do Dzielnicy Strzebniów, przez Wygodę do kapliczki "na bagnie". Końcowym etapem była kapliczka w Dzielnicy Karłubiec. Rajd został zorganizowany przy współpracy Urzędu Miejskiego w Gogolinie, Zespołu Rekreacyjno - Sportowego w Gogolinie oraz Straży Miejskiej w Gogolinie. Organizator Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie, Uniwersytet Trzeciego Wieku i Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Gogolińskiej.
Dnia 17 września odbyło się ostatnie spotkanie przy ul. Krapkowickiej Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawiano wakacyjne lektury klubowiczek - K. Mirek "Pojedynek uczuć", K. Wilczyńska "Właśnie dziś, właśnie jutro", D. Koontz - "Nieśmiertelny", K. Michalak "Kropla nadziei". W przyjemnej atmosferze, przy kawie i cieście dyskutowano nie tylko o książkach, ale również wspominano działalność biblioteki w obecnym miejscu:)
Szanowne Klubowiczki i miłośnicy książek:)
zapraszamy na ostatnie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy ul. Krapkowickiej w poniedziałek (17.09.) o godz. 16.30:)))
Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie otrzymała dofinansowanie Biblioteki Narodowej na zakup nowości wydawniczych w kwocie 10 280 zł.
Program Wieloletni „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” na lata 2016-2020 został ustanowiony Uchwałą nr 180/2015 Rady Ministrów z dnia 6 października 2015 r. Celem Programu jest poprawa stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmocnienie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Program: Priorytet 1 – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych.
Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie realizuje projekt współfinansowany ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 Urzędu Marszałkowskiego w Opolu pt.: „Perły krajobrazu – małej architektury sakralnej w Gminie Gogolin”.
11 września 2018 roku w Gminnym Centrum Kultury odbyło się Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego pod patronatem Pary Prezydenckiej. Zainaugurowana 28 lutego tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Dnia 9 września Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie wzięła udział w Gminnym Konkursie podczas DOŻYNEK 2018 "W hołdzie św. Janowi Pawłowi II w 40 rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową"
W dniach od 6.08. do 24.08 br. w bibliotece odbywały się zajęcia wakacyjne, których tematem przewodnim były podróże Neli małej reporterki. W zajęciach oprócz dzieci pochodzących z Gogolina uczestniczyło także rodzeństwo z zagranicy, które przyjechało na wakacje do swoich dziadków. Dzieci były ciekawe różnic kulturowych i chętnie się nimi dzieliły ze sobą.
Odwiedza nas 58 gości oraz 0 użytkowników.
Zasadniczym celem powołania PBI jest wyrównanie szans dostępu do różnorodnych publikacji wydanych dotychczas w języku polskim osobom pochodzącym z małych miast, wsi, czy innych regionów oddalonych od ośrodków akademickich i kulturalnych, gdzie komputer z łączem do Internetu może być jedyną szansą kontaktu ze zdobyczami literatury i kultury.
Program Biblioteka+ jest wieloletnim programem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przygotowanie i wdrożenie programu Biblioteka+ zostało powierzone Instytutowi Książki. Program to odpowiedź na potrzebę radykalnej poprawy stanu bibliotek publicznych w Polsce. Głównymi beneficjentami programu są gminne biblioteki publiczne, ze szczególnym uwzględnieniem bibliotek z gmin wiejskich, wiejsko-miejskich oraz małych gmin miejskich (do 15 tysięcy mieszkańców).
Biblioteka Narodowa, podległa Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest centralną biblioteką państwa i jedną z najważniejszych narodowych instytucji kultury. Działa na podstawie art. 16 ust. 4 Ustawy o bibliotekach i Statutu Biblioteki Narodowej. Wypełniając zadania dużej biblioteki naukowej o profilu humanistycznym, pozostaje zarazem głównym archiwum piśmiennictwa narodowego i krajowym ośrodkiem informacji bibliograficznej o książce, znaczącą placówką naukową, a także ważnym ośrodkiem metodycznym dla innych bibliotek w Polsce.