Biblioteka
01.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/01.jpg
02.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/02.jpg
03.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/03.jpg
04.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/04.jpg
![]() |
Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie ul. Plac Dworcowy 2 NIP 755-17-65-937 tel. +48 77 4666226 |
Godziny otwarcia |
poniedziałek - wtorek: 09.30-15.30 środa i czwartek: 11.30-17.30 piątek: 10.00-15.30 sobota: nieczynne |
Gmina Gogolin zrealizowała projekt pn. „Ku pamięci - zbiorowa mogiła powstańców w Kamieniu Śląskim” dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury I Dziedzictwa Narodowego. Pozyskane środki w wysokości 49 875,00zł zostały przeznaczone na przeprowadzenie prac renowacyjno-konserwatorskich zbiorowej mogiły powstańców śląskich na terenie cmentarza parafialnego w Kamieniu Śląskim.
Celem projektu było podtrzymanie pamięci nad zbiorową mogiłą powstańców, stanowiącą materialne świadectwo kluczowych wydarzeń z historii Polski związanych z walką i męczeństwem. Zbiorowa mogiła powstańców śląskich jest miejscem upamiętniającym poległych w walce na rzecz Państwa Polskiego podczas trzech powstań śląskich. Na nagrobku umieszczono trzy daty: rok 1919, 1920 i 1921. W trzecim powstaniu śląskim Kamień Śląski był rejonem zaciętych walk powstańców. Kilkakrotnie przechodził z rak do rąk, a ostatecznie 23 maja 1921 r. wieś przeszła w posiadanie Niemców. Powstańcy utrzymali miejscowy dworzec kolejowy. Polegli powstańcy zostali pochowani w zbiorowej mogile, zlokalizowanej w północnej części cmentarza parafialnego w Kamieniu Śląskim. Obiekt został wzniesiony w latach sześćdziesiątych XX wieku.
Mogiła powstańców znajduje się w rejestrze zabytków i został dla niej opracowany program prac renowacyjno – konserwatorskich. Prace ujęte w programie stanowiły przedmiotowy zakres dofinansowanego projektu. Przedmiotem projektu była zatem renowacja pomnika - nagrobka ustawionego na zbiorowej mogile powstańców śląskich. Wykonane prace renowacyjno - konserwatorskie obejmowały m.in. usunięcie wtórnych wypraw tynkarskich wraz z siatkami podtynkowymi, oczyszczenie struktury odlewu betonowego, uzupełnienie ubytków, likwidację spękań, rekonstrukcja zdestruowanej kuli; konserwację tablic z nazwiskami poległych, oczyszczenie powierzchni, uzupełnienie ubytków oraz wzmocnienie struktury płyt.
Na cele projektu nawiązano współpracę z Dyrekcją Publicznej Szkoły Podstawowej w Kamieniu Śląskim, której zadaniem przy czynnym zaangażowaniu uczniów jest dbanie o mogiłę. Odnowienie mogiły powstańców śląskich wzmocni promocję lokalnych zasobów dziedzictwa kulturalnego i przyczyni się do budowania lokalnej tożsamości kulturowej, której jednym z filarów jest bogata kultura ludowa, a w niej pamięć o poległych
Podpis: Mogiła po metamorfozie.
|
7 września 2020 roku na placu przy pomniku Karlika i Karolinki w Gogolinie odbyło się Narodowe Czytanie, zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Gogolinie. Jest to już dziewiąta odsłona tej ogólnopolskiej akcji służącej promocji czytelnictwa, pod patronatem Pary Prezydenckiej. Podczas tegorocznej odsłony Para Prezydencka zaproponowała do czytania Balladynę Juliusza Słowackiego.
W tym roku, miało ono nieco inny charakter, gdyż to Pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Gogolinie wcielili się w rolę postaci z Balladyny. W pięknej scenerii oraz przy promieniach słońca, czytane wersy niosły się po całym mieście. Mamy nadzieję, iż w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, ta wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze bardziej nas zjednoczy. Tym szczególnej cieszymy się, że mieszkańcy Gogolina nie zawiedli i byli z nami w czasie wspólnego czytania.
Składamy serdecznie podziękowania Dyrektorowi oraz Pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Gogolinie za pomoc w organizacji tego przedsięwzięcia. Dzięki Waszej okazanej pomocy i życzliwości to spotkanie było bardzo wyjątkowe.
Dnia 25 sierpnia odbyło się spotkanie klubowiczek DKK przy kapliczce "Na bagnie" w Gogolinie - Karłubcu. W letniej scenerii omawiano książki tj.: "Opolskie wędrówki krajoznawcze", "Przewodnik po Ziemi Opolskiej" oraz "Regiony turystyczno - krajoznawcze Śląska Opolskiego".
Serdecznie zapraszamy do wypożyczania książek, które dostaliśmy bezpłatnie w ramach akcji Instytutu Pamięci Narodowej "Biblioteka na to czeka" .
Serdecznie zapraszamy dzieci od 7 do 12 lat na "Wakacje z książką na trawie" od 17 do 26 sierpnia od 10.00 do 11.30.
23 lipca w ramach zajęć wakacyjnych odbyło się kolejne "Czytanie na trawie". Dzieci wysłuchały książeczek z serii Humorki pt. "Śmiechołki" oraz "Kłamczusiaki". Pani bibliotekarka zadawała dzieciom zagadki z książki wierszyki, zgadywanki dla dzieci, na które chętnie odpowiadały. Dzieci wręczyły bibliotekarkom własnoręcznie wykonane piękne zakładki.
Dnia 14 lipca biblioteka wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w ramach zajęć wakacyjnych zorganizowała "Czytanie na trawie". Dzieci najpierw wysłuchały opowieści pt: ,,Najwyższa na świecie wieża z książek", a następnie "Franklin na wycieczce".
Serdecznie zapraszamy do oglądania O!polskie na żywo (11.07) z Kamienia Śląskiego, jak również z gogolińskiej biblioteki.
https://opole.tvp.pl/48931375/opolskie-na-zywo-11-lipca-2020
Dnia 3 lipca pani Ewa opowiedziała najbardziej znane lokalne legendy dzieciom uczestniczącym w zajęciach wakacyjnych w GOK tj.: o kapliczce "Na Bagnie", "Karliku i Karolince" czy o "Zakrzowskiej Szpicy".
Informujemy, że Biblioteka w czasie wakacji zmienia godziny otwarcia dla czytelników:
poniedziałek i wtorek: 09.30-15.30
środa i czwartek : 11.30-17.30
piątek: 10.00 - 15.30
sobota: nieczynne
Dnia 1 lipca wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury Biblioteka zorganizowała "Czytanie na trawie" dla dzieci uczestniczących w zajęciach w GOK, które wysłuchały opowiadania „Franklin i noc pod namiotem”.
Zaproszenie dla dzieci i młodzieży z terenów wiejskich do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi KRUS
Zbliżają się wakacje - wykorzystaj wolny czas na poznanie zasad bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym
Nieważne ile masz lat, czy jesteś przedszkolakiem, czy myślisz już o zakończeniu nauki w szkole podstawowej – mieszkasz na wsi w gospodarstwie rolnym lub odwiedzasz kolegów, których rodzice są rolnikami, lub masz rodzinę na wsi – pamiętaj, że gospodarstwo to miejsce, w którym zarówno mieszka, jak i pracuje rolnicza rodzina. Stwarza to liczne zagrożenia dla bezpieczeństwa osób przebywających na jego terenie. Na pewno nauczyciele, a przede wszystkim rodzice, mówili wiele razy o tym, czego trzeba unikać i jak się zachować, by nic złego się nie wydarzyło. Być może wiesz już bardzo dużo na ten temat. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza: sprawdź swoją wiedzę. Na stronie internetowej masz do dyspozycji materiały, z których dowiesz się co możesz zrobić, żeby wspomóc rodziców w dbaniu o Twoje bezpieczeństwo. Przede wszystkim pamiętaj, że dzieci nie mogą pracować w gospodarstwie rolnym, a jedynie pomagać rodzinie - i to tylko w niektórych pracach. Koniecznie zapoznaj się z listą czynności, których dzieci poniżej 16 lat nie mogą wykonywać, gdyż stwarzają zagrożenie:
Ponadto zapraszamy do obejrzenia i zapoznania się z następującymi materiałami:
https://www.youtube.com/watch?v=EF3CB4R6NC4
https://prewencja.krus.gov.pl/login/index.php
Życzę bezpiecznych i ciekawych wakacji, spędzonych w zdrowiu i zadowoleniu.
Lech Waloszczyk
Dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Opolu
Dnia 23 czerwca o godz.16.30 odbyło się spotkanie klubowiczek DKK w parku przy ul. Ligonia, na którym omawiano książki Ewy Kassali "Maria Magdalena" i "Królowa Saby" oraz " Maria Magdalena" Pawła F. Nowakowskiego.
Filia w Kamieniu Śląskim czynna w godzinach: poniedziałek - środa - 9:00 - 12:30, czwartek i piątek 13:00 - 16:30. Książki można zamawiać pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Filia w Malni i Choruli czynna w czasie wakacji w godzinach: poniedziałek wtorek, środa od 8.00 do 14.00, a w piątek czynna od 11.00 do 17.00.
Książki można zamawiać pod adresem:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Filia w Górażdżach w czynna w czasie wakacji w czwartki od 11.00 do 17.00.
Filia w Kamionku nieczynna we wtorki do odwołania.
Zapraszamy serdecznie!!!
Odwiedza nas 76 gości oraz 0 użytkowników.
Zasadniczym celem powołania PBI jest wyrównanie szans dostępu do różnorodnych publikacji wydanych dotychczas w języku polskim osobom pochodzącym z małych miast, wsi, czy innych regionów oddalonych od ośrodków akademickich i kulturalnych, gdzie komputer z łączem do Internetu może być jedyną szansą kontaktu ze zdobyczami literatury i kultury.
Program Biblioteka+ jest wieloletnim programem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przygotowanie i wdrożenie programu Biblioteka+ zostało powierzone Instytutowi Książki. Program to odpowiedź na potrzebę radykalnej poprawy stanu bibliotek publicznych w Polsce. Głównymi beneficjentami programu są gminne biblioteki publiczne, ze szczególnym uwzględnieniem bibliotek z gmin wiejskich, wiejsko-miejskich oraz małych gmin miejskich (do 15 tysięcy mieszkańców).
Biblioteka Narodowa, podległa Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest centralną biblioteką państwa i jedną z najważniejszych narodowych instytucji kultury. Działa na podstawie art. 16 ust. 4 Ustawy o bibliotekach i Statutu Biblioteki Narodowej. Wypełniając zadania dużej biblioteki naukowej o profilu humanistycznym, pozostaje zarazem głównym archiwum piśmiennictwa narodowego i krajowym ośrodkiem informacji bibliograficznej o książce, znaczącą placówką naukową, a także ważnym ośrodkiem metodycznym dla innych bibliotek w Polsce.