Biblioteka
01.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/01.jpg
02.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/02.jpg
03.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/03.jpg
04.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/04.jpg
![]() |
Gminna Biblioteka Publiczna im. Adama Mickiewicza w Gogolinie ul. Plac Dworcowy 2 NIP 755-17-65-937 tel. +48 77 4666226 |
Godziny otwarcia |
Poniedziałek 8.00 – 16.00 Wtorek 9.00 – 16.00 Środa 10.00 – 18.00 Czwartek 9.00 – 16.00 Piątek 8.00 – 16.00 sobota: nieczynne
|
Dnia 18 maja swoje święto obchodziła Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu.
Zaproszono gości z zagranicy, którzy współpracują z wojewódzka biblioteką.
Z tej okazji gogolińską Bibliotekę odwiedziła delegacja z Bańskiej Bystrzycy ze Słowacji i Szekesfeherver z Węgier. Gościom zaprezentowano historię Gogolina oraz powołania do życia naszą jednostkę. Delegacji wręczono upominki związane z ziemia gogolińską, podarowane przez Wydział Promocji Urzędu Miejskiego w Gogolinie.
We wtorek 17 maja pomieszczenia Biblioteki wypełniły się gwarem dziecięcych rozmów. Ten wyjątkowy dzień zorganizowały Panie z gogolińskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, zapraszając do wspólnej zabawy najmłodszych mieszkańców naszej gminy, rodziców i bibliotekarki. Jak na pracownice Biblioteki przystało starałyśmy się zachęcić dzieci i ich rodziców do korzystania z darów jakie daje obcowanie z książką.
Dzień Malucha w Bibliotece to głośne czytanie bajek, wierszy i opowiadań w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Maluchy zwiedzały Bibliotekę i swobodnie korzystały z książek przeznaczonych dla najmłodszych czytelników. Mogły również spełniać się artystycznie, kolorując postacie, które zachwyciły je w przeczytanych przez bibliotekarkę bajkach.
Społeczność bibliotekarska powiatu krapkowickiego została uhonorowana uroczystym spotkaniem w zamku w Mosznej. Uświetniła go dr hab. Dorota Brzozowska prezentując interpretację "Wesela" S. Wyspiańskiego.
Bibliotekarze otrzymali kwiaty i dyplomy z rąk Pani Wicestarosty Sabiny Gorzukuli-Kotzot. Po części oficjalnej zwiedzano zamek, spacerowano po ogrodach zamkowych. Spotkanie zakończyło się uroczystym obiadem.
Dzień Bibliotekarza jest obchodzony w całej Polsce dnia 8 maja. Po raz pierwszy obchodzony był w 1985 roku. Dzień ten jest symbolem pracy bibliotekarzy i świętem, w którym jest okazja do przedstawienia dokonań i zawodowych osiągnięć społeczeństwa bibliotekarskiego, jak i refleksji o tożsamości bibliotek i ich roli w budowaniu dziedzictwa kulturowego.
Dnia 5 i 10 maja odwiedziły nas przedszkolaki z okazji Dnia Bibliotekarza. Otrzymałyśmy piękne laurki oraz kwiaty. Serdeczne dziękujemy za odwiedziny.
Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie dnia 28.04 br. gościła Wandę Chotomską autorkę wielu książek dla dzieci, audycji radiowych i telewizyjnych, scenariuszy filmowych i teatralnych, poetkę i dziennikarkę. Spotkanie odbyło się w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Gogolinie im. Kornela Makuszyńskiego. Uczestniczyli w nim uczniowie klas I-IV. Książki pisarki zachwycają już trzecie pokolenia czytelników. Emanuje z nich poczucie humoru, energia, radość. Gogolińskie dzieci były zachwycone kiedy Pani Wanda Chotomska witając się z nimi i zamiast tradycyjnego dzień dobry wyrapowała powitanie. Następnie do wierszyka pt. "Jajecznica" autorka tańczyła i śpiewała razem z dziećmi. Całe spotkanie było niezwykle ekspresyjne i ciekawe, cokolwiek mówiła wzbogaciła grą aktorską. Na koniec pisarka rozdawała autografy, poprzedzając małym wywiadem z każdym dzieckiem pod wpływem którego składała rymowany wpis. Można odnieść wrażenie, iż słowa Pani Chotomskiej same układały się w wiersz.
28.04.2011r. w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Gogolinie młodzież szkół podstawowych klas IV-VI zmierzyła się w Konkursie wiedzy o Janie Pawle II. Uczestniczyło 15 uczniów ze szkół w Gogolinie, Kamieniu Śląskim oraz ze Strzeleczek. Przeprowadzony został test pisemny składający się z trzech części. Można było uzyskać maksymalnie 41 punków.
Dnia 31 marca Joanna Bauer zajęła II miejsce (w kategorii gimnazja) w eliminacjach rejonowych 56. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, które odbyły się w Strzeleckim Ośrodku Kultury w Strzelcach Opolskich (www.sok.strzelceopolskie.pl).
14 kwietnia na zaproszenie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Fili w Malni klubowiczki gogolińskiego klubu uczestniczyły w spotkaniu z pisarką Panią Martą Fox. Autorką książek dla młodzieży i dorosłych. Laureatką wielu głównych nagród w ogólnopolskich konkursach literackich. Powieści pisarki od lat cieszą się nieustającą akceptacją czytelników.
Pani Marta Fox wspominała początki swojej twórczości, rozszyfrowała niektóre postacie ze swoich książek, wyjaśniła w jaki sposób znajduje tematy do swoich powieści. Czytelnicy zadawali mnóstwo pytań, na które pisarka odpowiadała szczerze i wyczerpująco. Całe spotkanie przebiegło w miłej i serdecznej atmosferze. W ostatniej części spotkania autorka podpisywała książki i pozowała do zdjęć.
W piątek 15 kwietnia oraz poniedziałek 18 kwietnia GBP gościła przedszkolaki z Przedszkola nr 1 i 3 w Gogolinie. Dzieci przyszły odwiedzić wystawę świąteczną przygotowaną przez Panią Agnieszkę Pykę. Wszystkich odwiedzających zachwyciły ręcznie wykonane kroszonki, baranki i kurki. Wychodząc przedszkolaki zostawiły samodzielnie wykonaną kartkę wielkanocną.
Przez cały marzec można było oglądać wystawę Pani Wandy Skrzypek z Gogolina. Wystawę odwiedziły również przedszkolaki z kółka plastycznego z Publicznego Przedszkola Nr 3 w Gogolinie.
Dnia 31.03.2011r. braliśmy udział w Konferencji podsumowującej Program Rozwoju Bibliotek w województwie opolskim, który odbył się w czytelni Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Konferencję zainaugurował wykład dr Antoniego Bartosza dyrektora Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Kolejnymi punktami spotkania były: podsumowanie I rundy Programu Rozwoju Bibliotek, wystąpienie przedstawiciela Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, prezentacje bibliotek z Nysy, Grodkowa i Głuchołaz. Wystąpiły także trenerki Centrum Aktywności Lokalnej panie Alina Hałoń i Iwona Kusak w prezentacji pt: "Biblioteka jako centrum edukacji środowiskowej i aktywności lokalnej". Ostatnim punktem programu było wręczenie certyfikatów wszystkim uczestnikom projektu. Gogolińska biblioteka realizowała ów program jako biblioteka partnerska.
W środę 29 marca w czytelni GBP w Gogolinie odbyło się cykliczne spotkanie DKK. Omawiano dwie książki Joanny Chmielewskiej. Klubowiczki powróciły do powieści, bowiem twórczość pisarki fascynowała je dawno. "Byczki w pomidorach" to nowa pozycja ze starymi bohaterami Joanną i Alicją. Zaprzyjaźniona ze sobą grupa przyjaciół wspólnie spędza czas na jedzeniu i piciu kawy. Pewnego dnia ginie jeden z bywalców domu Wodolej. Poszukiwania prowadzone są bardzo niemrawo. W miarę rozwoju akcji wzrasta też ilość zjedzonej żywności oraz wypitej kawy. Książka lekka lecz nie zachwyciła klubowiczki. W ocenie przyjętej przez klub zdecydowano przyznać 4. Kolejną pozycją omawianą na spotkaniu był "Lesio" pełen humoru, nieszczęśliwy człowieczek, któremu życie piętrzyło problemy i ciągle spóźniał się do pracy. Przeżywał koszmary w związku z taką sytuacją więc zaplanował pozbycie się kobiety pilnującej przychodzenia do pracy w agencji. Lesio jak magnez przyciągał sytuacje, powodujące kłopoty. Paniom podobnie jak w poprzedniej powieści podobał się "Lesio" lecz jak i poprzedniczka dostał 4. Joanna Chmielewska świetna pisarka ale jak stwierdziły czytelniczki chyba już "wyrosły z Chmielewskiej".
Spotkanie przebiegło w miłej i serdecznej atmosferze, dyskutowano nie tylko o twórczości omawianej pisarki. Każda z Pań miała przygotowaną recenzję ostatnio przeczytanej książki, którą odczytała. Recenzję zebrano i umieszczono na stronie DKK.
W minioną sobotę 19.03.2011r. w bibliotece odbyły się pierwsze zajęcia w języku niemieckim w ramach projektu "Szkółki Sobotniej" realizowanego przez DFK Koło Gogolin. Na zajęcia uczęszcza grupa 18 dzieci w wieku od 6 do 11 lat. Prowadzi je Pani Anna Steinhoff – Okoń przy oprawie muzycznej Pani Elżbiety Klimas. Dzieci mają okazję poznać tu język niemiecki poprzez zabawę: majsterkowanie, śpiewanie piosenek, zabawę w teatr itp. W programie znajdą się m.in.: Wielkanoc, Dzień Matki, wiosna na łące i w ogrodzie. Na kilka spotkań okolicznościowych zostaną zapraszani rodzice i dziadkowie.
W pierwszy dzień wiosny odwiedziły nas dzieci z Publicznego Przedszkolan Nr 3 w Gogolinie. Zaprezentowały samodzielnie zrobioną marzannę i wiosenny gaik, a na koniec zaśpiewały piosenkę.
W pierwszy dzień wiosny odbyły się spotkania z Wiesławem Drabikiem autorem książek dla dzieci w Publicznej Szkole Podstawowej w Kamieniu Śląskim i w Malni.
Odwiedza nas 123 gości oraz 0 użytkowników.
Zasadniczym celem powołania PBI jest wyrównanie szans dostępu do różnorodnych publikacji wydanych dotychczas w języku polskim osobom pochodzącym z małych miast, wsi, czy innych regionów oddalonych od ośrodków akademickich i kulturalnych, gdzie komputer z łączem do Internetu może być jedyną szansą kontaktu ze zdobyczami literatury i kultury.
Program Biblioteka+ jest wieloletnim programem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przygotowanie i wdrożenie programu Biblioteka+ zostało powierzone Instytutowi Książki. Program to odpowiedź na potrzebę radykalnej poprawy stanu bibliotek publicznych w Polsce. Głównymi beneficjentami programu są gminne biblioteki publiczne, ze szczególnym uwzględnieniem bibliotek z gmin wiejskich, wiejsko-miejskich oraz małych gmin miejskich (do 15 tysięcy mieszkańców).
Biblioteka Narodowa, podległa Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest centralną biblioteką państwa i jedną z najważniejszych narodowych instytucji kultury. Działa na podstawie art. 16 ust. 4 Ustawy o bibliotekach i Statutu Biblioteki Narodowej. Wypełniając zadania dużej biblioteki naukowej o profilu humanistycznym, pozostaje zarazem głównym archiwum piśmiennictwa narodowego i krajowym ośrodkiem informacji bibliograficznej o książce, znaczącą placówką naukową, a także ważnym ośrodkiem metodycznym dla innych bibliotek w Polsce.