Biblioteka
01.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/01.jpg
02.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/02.jpg
03.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/03.jpg
04.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/04.jpg
![]() |
Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie ul. Plac Dworcowy 2 NIP 755-17-65-937 tel. +48 77 4666226 |
Godziny otwarcia |
poniedziałek - wtorek: 09.30-15.30 środa i czwartek: 11.30-17.30 piątek: 10.00-15.30 sobota: nieczynne |
6 czerwca w bibliotece miało miejsce spotkanie z okazji XVIII Ogólnopolskiego Czytania Dzieciom fundacji ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom pod hasłem “Sportowcy czytają dzieciom. Wychowanie przez sport i czytanie”. Uczestniczyły w nim dwie grupy dzieci z gogolińskich przedszkoli. Na spotkanie przybył Pan Adrian Pajączkowski; koordynator grup piłkarskich w MKS Gogolin, który przybliżył dzieciom jak wygląda praca piłkarza. Przedszkolaki wysłuchały książki pt: “Franklin uczy się jeździć na rowerze”. Następnie dzieci odpowiadały na sportowe zagadki. Na maluchy czekał słodki poczęstunek. Po tym spotkaniu dzieci z pewnością nabrały ochoty do uprawiania sportu, a także poznawania sportowych informacji za pośrednictwem książek.
4 czerwca w bibliotece miało miejsce kolejne spotkanie z cyklu Klub Malucha. Na początku maluszki wysłuchały książeczki pt: “Szybki pociąg”w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Rodzice i dzieci zajmowali się dziś poznawaniem kształtów, a także motoryki dużej zwiazanej z ruchem dziecka oraz motoryki małej wykonywanej przez maluchy za pomocą dłoni i palców. Dzieci dzielnie pokonywały tunel, a także bawiły się specjalnie przygotowanymi zabawkami dźwiekowymi, klockami itp. Maluszki i rodzice byli bardzo zadowoleni ze spotkania, które z pewnością dało im mnóstwo frajdy ze wspólnej zabawy.
28 maja panie bibliotekarki z GBP udały się do PSP nr 2, by przeprowadzić lekcje biblioteczne pt: “Zachęcanie do czytania. Książka w świecie młodych ludzi”. Były one przeznaczone dla klas IV-VII. Uczniowie wysłuchali informacji na temat biblioteki, książek i innych zbiorów, katalogu bibliotecznego SOWA, a także o tym jak szukać informacji w internecie. W przyswojeniu informacji pomogła im specjalnie przygotowana prezentacja multimedialna. Uczniowie z zaciekawieniem przyglądali się kolejnym slajdom, a także zadawali mnóstwo interesujących pytań. Dziękujemy za przyjemnie spędzony czas podczas zajęć i zapraszamy w odwiedziny do biblioteki.
Dnia 24 maja odbyło się spotkanie z dziennikarką Teresą Zielińską. Pani Teresa jest autorką książki "Sławni zapomniani", którą przedstawiła licznie zgromadzonej publiczności. Książka zawiera znane postaci ziemi gogolińskiej: Jerzego Lipkę i Barbarę Jaskólską oraz inne osoby Opolszczyzny. Zapraszamy do lektury, książkę można wypożyczać w bibliotece głównej i filiach.
Platforma IBUK Libra przygotowała dla czytelników niespodziankę.
Z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek otrzymają Państwo miesięczny dostęp do wyjątkowych tytułów z dziedziny Literatura Faktu (902 publikacje).
Książki będą dostępne do 7 czerwca br.
Zachęcam Państwa do aktywnego korzystania platformy IBUK Libra.:)) https://libra.ibuk.pl/
Korzystając z okazji przypominamy o dostępnych filmikach instruktażowych:
• https://www.youtube.com/watch?v=p-DQnp1fvgI
• https://www.youtube.com/watch?v=7GNxlHtmtWk
KATEGORIA IV-VI SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
Dnia 13 maja o 8.30 odbyło się dyktando o tytuł MISTRZA ORTOGRAFII GMINY GOGOLIN pod patronatem BURMISTRZA GOGOLINA dla uczniów klas IV-VI z gminy Gogolin. MISTRZEM ORTOGRAFII został FILIP NIEMCZYK z PSP W MALNI. I WICE MISTRZ ORTOGRAFII - ANNA SZMIDT Z PSP NR 3 W GOGOLINIE. II WIECE MISTRZ ORTOGRAFII - VICTORIA GRABELUS Z PSP NR 2 W GOGOLINIE. ELENA MACHA I MAŁGORZATA ŁAKOMY - WYRÓŻNIENIE ZA CZYTELNOŚĆ I ESTETYKĘ. W dyktandzie wzięło udział 27 uczniów.
W KATEGORII SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH I DOROŚLI UDZIAŁ WZIĘŁO 6 OSÓB Z POWIATU KRAPKOWICKIEGO.
MISTRZ ORTOGRAFII - PAN WALDEMAR BRYŚ W GOGOLINA.
I WICE MISTRZ ORTOGRAFII - PAN JAROSŁAW JURKOWSKI Z KRAPKOWIC.
II WICE MISTRZ ORTOGRAFII - PANI JOLANTA ŁUKASIK Z KAMIENIA ŚLĄSKIEGO.
WYRÓŻNIENIA - PANI ILONA REINERT Z KAMIENIA ŚLASKIEGO, PAN WALDEMAR LEPICH Z KRAPKOWIC I PANI SYLWIA KUZDER Z STEBLOWA. SERDECZNIE GRATULUJEMY I DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ W DYKTANDZIE.
Tekst dorosłym dyktowała Pani Gaja Kołodziej, pisaka autorka książek dla młodzieży i dorosłych.
W KATEGORI KLAS VII-VIII I GIMNAZJUM
W DYKTANDZIE WZIĘŁO UDZIAŁ 27 UCZNIÓW. MISTRZEM ORTOGRAFII została ANNA GORZEL Z GIMNAZJUM.
I WICE MISTRZ ORTOGRAFII - VICTORIA MACIOŁEK - GIMNAZJUM.
II WICE MISTRZ ORTOGRAFII - ŁUKASZ LYSEK Z PSP W KAMIENIU ŚLĄSKIM.
WYRÓŻNIENIA ZA ESTETYKĘ I CZYTELNOŚĆ - AGATA GŁADYSZ Z GIMNAZJUM ORAZ NATALIA SZCZEPANEK Z STOWARZYSZENIOWEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ W GÓRAŻDŻACH.
Nagrody ufundowali: URZĄD MIEJSKI W GOGOLINIE, DRUKARNIA SADY W KRAPKOWICACH, PUH Adorno Grzegorz Niwiński, Przedsiębiorstwo Handlowo-Spedycjne "Magnum" Jacek Pasternak, Aleksy Pasternak spółka jawna w Choruli.
V DYKTANDO GMINY GOGOLIN ODBYŁO SIĘ POD PATRONATEM BURMISTRZA GOGOLINA PRZY WSPÓŁPRACY Z STOWARZYSZENIEM MIŁOŚNIKÓW ZIEMI GOGOLIŃSKIEJ:)
13 maja na sali konferencyjnej odbyło się spotkanie z GAJĄ KOŁODZIEJ. Młoda pisarka przyjechała do Gogolina aż z Nowej Zelandii. Opowiedziała o swojej drodze do pisania, które sprawia jej wielką satysfakcję. O życiu na drugiej półkuli, gdzie lato trwa pół roku. Wydała już siedem książek i dalej z wielkim zaangażowaniem pisze. Książka „Kalejdoskop wspomnień” to historia Anieli, w której w życiu dzieje się wiele smutnych wydarzeń. Po śmierci matki postanowiła się zmienić. Książka ciekawa, pokazuje nasze, codzienne życie. Autorka chętnie czyta polskich autorów, a na swoje stronie poleca książki znanych pisarzy.
Gaja Kołodziej (1989) jest powi¬eści¬opis¬arką¬, psychologiem i coachem. Od
2012 roku jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, gdzie w kadencji
2014-2017 pełniła funkcję Sekretarza Zarządu Głównego. Ponadto w latach
2015-2017 była członkiem Zarządu Fundacji Domu Literatury i Domów Pracy Twórczej. W 2013 roku założyła Instytut Sztuki Literackiej (www.Lite¬rary¬ArtI¬nsti¬tute.com), którego celem jest promowanie czytelnictwa i wspieranie nowych talentów literackich. Organizuje konkursy literackie, uczy młodzież i dorosłych kreatywnego pisania, a pisarstwo stanowi esencję jej życia. Do tej pory odbyła ponad 100 spotkań autorskich w całym kraju. Gaja Kołodziej uzyskała dyplom magisterski z psychologii na Uniwersytecie Maastricht w Holandii. W roku akademickim 2016-17 uczestniczyła w podyplomowym kursie kreatywnego pisania w Instytucie Badań Literackich PAN, a obecnie przebywa w Nowej Zelandii, gdzie pisze swoją pierwszą powieść w języku angielskim w ramach studiów doktoranckich z kreatywnego pisania na Uniwersytecie Massey. Oprócz pisania rozwija również inne pasje – podróżuje po świecie, trenuje Taekwondo oraz izraelski system walki Krav Maga, a także uczy się języka koreańskiego. www.gajakolodziej.com
Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów artukuly/2020/08_kwadrans oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.
Dnia 8 maja obyło się spotkanie z cyklu "Kwadrans z..." na temat ,,Gogoliński ślad podczas Górnośląskich zrywów. Prawda i mity o powstaniach śląskich i plebiscycie w stuletniej perspektywie" .Wykład dr hab. Macieja Fica odbył się w sali konferencyjnej Centrum Przesiadkowego. Nie bez powodu
- to właśnie tu 7 maja 1921 r., w czasie III powstania śląskiego, grupa "Bogdan" rozpoczęła natarcie na Gogolin, w którym przejściowo opanowano dworzec kolejowy.
{gallery rows=1 cols=3 layout=fixed counter=0 overlay=1}artukuly/2020/08_kwadrans{/gallery}
Dnia 7 maja odbyły się kolejne zajęcia z cyklu Klub Malucha, które odbywają się w każdy pierwszy wtorek miesiaca w Gminnej Bibliotece Publicznej. Dzieci podzielone były na dwie grupy wiekowe: pierwsza od 0 do 1,5 roku; druga 1,5 – 3 lat. Maluchy najpierw wysłuchały książeczek Sam się Ubieram! oraz Kotek Chichotek, a następnie ćwiczyły swoje umiejętności słuchowe, dźwiękowe, ruchowe. Dzieci grały na cymbałkach, grzechotkach, a także mogły się sprawdzić w przeprawie przez tunel. Spotkania z pewnością były okazją do podzielenia się spostrzeżeniami na temat rozwoju dzieci, a także dały maluchom dużo frajdy i zabawy z rówieśnikami.
Dnia 6 maja bibliotekę odwiedziła grupa Pszczółek z Publicznego Przedszkola nr 1. Dzieci zwiedziły budynek biblioteki oraz zapoznały się z ksiegozbiorem. Następnie wysłuchały bajeczki o śwince Peppie pt: Ja chcę czytać!. Później przedszkolaki wspólnie odgadywały zagadki dotyczące bajek oraz rebus. Na koniec zajęć dzieci dowiedziały się, jak dbać o książki oraz otrzymały na pamiątkę wizyty w bibliotece zakładki. Przedszkolaki wraz z paniami przedszkolankami złożyły bibliotekarkom życzenia z okazji zbliżającego się Dnia Bibliotekarza oraz wręczyły własnoręcznie przygotowaną kartkę.
Dnia 29 kwietnia bibliotekarka udała się do grupy Biedronki z Publicznego Przedszkola nr 3, aby przeprowadzić lekcję biblioteczną z okazji Dnia Ziemi. Na początku spotkania Pani Irena rozmawiała z dziećmi o tym, jak dbać i chronić przyrodę. Dzieci wysłuchały „Bajki o starym dębie" autorstwa Marty Jakubowskiej z Przedszkola Miejskiego w Łodzi, wiersza „Dbam o Ziemię” oraz „Niezwykłe tajemnicze ciekawostki o zwierzętach”. Również z przygotowanymi zagadkami poradziły sobie bezbłędnie. Na zakończenie wręczyły laurkę i zaśpiewały piosenkę o „Biedronce”.
Odwiedza nas 90 gości oraz 0 użytkowników.
Zasadniczym celem powołania PBI jest wyrównanie szans dostępu do różnorodnych publikacji wydanych dotychczas w języku polskim osobom pochodzącym z małych miast, wsi, czy innych regionów oddalonych od ośrodków akademickich i kulturalnych, gdzie komputer z łączem do Internetu może być jedyną szansą kontaktu ze zdobyczami literatury i kultury.
Program Biblioteka+ jest wieloletnim programem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przygotowanie i wdrożenie programu Biblioteka+ zostało powierzone Instytutowi Książki. Program to odpowiedź na potrzebę radykalnej poprawy stanu bibliotek publicznych w Polsce. Głównymi beneficjentami programu są gminne biblioteki publiczne, ze szczególnym uwzględnieniem bibliotek z gmin wiejskich, wiejsko-miejskich oraz małych gmin miejskich (do 15 tysięcy mieszkańców).
Biblioteka Narodowa, podległa Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest centralną biblioteką państwa i jedną z najważniejszych narodowych instytucji kultury. Działa na podstawie art. 16 ust. 4 Ustawy o bibliotekach i Statutu Biblioteki Narodowej. Wypełniając zadania dużej biblioteki naukowej o profilu humanistycznym, pozostaje zarazem głównym archiwum piśmiennictwa narodowego i krajowym ośrodkiem informacji bibliograficznej o książce, znaczącą placówką naukową, a także ważnym ośrodkiem metodycznym dla innych bibliotek w Polsce.