Biblioteka
01.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/01.jpg
02.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/02.jpg
03.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/03.jpg
04.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/04.jpg
![]() |
Gminna Biblioteka Publiczna im. Adama Mickiewicza w Gogolinie ul. Plac Dworcowy 2 NIP 755-17-65-937 tel. +48 77 4666226 |
Godziny otwarcia |
Poniedziałek 8.00 – 16.00 Wtorek 9.00 – 16.00 Środa 10.00 – 18.00 Czwartek 9.00 – 16.00 Piątek 8.00 – 16.00 sobota: nieczynne
|
Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku i Gminna Biblioteka Publiczna im Adama Mickiewicza w Gogolinie serdeczenie zapraszają na spotkanie z PROF. DR HAB. FRANCISZKIEM MARKIEM
1 marca godz. 16.00 W BIBLIOTECE.
Temat wykładu "Śląscy nobliści"
Wstęp wolny!
Prof. Franciszek Marek urodził się w Bełku (koło Rybnika) w dniu 18.XII.1930 roku, lecz wywodzi się z Lichyni pod Górą Św. Anny. W latach 1945-1949 odbył naukę w Prywatnym Gimnazjum i Liceum Katolickim Męskim im. Św. Jacka w Katowicach. Po rocznej pracy w Szkole Podstawowej w Rzeczycach pod Gliwicami, podjął studia polonistyczne na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1953roku otrzymał nakaz pracy ze skierowaniem do Liceum Ogólnokształcącego w Gogolinie i od tego czasu jest mocno związany z naszym miastem. W 1954 roku został wytypowany do pracy, w przeniesionej wtedy z Wrocławia do Opola, Wyższej Szkole Pedagogicznej. W uczelni tej przeszedł kolejne szczeble kariery naukowej od asystenta do rektora. Doktoryzował się w roku 1964 na Uniwersytecie Wrocławskim pod kierunkiem prof. Stanisława Kolbuszewskiego, a habilitował się w 1972 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim. Profesorem zwyczajnym został w 1990 roku.
Prof. Franciszek Marek wypromował dotąd ponad 700 magistrów, w tym wielu także z terenu gminy Gogolin oraz kilkunastu doktorów. Jako recenzent uczestniczył w ponad 30 przewodach doktorskich i habilitacyjnych. W opolskiej uczelni pełnił szereg funkcji kierowniczych. Przez długi okres czasu kierował Katedrą Historii i Wychowania. Był wicedyrektorem Instytutu Pedagogiki, prodziekanem i dziekanem Wydziału oraz prorektorem Uczelni , służąc radą i pomocą wielu studentom. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, iż w 1995 roku prof. Franciszek Marek został pierwszym rektorem Uniwersytetu Opolskiego.
Naukowy dorobek prof. Franciszka Marka obejmuje ponad 150 publikacji, w tym kilkanaście książek. Są to prace pedagogiczne , śląskoznawcze oraz niemieckoznawcze . Jego wielkim osiągnięciem naukowym jest wydana w 1995 roku książka : „ Godność, dostojeństwo i posłannictwo uniwersytetu .”
Prof. Franciszek Marek jest ofiarnym i długoletnim działaczem społeczno – oświatowym.. Od pomad 30 lat pełni funkcję prezesa Zarządu Wojewódzkiego Towarzystwa Wiedzy Powszechnej, wygłaszając też szereg odczytów na terenie gminy Gogolin. Był prezesem Gogolińskiego Towarzystwa Kulturowo- Oświatowego, współorganizując w Gogolinie Święta Pieśni Ludowej , sesje popularno-naukowe i imprezy folklorystyczne . Pełnił też szereg innych odpowiedzialnych funkcji m.in. sekretarza generalnego Opolskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, przewodniczącego Rady Naukowej Instytutu Śląskiego oraz sędziego Trybunału Stanu. Współpracuje z naukowcami z szeregu krajów w tym m.in. z Niemiec i Czech. Wykłady zaś głosił w wielu europejskich uniwersytetach oraz w Korei Południowej , spotykając się z wielkim uznaniem przedstawicieli nauki. Jest lubiany przez byłych gogolińskich uczniów i opolskich studentów.
Prof. Franciszek Marek od 50 lat jest mieszkańcem Gogolina i zawsze, zarówno w kraju jak też za granicą , ten fakt z dumą podkreśla . Przez ten okres czasu jest też związany z tutejszym Liceum Ogólnokształcącym. W tym miejscu chciałbym nadmienić , iż przez kilkadziesiąt lat nauczycielką w tej szkole była małżonka Pana Profesora , zmarła , Pani Maria Marek.
Prof. Franciszek Marek otrzymał szereg odznaczeń, w tym m.in. Medal Komisji Edukacji Narodowej oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Bardzo sobie też ceni przyznany mu w 1998 roku – jako pierwszej osobie z naszego województwa – Order Świętego Stanisława .
Żródło http://archiwum.gogolin.pl/81/zasluzeni-dla-miasta-gogolina.html
Szanowni Czytelnicy
25 lutego (sobota) BIBLIOTEKA GŁÓWNA CZYNNA
OD 10.00 DO 14.00. SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
22 lutego w ramach zajęć ,,Książkowe hece - ferie w bibliotece" odwiedziły nas dzieci ze świetlicy środowiskowej w Gogolinie. Najpierw uczestnicy wysłuchali bajki w teatrzyku kamishibai pt: ,, Królowa Śniegu". Następnie dzieci wykonały piękne plakaty przedstawiające zimowe krajobrazy. Na koniec zajęć zagraliśmy w kalambury. Dziękujemy za udział w zajęciach i zapraszamy na kolejne już jutro!
21 lutego odbyły się kolejne zajęcia z cyklu ,,Książkowe hece - ferie w bibliotece" Dzieci wysłuchały i aktywnie uczestniczyły w czytaniu książki pt: ,,Operacja płatki śniegu".
Następnie za pomocą patyczków wykonały śnieżynki na kartkach papieru. Każde z nich podeszło do zadania w inny, kreatywny sposób. Wszystkie wykonane przez dzieci śnieżynki prezentują się wspaniale.
Na koniec zajęć przyszedł czas na rebusy i łamigłówki. Serdecznie dziękujemy za udział w zajęciach. Do zobaczenia!!!
Dnia 20 lutego odbyło sie kolejne spotkanie klubowiczek DKK ☕️🍮📖📚 w bibliotece.
Omawiano przy kawie i ciasteczkach interesującą książkę Macieja Siembiedy – "Kołysanka"🥰. Serdecznie polecamy i zachęcamy do wypożyczania😊
www.gogolin-gbp.sowa.pl
20 lutego rozpoczęliśmy ferie w bibliotece. Na początek przeczytaliśmy książkę pt: "Operacja bałwan." Następnie z ,,masy śniegowej" dzieci wykonały bałwanki i pięknie je przyozdobiły.
Dziękujemy za wspaniałe zajęcia i zapraszamy na kolejne już jutro o godzinie 11.00. Do zobaczenia!
Bibliotekarki to bardzo kreatywne babki mogą się wcielać w różne postacie.
Tak więc i nasza bibliotekarska ekipa zaprezentowała się trochę w innej wersji niż zwykle na Babskim Combrze 18 lutego w Gminnym Ośrodku Kultury w Gogolinie. Pozdrawiamy serdecznie.
https://www.facebook.com/gokgogolin
https://www.facebook.com/GBPGogolin
15 lutego bibliotekę odwiedziła w ramach zajęć feryjnych grupa uczniów z PSP nr 3 w Gogolinie wraz z opiekunami. Dzieci zwiedziły bibliotekę, a następnie udały się na salę konferencyjną, by wysłuchać opowieści pt: "Pani Zamieć" przedstawionej za pomocą teatrzyku kamishibai. ❄️🌬🌨☃️⛄️Następnie za pomocą przygotowanych materiałów wykonały piękne kolaże przedstawiające zimowe krajobrazy. Każdy z nich był wyjątkowy i niezwykle kreatywny. Dziękujemy za miłe odwiedziny i zapraszamy ponownie. Do zobaczenia!😘😘😘
Serdecznie zapraszamy na spotkanie klubowiczek DKK w Gogolinie 20 lutego (poniedziałek) godz. 13.00 w bibliotece.
Omawiać będziemy książkę Macieja Siembiedy – "Kołysanka".
Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z ANDRZEJEM GRABOWSKIM w ramach "ZACZYTANE OPOLSKIE" 28 LUTEGO (wtorek) o godz. 17.00 w bibliotece.
Prowadzenie Marcin Michrowski.
http://andrzejgrabowski.com.pl/
Spotkanie jest finansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego. Koordynatorem „Zaczytanego opolskiego” jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu, a partnerami są Biblioteki Publiczne działające na Opolszczyźnie.
wstęp wolny!
Gminna Biblioteka Publiczna im. Adama Mickiewicza w Gogolinie serdecznie zaprasza uczniów klas IV - VIII i mieszkańców oraz wszystkich chętnych do wzięcia udziału w Konkursie Literackim „Za co kochasz gogolińską bibliotekę?”
Konkurs rozpoczyna się 14.02.2023r. i będzie trwał do 17.03.2023r.
Udział w konkursie jest dobrowolny i bezpłatny.
Konkurs rozgrywany będzie w następujących kategoriach wiekowych:
Dany uczestnik może zgłosić jeden tekst napisany w wybranym stylu lub będącym ich połączeniem.
Do wyboru każdy z uczestników ma:
Zgłoszenia do konkursu gminnego należy składać w Gminnej Biblioteki Publicznej w Gogolinie, ul. Plac Dworcowy 2
Wszelkie pytania prosimy kierować pod nr tel. 774666226
lub na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Regulamin Konkursu Literackiego
„Za co kochasz gogolińską bibliotekę?”
Gminna Biblioteka Publiczna im. Adama Mickiewicza w Gogolinie, z siedzibą przy ulicy Plac Dworcowy 2 w Gogolinie, zwana dalej Organizatorem.
Uczestnikami konkursu mogą być dzieci młodzież – uczniowie klas IV do VIII, młodzież szkół ponadpodstawowych, dorośli i seniorzy.
Uczestnik konkursu musi być czytelnikiem Gminnej Biblioteki Publicznej im. Adama Mickiewicza w Gogolinie.
Jeżeli uczestnik konkursu nie jest zapisany do biblioteki, to przed złożeniem pracy do konkursu jest zobligowany do zapisania się do placówki.
Wszelkie pytania dotyczące konkursu należy kierować pod numer tel. 77 4 666 226, lub pisemnie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Kochani Czytelnicy!!!
Od dziś uruchamiamy dla Was nową usługę w naszej bibliotece!
KSIĄKOMAT I WRZUTNIA !!! To opcja dla wszystkich, którzy kochają czytać, a nie zawsze mają możliwość wypożyczać i zwracać książki w godzinach otwarcia biblioteki.
Teraz przez 24h na dobę i 7 dni w tygodniu będzie to możliwe!!!
Po lewej stronie od wejścia do budynku ustawiony został KSIĄŻKOMAT Z WRZUTNIĄ!
WYŚLIJ SMSA POD NUMER 574 325 414 Z POZYCJAMI KSIĄŻKOWYMI - 6 SZT. ( SPRAWDŹ W KATALOGU CZY SA DOSTĘPNE) I ODBIERZ W CIĄGU 48 GODZIN
KOD DOSTĘPU OTRZYMASZ SMSEM.
Zasady korzystania z tej usługi na plakatach informacyjnych!!!
Dnia 7 lutego odbyło się spotkanie z dr hab. Danutą Witkowską z Uniwersytetu Opolskiego pt.: "Skutki zdrowotne covidu" dla słuchaczy Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku 🥰🥰🥰
Odwiedza nas 130 gości oraz 0 użytkowników.
Zasadniczym celem powołania PBI jest wyrównanie szans dostępu do różnorodnych publikacji wydanych dotychczas w języku polskim osobom pochodzącym z małych miast, wsi, czy innych regionów oddalonych od ośrodków akademickich i kulturalnych, gdzie komputer z łączem do Internetu może być jedyną szansą kontaktu ze zdobyczami literatury i kultury.
Program Biblioteka+ jest wieloletnim programem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przygotowanie i wdrożenie programu Biblioteka+ zostało powierzone Instytutowi Książki. Program to odpowiedź na potrzebę radykalnej poprawy stanu bibliotek publicznych w Polsce. Głównymi beneficjentami programu są gminne biblioteki publiczne, ze szczególnym uwzględnieniem bibliotek z gmin wiejskich, wiejsko-miejskich oraz małych gmin miejskich (do 15 tysięcy mieszkańców).
Biblioteka Narodowa, podległa Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest centralną biblioteką państwa i jedną z najważniejszych narodowych instytucji kultury. Działa na podstawie art. 16 ust. 4 Ustawy o bibliotekach i Statutu Biblioteki Narodowej. Wypełniając zadania dużej biblioteki naukowej o profilu humanistycznym, pozostaje zarazem głównym archiwum piśmiennictwa narodowego i krajowym ośrodkiem informacji bibliograficznej o książce, znaczącą placówką naukową, a także ważnym ośrodkiem metodycznym dla innych bibliotek w Polsce.