Biblioteka
01.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/01.jpg
02.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/02.jpg
03.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/03.jpg
04.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/04.jpg
![]() |
Gminna Biblioteka Publiczna im. Adama Mickiewicza w Gogolinie ul. Plac Dworcowy 2 NIP 755-17-65-937 tel. +48 77 4666226 |
Godziny otwarcia |
Poniedziałek 8.00 – 16.00 Wtorek 9.00 – 16.00 Środa 10.00 – 18.00 Czwartek 9.00 – 16.00 Piątek 8.00 – 16.00 sobota: nieczynne
|
Dziś (29.09) z okazji Dnia Głośnego Czytania dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Gogolinie, jako Królewna Śnieżka udała się do Publicznego Przedszkola nr 3 w Gogolinie, aby tam poczytać dzieciom najpiękniejsze bajki i baśnie. Dzieci bardzo uważnie słuchały i aktywnie odpowiadały na pytania. Kopciuszek, Czerwony Kapturek, Królewna Śnieżka to bajki, które dzieci bardzo lubią. Po czytaniu przyszedł czas na wspólne zabawy i pląsy. Dziękujemy za wspólną zabawę i wszystkich milusińskich zapraszamy serdecznie do biblioteki.
W Gminnej Bibliotece Publicznej w Gogolinie od 7 września ruszył cykl spotkań pod nazwą Grupy Zabawowe dla dzieci i rodziców. We wrześniu odbyły się 4 takie spotkania, na których dzieci świetnie się bawiły, a rodzice mogli poznać nowe techniki zabaw ze swoimi pociechami. Było zabawnie, twórczo i kolorowo, a także muzycznie, tanecznie i bajecznie. Atrakcją było również spotkanie z pieskami, które dla dzieci było wielkim wydarzeniem.
Dzieciaki zawsze chętnie angażowały się we wszystkie zabawy i aktywnie uczestniczyły w zajęciach.
Zadanie realizowane jest w ramach projektu pn. „Centrum Usług Społecznych w Gogolinie” - Oś priorytetowa II. Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, Działanie 2.8 Rozwój usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnym Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój 2014-2020 - współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z pisarką Joanną Jax w ramach DKK w Choruli,
które odbędzie się 4 października (wtorek) o godz.16.00 w bibliotece w Gogolinie - wstęp wolny!
Spotkanie finansowane jest przez Instytut Książki i Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki
Joanna Jax (właśc. Joanna Jakubczak) – urodziła się i mieszka w Olsztynie. Absolwentka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Przez wiele lat pracowałam w międzynarodowych korporacjach finansowych. Oprócz pisania powieści maluje na szkle unikatową techniką warstwową, pasjonuje się literaturą biograficzną i grafiką.
Zajmuje się również copywritingiem, pisze felietony i jest wolontariuszką w Fundacji dla Rodaka.
Zadebiutowała w 2014 roku Dziedzictwem von Becków, które zachwyciło zarówno recenzentów, jak i czytelników.
Kolejne powieści: Długa droga do domu (2015) i Piętno von Becków (2016) ugruntowały status Joanny Jax jako pisarki. Miłośnicy jej twórczości entuzjastycznie przyjęli sześciotomowy cykl powieściowy – Zemsta i przebaczenie (2018), a także książkę Syn zakonnicy (2018). W roku 2018 i 2019 ukazał się cykl „Zanim nadejdzie jutro”, „Milczenie aniołów” oraz „Białe róże z Petersburga”.
Głosami czytelników wybrana jako finalistka Festiwalu Pióro i Pazur na najbardziej wzruszającą powieść roku 2014. Laureatka Wawrzynu – Literackiej Nagrody Warmii i Mazur za rok 2016 (nagroda czytelników), dwukrotnie nominowana do Książki Roku 2017 i 2018 portalu Lubimy Czytać w kategorii „książka historyczna”.
Dnia 6 września w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gogolinie odbyło się Narodowe Czytanie "Ballad i Romansów" Adama Mickiewicza. Była to już jedenasta odsłona tej ogólnopolskiej akcji służącej promocji czytelnictwa, pod patronatem Pary Prezydenckiej.
O godzinie 10:00 wszystkich zgromadzonych przywitała pani Ewa Wiora – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Gogolinie, a uroczystego rozpoczęcia Czytania dokonała pani Anna Lechowicz – Naczelnik Wydziału Oświaty, Sportu i Rekreacji Urzędu Miejskiego w Gogolinie.
Czytanie rozpoczęliśmy muzyką z romantyzmu w wykonaniu Wędrującej Kapeli, która wspólnie z uczniami Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 w Gogolinie, zadbała o muzyczną oprawę tego wydarzenia. Uczniowie pod opieką pani Brygidy Czekały swym śpiewem i grą na instrumentach dodali jeszcze bardziej uroczystego charakteru czytaniu tekstów naszego wieszcza.
Przeczytaliśmy 5 utworów:
Uczniowie czytaniem pomogli Nam przenieść się w tamte czasy podczas słuchania Ballad i Romansów, które są esencja polskiego romantyzmu.
Składamy serdecznie podziękowania wszystkim tym, którzy pomogli nam w zorganizowaniu tego wydarzenia, a szczególności Dyrektorowi oraz Pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Gogolinie, Dyrektorom PSP nr 3 i PSP nr 2 w Gogolinie, opiekunom i nauczycielom klas VIII gogolińskich szkół, którzy wspaniale przygotowali młodzież.
Serdecznie zapraszamy mieszkańców Gminy Gogolin do udziału w 11 NARODOWYM CZYTANIU DNIA 6 WRZEŚNIA ( WTOREK) o godz.10.00 przy Pomniku Karolinki i Karlika.
"Ballady i romanse" czytać będą uczniowie VIII klas szkół podstawowych, a spotkanie uświetni "Wędrująca Kapela"
https://www.prezydent.pl/aktualnosci/inicjatywy/narodowe-czytanie/2022-ballady-i-romanse
W dniu 27 sierpnia 2022 prawie 40 osób wzięło udział w Rajdzie Rowerowym „ Z książką do sąsiada”, który Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie zorganizowała wspólnie z Zespołem Rekreacyjno-Sportowym w Gogolinie.
O godzicie 10.00 wyruszyliśmy spod biblioteki w Gogolinie i udaliśmy się do Krapkowic. Tam pierwszym przystankiem rajdu była Biblioteka w Krapkowicach gdzie wymieniliśmy się książkami i zwiedziliśmy budynek Biblioteki. Następnie Na Baszcie i Rynku w Krapkowicach wysłuchaliśmy historii tych miejsc, które w ciekawy sposób opowiedziała nam p. Małgorzata Pacion.
Kolejnym punktem naszego rajdu była Galeria Studnia gdzie zwiedziliśmy wystawę, o której bardzo dokładnie opowiedzieli nam państwo Wandrowscy. Po obejrzeniu wystawy udaliśmy się na krapkowicką Marinę gdzie, przywitał nas zastępca Burmistrza Krapkowic pan Arnold Joszko, który podziękował za owocną współpracę i chęć wspólnego działania.
Później przy wspólnej kiełbasce nabraliśmy siły do drogi powrotnej.
Rajd „Z książką do sąsiada” uważamy za bardzo udany!!!
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom naszej wycieczki, cieszymy się że byliście z nami i że zawsze można na Was liczyć!!!
31 sierpnia godz. 16.00 Festyn Rodzinny z okazji zakończenia wakacji w Owocowym Ogrodzie Miejskim w Gogolinie.
Serdecznie zapraszamy! Będziemy tam z naszym stoiskiem!!!
Kolejne zajęcia (25.08) rozpoczęliśmy od przeczytania dwóch książeczek o mieszkańcach miejscowości "Humorki". Następnie przyszedł czas na zabawy ruchowe i nie tylko. Bawiliśmy się m.in w krzesełka, głuchy telefon, pajęczą sieć oraz tworzenie zabawnej historii w grupach. Dziękujemy za udział w zajęciach i zapraszamy już jutro😊
Kolejne zajęcia wakacyjne (23.08) zaczęliśmy od przeczytania książki. Następnie przyszedł czas na gry i zabawy. Dzieci mogły wypróbować nasze stoliki z grami oraz leżaczki. Na koniec zajęć wykonaliśmy pięknie i niezwykle wysokie wieże z drewnianych klocków. Dziękujemy za aktywne zajęcia i zapraszamy na kolejne już jutro.
22 sierpnia rozpoczęliśmy kolejny tydzień zajęć w bibliotece pt: "Wakacyjne hece w bibliotece".
Na początku przeczytaliśmy książkę detektywistyczną ,,Królowa dżungli". Emocji nie brakowało🤓 Dzieci z zapałem próbowały odgadnąć wszystkie zagadki zawarte na kartach książki. Następnie przyszła pora na kalambury. Na koniec zajęć rozwiązywaliśmy rebusy i inne zagadki logiczne. Dziękujemy za dzisiejsze zajęcia i zapraszamy na kolejne już jutro 😊
Odwiedza nas 112 gości oraz 0 użytkowników.
Zasadniczym celem powołania PBI jest wyrównanie szans dostępu do różnorodnych publikacji wydanych dotychczas w języku polskim osobom pochodzącym z małych miast, wsi, czy innych regionów oddalonych od ośrodków akademickich i kulturalnych, gdzie komputer z łączem do Internetu może być jedyną szansą kontaktu ze zdobyczami literatury i kultury.
Program Biblioteka+ jest wieloletnim programem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przygotowanie i wdrożenie programu Biblioteka+ zostało powierzone Instytutowi Książki. Program to odpowiedź na potrzebę radykalnej poprawy stanu bibliotek publicznych w Polsce. Głównymi beneficjentami programu są gminne biblioteki publiczne, ze szczególnym uwzględnieniem bibliotek z gmin wiejskich, wiejsko-miejskich oraz małych gmin miejskich (do 15 tysięcy mieszkańców).
Biblioteka Narodowa, podległa Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest centralną biblioteką państwa i jedną z najważniejszych narodowych instytucji kultury. Działa na podstawie art. 16 ust. 4 Ustawy o bibliotekach i Statutu Biblioteki Narodowej. Wypełniając zadania dużej biblioteki naukowej o profilu humanistycznym, pozostaje zarazem głównym archiwum piśmiennictwa narodowego i krajowym ośrodkiem informacji bibliograficznej o książce, znaczącą placówką naukową, a także ważnym ośrodkiem metodycznym dla innych bibliotek w Polsce.