W minioną środę (20 maja) odbyło się ostatnie spotkanie z cyklu „Portrety znanych i cenionych... z wizytą w gogolińskiej bibliotece". Na zaproszenie miejscowych bibliotekarzy swoje wykłady wcześniej wygłosili Eryk Borończyk, Wawrzyniec Jasiński, Dorota Simonides, Witold Jasiński. Ostatnio w minioną środę swój wykład przedstawiła Regina Kalla-Szulc.Prelekcja gogolinianki zatytułowana „Wpływ rodzin żydowskiego pochodzenia na rozwój gospodarczy i kulturalny Gogolina" zgromadziła ponad pół setki osób, które przez ponad godzinę słuchały opowieści o ludziach, którzy mieli niebagatelny wpływ na rozwój miasta, a po których dzisiaj został tylko cmentarz, kilka kamienic i pieców wapiennych.
Prawdziwa rewolucja
Najprawdopodobniej pierwsze rodziny Żydów zaczęły osiedlać się w Gogolinie około 1847 roku. W rejestrze z 1845 roku nie ma jeszcze nawet wzmianki o osobach wyznających judaizm. Z tego dokumentu dowiadujmy się jedynie, że w Gogolinie mieszkało wtedy 791 katolików i 5 ewangelików. Najprawdopodobniej osiedlanie się Żydów w Gogolinie (od połowy XIX wieku ta miejscowość uznawana była za najbiedniejszą w powiecie strzeleckim) właśnie od tego okresu spowodowane było budową linii kolejowej Wrocław-Gliwice oraz wzmożonym rozwojem przemysłu wapienniczego w tej miejscowości. Rewolucja przemysłowa gruntownie zmieniła status Gogolina i jego mieszkańców.
Nigdy nie było ich zbyt wielu
Pierwsi Żydzi w Gogolinie to według dostępnych źródeł małżeństwo Meyer i Rikel Frankel. W 1855 roku wśród obywateli Gogolina było już kilkunastu Żydów i ich liczba nadal rosła. W 1857 roku stworzyli już samodzielną filię gminy wyznaniowej odłączając się od żydowskiej społeczności w pobliskich Krapkowicach, do której do tej pory należeli. Według spisów przytoczonych przez Reginę Kallę-Szulc w szczytowym okresie (1880 roku) miejscowość zamieszkiwało 84 Żydów (ogólnie 2595 mieszkańców, w tym 2320 katolików i 191 ewangelików). Później ta liczna zaczęła spadać, aby w roku dojścia Hitlera do władzy (1933) osiągnąć liczbę zaledwie 10 rodzin (około 30 osób). – Przez prawie wiek przez Gogolin przewinęło się około stu żydowskich rodzin. Choć stanowili oni najmniej liczną grupę wyznaniową odcisnęli na tej miejscowości wielki wpływ – mówiła Regina Kalla-Szulc.

Źródło: Nowiny Krapkowickie z dn. 27 maja 2014r.

Szukaj

bip_m

 

epuap

Sponsorzy

aktywniwregionie logo 200x100

 magnum

BK-Polska-Walce

imex

Linki

gogolin

 

orange

orange

 

bn

 

b+

 

wbp

 

ibuk

 

ibuk

 

prb2

 

frsi

 

cała polska czyta dzieciom

 

logo IK s

 

nprc

 

legalna kultura

 

ebib

 

SBP

 

sbp

 

mbp

 

poradnik_bibliotekarza

 

bibliotekarz_pl

 

obc

 

bilioteki_publiczne

 

biliotekarz_opolski

 

sokrates

 

krapkowice

 

tarnow

 

kk

 

nysa

 

zrs

 

logo cbn

 

logo bc

 

logo catl

 

 

logo fbc

 

 

logo nac

 

 

logo fs

 

logo bibliosfera

 

logo mkidn

 

 logo pulowerek

 

 MGBPwZ

 

 ibby

 

 iczytam

 

 w-bibliotece-pl

 

 pedagogiczna opole

 

 uniwersytet opole biblioteka

 

 Wolne lektury

slaska biblioteka cyfrowa logopng

Lokalne Media

Radio Opole

 

NTO

 

tygodnik krapkowicki

 

nowiny krapkowickie

Polecamy

gok

 

sw_anna

 

PUP

 

zdrowie_opolskie

 

Gościmy

Odwiedza nas 578 gości oraz 0 użytkowników.

IBUK LIBRA

Legimi

Książkomat

Kinder

Wystawa informacyjna pt. "Kultura na widoku"

Zapraszamy do cyfrowej wypożyczalni ACADEMICA.

Bookcrossing.

Zbiórka książek "Zaczytani".

ksiazki naszych marzen 200

Książki z Caritasu

AUDIOBOOKI

Nowości wydawnicze

nowosci_wydawnicze

DFK Koło Gogolin

DFK 200

1% dla SBP

Początek strony