Aktualności

Na spotkaniu DKK w Malni w dniu 15 marca dzieliłyśmy się wrażeniami po przeczytaniu książek Bogny Ziembickiej, pisarki z którą miałyśmy się okazję spotkać w naszej bibliotece na spotkaniu autorskim parę lat temu. Tym razem rozmawiałyśmy o książkach „Miłość w cieniu wielkiej wojny” , „Wenecjanka” i „Pamiętasz tamto lato”. Pierwsza z książek przenosi nas do XIX wiecznej ogarniętej rewolucją Europy, a szczególnie do Francji i Hiszpanii. Poznajemy w nie losy wojskowego lekarza doktora Lavala, który w wojskowym szpitalu poznaje Polkę pochodzącą spod Krakowa i chcącą zostać lekarzem i jest nią zauroczony. Jednak los bywa przewrotny i wojna ich rozdziela . Czy zakochany lekarz odnajdzie obiekt swojej miłości, czy ich miłość zwycięży z szalejącą wojną? „Wenecjanka” to kontynuacja losów bohaterów „Miłości w cieniu wielkiej wojny” – Jagle poślubia doktora Lavala, pracuje w szpitalu u boku męża i wychowują dwie córki. Pojawiają się jednak inne komplikacje, pojawia się wróg, który poprzysiągł zemstę Jagle i stara się tego dokonać za pośrednictwem jej córek. Okoliczności zmusiły panie do powrotu do Polski, do swojej posiadłości do Koborowa, tam spotyka je rozczarowanie – ich dwór to ruina , jednak one postanowiły zawalczyć i odbudować swoją ojcowiznę. W tej części mniej jest już epizodów wojennych, a więcej życia osobistego bohaterów ich problemów i rozterek, ale także chwil szczęśliwych i miłości. W powieści „Pamiętasz tamto lato” przenosimy się w wiek XX rozpoczyna się historią czterech kobiet – Olgi, Bisi, Klementyny i Lorci spędzających wakacje 1939r. w Juracie. Tym co je łączy je miłość do tego samego mężczyzny i nadzieja , że wojny nie będzie. Później autorka przenosi nas do roku 1951 – w całkiem inne realia społeczne, w których muszą żyć i radzić sobie bohaterki. Każda z nich ma inną historię, inne marzenia i plany łączą je tylko wspomnienia z ostatnich przedwojennych wakacji, no i oczywiście mężczyzna którego wszystkie kochają. W tej książce to co jest tu teraz przeplata się z tym co było kiedyś, jest w niej także wartka akcja, zaskakujące zwroty wydarzeń i cała paleta emocji. W powieściach B. Ziembickiej możemy znaleźć cały przekrój ludzkich emocji od miłości do wrogości i zemsty, ale to co ważne to wiernie odtworzone realia historyczne, które sprawiają, że czytając te książki czujemy się tak jakbyśmy tam były i wszystko przeżywały razem z bohaterami.
 
 Chociaż w kalendarzu już jesień to pogoda jeszcze letnia, dlatego 24 września klubowiczki DKK w Malni spotkały się znowu w plenerze. Tym razem przy kawie i słodkościach rozmawiały o książkach Agnieszki Zakrzewskiej „ Do jutra w Amsterdamie” , „Pocztówki z Amsterdamu” i „Niebo nad Amsterdamem”. Książki wszystkim klubowiczkom bardzo przypadły do gustu, może dlatego że poruszane w nich są sprawy , które każda z nas zna z własnego życia. Autorka porusza wiele problemów z którymi spotykamy się na co dzień : bezrobocie w Polsce, wyjazdy polaków na emigrację w poszukiwaniu pracy, tolerancja(a właściwie jej brak) w stosunku do innych, wyzysk i nieuczciwość , ale także miłość i przyjaźń. Czytając tę serię możemy razem z bohaterką Agnieszką pokonywać różne problemy i przeciwności , odnajdywać się w nowej rzeczywistości. Ale możemy też razem z nią spacerować po Amsterdamie, podziwiać jego uroki i chłonąć jego klimat. Agnieszka w Amsterdamie znajduje zarówno wrogów jak i przyjaciół , znajduje też swoją wielką miłość. Kiedy jednak kończy się miłość szuka schronienia w swoim rodzinnym miasteczku jednak o Amsterdamie nie pozwalają jej zapomnieć pocztówki, które co jakiś czas otrzymuje i które nie pozwalają jej zapomnieć o mieście w którym zostawiła swoje serce. Wraca do Holandii i do swojej wielkiej miłości, jednak życie nie oszczędza jej problemów i kłopotów, o tym możemy przeczytać w trzeciej części powieści, czy Agnieszce jej mężowi i córce uda je się pokonać????? Ta powieść to historia pełna zwrotów akcji , powieść, która jest dowodem na to, że życie potrafi pisać bardzo nieprawdopodobne scenariusze, ale równocześnie literacka podróż do Holandii- kraju tulipanów zakrapiana miłością która nie zna granic.

W dniu 17 sierpnia spotkałyśmy się po dłuuuugiej przerwie na spotkaniu DKK w Malni. Tym razem na spotkanie zaprosiła nas do swojej altanki jedna z klubowiczek. Na spotkaniu rozmawiałyśmy o serii książek Marii Paszyńskiej „Owoc granatu” . Z tych książek możemy dowiedzieć się bardzo dużo o wojennych i powojennych losach Polaków z Kresów Wschodnich. Ich losy możemy śledzić na podstawie historii sióstr bliźniaczek Elżbiety i Stefanii. Razem z nimi przeżywamy wygnanie na Syberię, późniejsze ich życie w Iranie i dalszą ucieczkę do Francji . Jednak to nie koniec ich tułaczego życia cały czas myślą o powrocie do Polski, czy jednak peerelowska rzeczywistość będzie tym do czego chciały wrócić , czy to Polska jaką zapamiętały z dzieciństwa. Historia piękna i wzruszająca , czasem wywołująca uśmiech na twarzy czasem w oku zakręci się łza , jednak od czytania nie można się oderwać gdyż każda kolejna strona książki przynosi coś ciekawego i interesującego. Dziękujemy naszej koleżance za udostępnienie altanki i mile spędzone przedpołudnie.

 

Filia w Malni i Choruli czynna dla czytelników w godzinach: poniedziałek  od 8.00 do 13.00, a w wtorek, środa i  piątek czynna od 13.00 do 18.00.

 Książki można zamawiać pod adresem:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Szukaj

bip_m

 

epuap

Sponsorzy

aktywniwregionie logo 200x100

 magnum

BK-Polska-Walce

imex

Linki

gogolin

 

orange

orange

 

bn

 

b+

 

wbp

 

ibuk

 

ibuk

 

prb2

 

frsi

 

cała polska czyta dzieciom

 

logo IK s

 

nprc

 

legalna kultura

 

ebib

 

SBP

 

sbp

 

mbp

 

poradnik_bibliotekarza

 

bibliotekarz_pl

 

obc

 

bilioteki_publiczne

 

biliotekarz_opolski

 

sokrates

 

krapkowice

 

tarnow

 

kk

 

nysa

 

zrs

 

logo cbn

 

logo bc

 

logo catl

 

 

logo fbc

 

 

logo nac

 

 

logo fs

 

logo bibliosfera

 

logo mkidn

 

 logo pulowerek

 

 MGBPwZ

 

 ibby

 

 iczytam

 

 w-bibliotece-pl

 

 pedagogiczna opole

 

 uniwersytet opole biblioteka

 

 Wolne lektury

Lokalne Media

Radio Opole

 

NTO

 

tygodnik krapkowicki

 

nowiny krapkowickie

Polecamy

gok

 

sw_anna

 

PUP

 

zdrowie_opolskie

 

Gościmy

Odwiedza nas 297 gości oraz 0 użytkowników.

Początek strony