Biblioteka
01.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/01.jpg
02.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/02.jpg
03.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/03.jpg
04.jpg
http://biblioteka-gogolin.pl/nowa/jupgrade/images/stories/JSNImageShow/04.jpg
![]() |
Gminna Biblioteka Publiczna im. Adama Mickiewicza w Gogolinie ul. Plac Dworcowy 2 NIP 755-17-65-937 tel. +48 77 4666226 |
Godziny otwarcia |
Poniedziałek 8.00 – 16.00 Wtorek 9.00 – 16.00 Środa 10.00 – 18.00 Czwartek 9.00 – 16.00 Piątek 8.00 – 16.00 sobota: nieczynne
|
Dnia 30.11.2010r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gogolinie odbył się jeden z wyjątkowych magicznych dni w roku!- „Andrzejki w bibliotece”.
W tym dniu biblioteka była miejscem tajemniczych wróżb zarówno dla przedszkolaków z Przedszkola Nr 3 w Gogolinie, jak i dla dzieci i młodzieży z gminy Gogolin. Zaproponowaliśmy zaproszonym dzieciom wróżby związane ze znaczeniem kolorów, kwiatów, wróżby z butelką, kubki przyszłości oraz buty. Dużym zainteresowaniem wśród uczestników cieszyła się wróżba „Sprawdź z kim Cię los połączy”.
Nie obyło się bez poczęstunku w postaci ciasteczek, cukiereczków oraz soczków. Andrzejki zorganizowane w Naszej bibliotece były wesołym przeżyciem i wspaniałą zabawą. Do zobaczenia w przyszłym roku!!!
Gogolińscy seniorzy coraz chętniej korzystają z oferty kulturalnej przygotowanej w ramach Akademii Trzeciego Wieku. We wtorek 23.11 br. spotkali się, aby ćwiczyć sprawność intelektualną.
Kolejne spotkanie w ramach Akademii prowadziła dr Adrianna Paroń, politolog i wykładowca w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji Opolu. Pod okiem pani doktor seniorzy zaznajamiali się z tajnikami gier strategicznych, które są nie tylko zajmujące, ale też poprawiają kondycję intelektualną.
W ostatnim czasie, w ramach ATW odbyły się dwa spotkania poświęcone historii Gogolina, na początku grudnia zaplanowano spotkanie poświęcone tematyce bożonarodzeniowej.
19 listopada Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie oraz Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Gogolińskiej zorganizowali spotkanie z Erwinem Pollakiem, autorem książki "Niemiecki Polak ze Śląska".
Autor książki - miły starszy pan opowiadał jak trudno się żyło w "tamtych czasach". Wielu Polaków z wyboru czy też nie zostało wcielanych do niemieckiej armii, co rzucało się cieniem na lata powojenne żołnierza oraz jego rodziny. Liczne mordy wykonywane na cywilnych mieszkańcach śląskich wiosek , były powodem strachu przerażenia oraz zasłony milczenia na wiele lat. Władze Polski Ludowej zdecydowały, iż wszystko co niemieckie i śląskie powinno zniknąć. Rozpoczęto wysiedlenia, odbieranie majątków, inwigilacja, a wszystko w świetle ówczesnego prawa. Również i sam autor oraz jego rodzina doświadczyli wielu prześladowań od państwa polskiego, dlatego też starali się o wyjazd do Niemiec. Co im się udało.
Oprócz spotkania z dorosłymi mieszkańcami gminy Gogolin Pan Erwin Pollak spotkał się również z młodzieżą gimnazjum w Gogolinie. Tam także młodsza część mieszkańców gminy dowiedziała się o trudnościach życia i nauki w latach młodości autora.
Temat stosunków polsko-niemieckich jest bardzo bliski i żywy zwłaszcza na ziemiach gogolińskich. Odkrywanie prawdziwych faktów, o których nie wolno było mówić jest ważną kwestią dla nas wszystkich, a także dla autora. Rozdźwięk, wynika przede wszystkim z różnic w interpretacji historii, milczenia i zakłamywania prawdziwych faktów. Kto jeszcze nie sięgnął po książkę Pana Pollaka na pewno ją przeczyta, takie były opinie uczestników autorskiego spotkania.
Dyskusyjny Klub Książki działający w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gogolinie 26 października o godzinie 17.00 zorganizował spotkanie z Panią Heleną Buchner. Autorką bardzo popularnych książek "Hanyska", "Dzieci Hanyski", "Dziewczęta z Koziej Górki". Pisarka urodziła i wychowywała się w Jełowej. 23 lata spędziła w Warszawie, by na emeryturze wrócić do rodzinnej miejscowości i tam tworzyć. Samo spotkanie odbyło się w bardzo kameralnej atmosferze. Na wstępie zaproszonych gości oraz gościa honorowego powitała Pani Dyrektor Biblioteki Ewa Bury. Pierwsza część miała charakter nieco oficjalny. Autorka opowiadała o początkach swojego pisarstwa. Jego trudach i osiągniętym sukcesie literackim. Odczytywała ulubione fragmenty książek, przedstawiała bohaterów swoich powieści oraz opisywane sytuacje, które w większości zdarzyły się naprawdę.
Drugą część stanowiła dyskusja między Panią Heleną Buchner, a uczestnikami spotkania. Czytelnicy stwierdzili, iż ,,Hanyska” opowiada o nich samych, ich rodzinach i sąsiadach. Jak ciężko żyło się w tych czasach. Jak każdy milczał, bo bał się swojej śląskości. Ale tak było, tak się żyło. Pytali także o plany na kolejną powieść. Autorka zdradziła, iż pisze teraz książkę dla dzieci oraz w przyszłości ma powstać kolejna powieść opowiadająca o losach jej ciotki Flory. Odczytała również fragment nowych przygód śląskiej rodziny.
Po spotkaniu pisarka podpisywała swoje książki. Można było również zakupić wszystkie powieści i otrzymać specjalną dedykację od autorki. Zaproszeni goście podziękowali brawami autorce za ciepłe, wzruszające powieści, oczekując na dalsze.
Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie, bierze udział w programie Akademia Orange dla bibliotek, którego celem jest wspieranie rozwoju społeczeństwa informacyjnego poprzez zwiększenie dostępu do nowych technologii komunikacyjnych i promocję ich wykorzystania tak, by gminne biblioteki publiczne stały się nowoczesnymi, wielofunkcyjnymi centrami informacyjnymi, kulturalnymi i edukacyjnymi. W ramach programu biblioteka otrzymała od Fundacji Orange dotację finansową, która zostanie wykorzystana na potrzeby zapewnienia dostępu do szerokopasmowych łączy internetowych w filiach bibliotecznych, a także na zakup materiałów oraz prowadzenie projektów o charakterze edukacyjnym.
5. października 2010 roku o godzinie 18 w Sali Posiedzeń Urzędu Miejskiego w Gogolinie odbyło się spotkanie z Markiem Krajewskim, autorem głośnych powieści o Eberhardzie Mocku i Edwardzie Popielskim. W spotkaniu uczestniczyli dorośli mieszkańcy gminy Gogolin i Krapkowic. Pisarz bardzo ciekawie opowiadał o swoich inspiracjach, miejscach które kocha, a które miały wpływ na jego pracę twórczą. Na zakończenie spotkania autor chętnie odpowiadał na zadawane pytania i podpisywał książki. Zaproszeni goście oraz autor byli bardzo zadowoleni z przebiegu spotkania. Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie dziękuje wszystkim za uczestnictwo w wieczorze autorskim Pana Marka Krajewskiego.
Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie od 2009 roku bierze udział w Programie Rozwoju Bibliotek realizowanym przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Program jest adresowany do bibliotek publicznych w gminach wiejskich, miejsko-wiejskich oraz miejskich do 20 tys. mieszkańców.
Projekt ma na celu przygotowanie pracowników bibliotek do prowadzenia placówek w nowoczesny sposób, organizowania ciekawych i oczekiwanych przez mieszkańców wydarzeń, zdobywania pozabudżetowych funduszy na działalność oraz promowania biblioteki w środowisku lokalnym. Program obejmuje 4 obszary działań na rzecz bibliotekarstwa publicznego: wsparcie szkoleniowe (podniesienie kompetencji zawodowych bibliotekarzy), wsparcie informatyczne (nowoczesny sprzęt), wsparcie środowiska bibliotecznego oraz popularyzację idei (w tym kampanię społeczna „Spotkajmy się w bibliotece” w mediach ogólnopolskich). W ramach PRB Gminna Biblioteka Publiczna wGogolinie otrzymała dla filii w Choruli i Kamionku zestawy komputerowe (wraz z oprogramowaniem nieodpłatnie przekazanym przez Microsoft Corporation), urządzenia wielofunkcyjne oraz cyfrowe aparaty fotograficzne). Otrzymany sprzęt pozwolił otworzyć w bibliotekach wiejskich czytelnie internetowe z bezpłatnym dostępem do sieci dla wszystkich mieszkańców.
Ponadto pracownicy filii zostali objęci cyklem szkoleń teleinformatycznych, które mają za zadanie poszerzenie ich umiejętności z zakresu ICT. Jednocześnie w ramach projektu 1 osoba wzięła udział w warsztatach z planowania pracy biblioteki, mających na celu wytyczenie kierunków rozwojowych placówki w najbliższych latach. Udział w PRB umożliwił także gogolińskiej bibliotece wystartować w konkursie grantowym pn. „Aktywna Biblioteka”.
Program Rozwoju Bibliotek będzie realizowany do 2013 roku.
W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki 22 września 2010 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gogolinie gościła znana polska pisarka i dziennikarka Irena Matuszkiewicz. Autorka wielu wspaniałych książek takich jak: "Agencja złamanych serc", "Dziewczyny do wynajęcia", "Nie zabijać pająków", "Przeklęte, zaklęte", "Seryjny narzeczony", "Czarna wdowa" i inne. Wszystkie jej książki bliskie są życia, opowiadają o życiowych problemach, które każdego z nas w jakiś tam sposób dotykają. Autorka umiejętnie łączy realizm z fikcją, czego efektem są powieści o wciągającej fabule, doprawionej fantastycznym humorem. Pisarka urodziła się w Tarnawatce na Lubelszczyźnie, ale mieszka we Włocławku, Z wykształcenia jest polonistą (studiowała na UMK w Toruniu pod okiem m.in. prof. Artura Hutnikiewicza, jej promotora). O sobie mówi: „Nie trawię bezczynności, co nie znaczy, że jestem maniakiem pracy. Nie znoszę tylko stanu zawieszenia w próżni. Dopóki byłam kobietą pracującą: żoną, matką i gosposią, uważałam, że doba jest stanowczo za krótka. Potem, w końcówce lat osiemdziesiątych, przyszło ostre tąpnięcie - choroba, szpital, renta, i nagle doba okazała się wyjątkowo długa. Jeszcze na trochę wróciłam do dziennikarstwa, ale choroba nóg, utrudniała pracę w zawodzie. Moja macierzysta redakcja się rozpadła i po dwudziestu kilku latach pracy zostałam bez pomysłu na życie, z mini-rentą w garści. Próbowałam różnych zajęć i po kilku nieudanych próbach, podjęłam kobiecą decyzję, wróciłam do pisania”. Pisarka okazała się osobą niezwykle sympatyczną i otwartą, która bardzo szybko zaskarbiła sobie sympatię uczestników spotkania. Przebiegało ono w miłej atmosferze, nie wyczuwało się dystansu między pisarką a uczestnikami. Goście dowiedzieli się o powstawaniu kolejnych książek. Pisarka chętnie udzielała odpowiedzi na zadawane pytania, opowiadając o istocie swojego pisarstwa, przytaczając przy tym zdarzenia z życia prywatnego i różne ciekawe spostrzeżenia.
Tegoroczne zajęcia wakacyjne w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gogolinie odbyły się pod hasłem "Kolorowe wakacje w bibliotece". Celem cyklu imprez wakacyjnych była popularyzacja bezpiecznego spędzenia wakacji poprzez zajęcia rekreacyjno-wychowawcze dla dzieci. Maluchy uczestniczyły m.in. w spotkaniu nt. "Przygotowania Polski do sprawowania przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej", zorganizowanym przez konsultantów RCIE w Opolu. W każdą środę prowadzone były zajęcia plastyczne przez Agnieszkę Pykę z Górażdży. Odbyło się również spotkanie z Dzielnicowym z posterunku Policji w Gogolinie, który przeprowadził spotkanie profilaktyczne z dziećmi nt. zagrożeń jakie można spotkać w Internecie. Oprócz tego przygotowano szereg zajęć biblioterapeutycznych, artystycznych, gier i konkursów. Wakacje zakończyły się w wesołym nastroju, rozdaniem dyplomów i słodkim poczęstunkiem.
Zapraszamy za rok.
Pracownice Gminnej Biblioteki Publicznej w Gogolinie brały udział w obchodach Dni Gogolina dnia 1.08 jako goście na weselu Karlika i Karolinki.
Dnia 12.07 otwarcie biblioteki - Filii w Choruli, która mieści się w Centrum Aktywizacji Wiejskiej przy ulicy Opolskiej 66.
Biblioteka czynna w każdą środę od 12.00 do 16.00 - posiada dostęp do internetu.
W dniu 17.06.2010 r. odbyło się spotkanie autorskie ze Zbigniewem Górniakiem zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w sali narad Urzędu Miejskiego. Zbigniew Górniak jest reporterem i felietonistą NTO oraz Radia Opole, gdzie prowadzi też program naukowy "Wyzwania". Za wywiady w TVP Opole dostał w 2005 roku główną nagrodę prezesa TVP. Współtwórca portalu koledzyzwojska.pl. Autor scenariuszy telewizyjnych (m.in. "Polacy"), trzech powieści - "Pulpa fikcyjna", "Siostra i byk" oraz "Spadek, miłość i kradzione samochody", a także komedii teatralnej "Trumna z generałem".
Tematem spotkania była promocja książki „Spadek , miłość i kradzione samochody” napisana na zamówienie i z inspiracji Radia Opole. Powieść została odczytana na antenie Radia Opole w 101 odcinkach przez aktora Michała Żebrowskiego. Autor w kilku słowach przybliżył fabułę swojej najnowszej powieści, której akcja jest wyjątkowo wartka i arcyzabawna. Jej główny bohater, Hans Dietrich Kocot to monachijski detektyw-nowicjusz, który musi odszukać na Opolszczyźnie spadkobierczynię fortuny przemysłowca Kroppa. Sumienny detektyw odbywa podróż do Polski, która w jego mniemaniu jest skrzyżowaniem Syberii z Dzikim Zachodem, krainą z Discovery Channel. Tu spada na niego lawina przygód...
Autor już od czasów studenckich marzył o napisaniu powieści, marzenie to po wielokrotnych podejściach w końcu się ziściło w trzykroć. W powieściach mają ujście, jak sam autor mówi, gromadzące się w nim obserwacje, doświadczenia i zdarzenia. Jednak jeśli nawet ktoś by odnalazł w którymś z bohaterów książek Górniaka cząstkę siebie to nigdy nie znajdzie nic co by mogło go urazić bo Górniak lubi swoich bohaterów, lubi ludzi i jest człowiekiem otwartym co zauważyli uczestnicy spotkania.
Zbigniew Górniak odpowiadał również bardzo chętnie na liczne pytania zauroczonych osobowością autora, słuchaczy.
Dnia 7.06.2010 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie gościła Wiesława Drabika ( www.bajeczki.net ) - autora książek dla najmłodszych. Spotkania z autorem odbyły się w szkołach podstawowych - o godz.8.00 w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 3, a o 9.45 Publicznej Szkole Podstawowej Nr 2.
Pisarz z humorem i swobodą opowiadał dzieciom o swojej pracy, czytał fragmenty swoich tekstów i zadawał zagadki związane ze znajomością bajek. Za prawidłową odpowiedź dzieci otrzymywały upominki (naklejki, zakładki), a osoby które zebrały ich najwięcej otrzymały w nagrodę książeczki z dedykacją. Autor odpowiadał również na pytania i rozdawał autografy.
W dniu 31 maja 2010 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie rozpoczyna cykl szkoleń dla bibliotekarzy w ramach Programu Biblioteka+.
Szkolenia zostały ujęte w trzy moduły, z których każdy obejmuje nieco inną tematykę:
14.05 - Dzień Bibliotekarza w Mosznej dla powiatu krapkowckiego na zaproszenie Pana starosty Alberta Machy.
Dnia 26.05.2010 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gogolinie odbyła się lekcja biblioteczna pt. "Jak korzystać ze zbiorów biblioteki?" dla uczniów klas I-III Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 – Filia Zakrzów.
Dnia 5 maja 2010 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolina gościła Elżbietę Dzikowską, znaną podróżniczkę, autorkę filmów dokumentalnych, programów telewizyjnych, audycji radiowych i artykułów publicystycznych. Pełna charyzmy , energii i uśmiechu opowiadała o swoich podróżach po świecie, które odbyła z mężem Tonym Halikiem. Podczas spotkania mogliśmy się dowiedzieć o tym, jak to się wszystko zaczęło – wszystko a dokładnie – przygoda Elżbiety Dzikowskiej z podróżowaniem i dziennikarstwem. Najpierw były studia języka chińskiego, później historii sztuki. W końcu pojawiła się propozycja pracy w piśmie „Chiny”, które to przekształciło się w „Kontynenty”. Wtedy to Elżbieta Dzikowska, odpowiedzialna za dział: Ameryka Łacińska zaczęła podróżować właśnie do Ameryki Łacińskiej. Rozwijała umiejętności dziennikarskie, fotograficzne i wiele innych. Podczas swoich podróży poznała także swojego męża podróżnika Toniego Halika. Kiedy zobaczyłam Toniego pierwszy raz w telewizji w Polsce, powiedziałam do siebie: „ale śmieszny człowiek”, i wyłączyłam telewizor. Z Tonim przeżyła 23 lata. Razem podróżowali, odkrywali świat i pokazywali go ludziom. Były momenty, kiedy ich program „Pieprz i wanilia” oglądało 18 milionów ludzi.W 2003 r. z jej inicjatywy powstało Muzeum Podróżników im. Tony Halika w Toruniu , do którego przekazała pamiątki ze wspólnych podróży po świecie.„Niegdyś, kiedy świat był dla Polaków zamknięty – mówiła podczas spotkania E. Dzikowska – chcieliśmy wraz z moim mężem Tonim Halikiem uchylić nań okno. Powstał wtedy cykl programów „Pieprz i wanilia”. Teraz, kiedy wszyscy możemy podróżować po całym świecie chciałam opisać niezwykłe miejsca jakie poznałam i często odwiedzam w Polsce. Podróżując przełamujemy bariery, stereotypy; w serii „Groch i kapusta” oprócz opisów i zdjęć, wiele uwagi poświęcam moim bohaterom, aby przekazać ich pasje, z nadzieją, że nie tylko zafascynują, lecz i zainspirują. Kiedyś program „Pieprz i wanilia” był oknem na świat, pokazywał dalekie, egzotyczne strony. Teraz – „Groch i Kapusta, Podróżuj po Polsce” zachęca Polaków, aby odkrywali swój kraj, bowiem często go zupełnie nie znają.”Wszystkich uczestników spotkania Pani Dzikowska oczarowała swoją osobowością, niezwykłą życzliwością i ciepłem, nie szczędząc miłych słów skierowanych do każdego, kto miał sposobność przebywać z nią choćby przez chwilę.
Odwiedza nas 150 gości oraz 0 użytkowników.
Zasadniczym celem powołania PBI jest wyrównanie szans dostępu do różnorodnych publikacji wydanych dotychczas w języku polskim osobom pochodzącym z małych miast, wsi, czy innych regionów oddalonych od ośrodków akademickich i kulturalnych, gdzie komputer z łączem do Internetu może być jedyną szansą kontaktu ze zdobyczami literatury i kultury.
Program Biblioteka+ jest wieloletnim programem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przygotowanie i wdrożenie programu Biblioteka+ zostało powierzone Instytutowi Książki. Program to odpowiedź na potrzebę radykalnej poprawy stanu bibliotek publicznych w Polsce. Głównymi beneficjentami programu są gminne biblioteki publiczne, ze szczególnym uwzględnieniem bibliotek z gmin wiejskich, wiejsko-miejskich oraz małych gmin miejskich (do 15 tysięcy mieszkańców).
Biblioteka Narodowa, podległa Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest centralną biblioteką państwa i jedną z najważniejszych narodowych instytucji kultury. Działa na podstawie art. 16 ust. 4 Ustawy o bibliotekach i Statutu Biblioteki Narodowej. Wypełniając zadania dużej biblioteki naukowej o profilu humanistycznym, pozostaje zarazem głównym archiwum piśmiennictwa narodowego i krajowym ośrodkiem informacji bibliograficznej o książce, znaczącą placówką naukową, a także ważnym ośrodkiem metodycznym dla innych bibliotek w Polsce.