TSKN - DFK Koło Gogolin

70 rocznica wydarzeń styczniowych.
W niedzielny poranek mieszkańców przykościelnych kamienic w Gogolinie obudził przejmujący głos trąbki. W 70. rocznicę tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce wraz z wkroczeniem Armii Czerwonej, pod pamiątkową tablicą złożono wieńce i zapalono znicze.
W Gogolinie wciąż pamięta się o mieszkańcach pomordowanych w styczniu 1945r. Wśród nich byli miejscowi kapłani: ks. Józef Bieniossek - proboszcz i wikariusz - ks. Erich Schewior. Co roku, w ich intencji oraz w intencji poległych na frontach I i II wojny, jest sprawowana msza św. w języku niemieckim. Tak też było w niedzielę 25 stycznia br. Podczas mszy św. zarówno ks. prof. Joachim Piecuch, jak i ks. Aleksander Sydor przypomnieli o tragicznych zdarzeniach jakie miały miejsce w Gogolinie 70 lat temu. Po zakończeniu mszy św. wierni udali się pod byłą kamienicę Wilczków przy ul. Strzeleckiej 29, gdzie mieści się tablica pamiątkowa. Tam odczytano nazwiska pomordowanych, modlono się i śpiewano pieśni, a następnie przedstawiciele Koła DFK w Gogolinie: Manfred Maleja, Gerhard Kroker i Franciszek Nocon oraz przedstawiciele władz samorządowych: Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala wraz z zastępcą Krzysztofem Długoszem i Przewodniczącym Rady Miejskiej Piotrem Czokiem złożyli wieńce. Wzruszającą uroczystość zakończyła pieśń pogrzebowa „Miałem towarzysza broni", którą tradycyjnie żegna się żołnierzy. Mimo śnieżnej pogody w uroczystości uczestniczyła spora grupa osób, byli to jednak przeważnie starsi mieszkańcy Gogolina.
W styczniu 1945r. od strony Strzelec Op. do Gogolina bardzo szybko zbliżała się Armia Czerwona. W pustym Gogolinie pozostała jednak garstka ludzi, w tym kapłani. Wiadomo było, że nadchodzi czas grozy. W tej sytuacji księża udzielili w kościele wiernym zbiorowego rozgrzeszenia, rozdzielili komunię św., a następnie z mieszkańcami udali się do schronu przy szpitalu. Żołnierze odkryli jednak schron i kazali go księżom opuścić. Ksiądz Bieniossek udał się do domu rodziny Hasse przy dzisiejszej ul. Szpitalnej, a ks. Schewior do piwnicy domu Wilczków, gdzie w piwnicy znajdowało 10 osób. 29 stycznia żołnierze odkryli kryjówkę i wszystkich zastrzelono. Pod stosem ciał uratowała się jednak jedna kobieta, która opowiedziała o tym wydarzeniu. Żołnierze odkryli również schron przy szpitalu, wyprowadzili z niego ks. Bieniosska i właścicielkę domu i zastrzelili ich na polu między dzisiejszą ul. Szulca i ul. Strzelecką. W tym czasie w Gogolinie zginęło jeszcze wiele osób, niektórzy w swoich domach. Grzebano ich w tymczasowych grobach, dopiero, gdy czas się nieco uspokoił ciała przeniesiono na cmentarz.

Źródło: www.gogolin.pl

Prezentacja filmowa obchodów

12 stycznia br. na zaproszenie przewodniczącego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim odbyło się w Gogolinie spotkanie noworoczne.

http://www.polen.diplo.de/Vertretung/polen/pl/04-gk-oppeln/03-aktuelles/neujahrsfeier-skgd.html

W czwartkowy wieczór 11 grudnia  2014r. DFK Gogolin zorganizowało gościnnie w Gminnym Centrum Kultury spotkanie adwentowe dla swoich aktywnych członków oraz dzieci. Swoją obecnością zaszczyciła również Pani Ewa Bury - Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Gogolinie, która współpracuje z DFK Gogolin w ramach projektu „Biblioteka miejscem spotkań wielu kultur". Na przybyłych czekała niecodzienna niespodzianka. Głównym punktem programu było bowiem opowiadanie baśni w języku niemieckim. Do Gogolina przyjechały w tym dniu trzy panie: Barbara Greiner-Burkhard i Karin Wedra z Deutsche Gesellschaft e.V. z Berlina oraz Monika Wittek ze Związku Niemieckich Stowarzyszeń w Polsce (VdG). Obie panie przyjechały z Niemiec na Śląsk w ramach tradycyjnego projektu VdG – Opowiadanie „W każdej sprawie drzemie pieśń"/ „Es schläft ein Lied in allen Dingen".
Zebrani, zarówno dzieci jak i dorośli, słuchali jak zaczarowani pięknych baśni. Panie snuły opowieść tak, jakby same przeżyły owe baśniowe historię, emocje podkreślały mimiką i gestami. Miały również magiczne pudełko, w którym na bieżąco ukazywały ilustracje do opowiadanych historii. Słuchacze dzięki temu utożsamiali się z bohaterami opowieści co pozwoliło na zbudowanie wspaniałej atmosfery. W przerwach pomiędzy historiami chór „Heimattreu" wraz z dziećmi i ich rodzicami śpiewali tradycyjne niemieckie piosenki adwentowe. W grudniowy wieczór nie zabrakło świątecznych wypieków ani ciepłej herbaty. Na zakończenie dzieci otrzymały paczki, które Święty Mikołaj zostawił pod choinką.

https://www.youtube.com/watch?v=BFoMavB_TZs

Dnia 5 listopada 2014r. wspólnie z DFK Koło Gogolin i Kamionek odbyły się warsztaty plastyczne pt.: „Lampiony św. Marcina – Martinslaterne”. Dzieci z wielkim zaangażowaniem zabrały się do pracy i wykonały piękne, kolorowe lampiony. Na zakończenie otrzymały słodki poczęstunek. Dziękujemy Pani Weronice Szymik nauczycielce języka niemieckiego za przeprowadzenie spotkania, które odbyło się w ramach sobotnich szkółek „Samstagsschule" oraz programu GBP "Biblioteka miejscem spotkań wielu kultur".

Liście pożółkły i nadeszła piękna jesień, a wraz z nią jesienna edycja Samstagskurs czyli Kursów Sobotnich języka niemieckiego dla dzieci. Zajęcia Kursu prowadzonego przez DFK –Koło Gogolin odbywają się w salce w Gminnym Centrum Kultury w Gogolinie. Jak co semestr dzieci uczą się języka poprzez zabawę, prace plastyczne, taniec i śpiew a także ... wycieczki.W minioną sobotę 18 października dzieci wraz z rodzicami i znajomymi udały się w trasę aby poznać historyczne bogactwo Śląska na żywo. Pierwszym celem wycieczki był pałac w Pławniowicach. Tamtejszy Zespół Pałacowo-Parkowy z końca XIX wieku jest perełką architektoniczną wybudowaną przez śląską linię włoskiego rodu Ballestrem. Pobyt rozpoczęto mszą świętą w przepięknej kaplicy zamkowej, która kilka dni wcześniej, bo 15 października obchodziła 129 rocznicę poświęcenia. Po mszy uczestnicy wycieczki mogli podziwiać wnętrza pałacu, ciekawą afrykańską wystawę rzeźb, instrumentów muzycznych oraz trofea łowieckie. Dzieci miały również okazję do ruchu na świeżym powietrzu w przypałacowym parku.Drugim celem wycieczki była kopalnia srebra w Tarnowskich Górach, a konkretnie Sztolnia Czarnego Pstrąga. Znajduje się ona pośrodku Parku Repeckiego w Tarnowskich Górach. Wewnątrz sztolni panuje temperatura ok. 10 stopni C oraz mrok rozjaśniony jedynie nikłym światłem lamp karbitowych. Dzieci i ich opiekunowie mieli okazję przepłynąć łodziami 600 metrowy odcinek sztolni ok 30 metrów pod powierzchnią ziemi. Było to niesamowite przeżycie dla wszystkich bez względu na wiek.Kursy sobotnie są projektem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce i finansowane są ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych RFN oraz Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Rzeczpospolitej Polskiej.

W środowe popołudnie 24 września TSKN-DFKGogolin zorganizowało we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Gogolinie spotkanie autorskie z reżyserem i producentem filmu "Oberschlesien tu gdzie się spotkaliśmy" panem Michaelem Majerskim. W kwietniu 2013r film został nagrodzony główną nagrodą Erasmus European Media Awards we Wiedniu jako wybitne dzieło wskazujące perspektywy w transformacji społeczeństw europejskich.
„Oberschlesien- tu, gdzie się spotkaliśmy" jest pełnometrażowym filmem dokumentalnym, który wpisuje się w nową, wielką falę „odpominania" powojennej historii i z otwartością podejmuje przemilczany problem zerwania ciągłości biografii jako konsekwencji wypędzeń, przesiedleń i komunistycznej dyktatury na Górnym Śląsku. W dobie aktualnych migracji różnorodnych kultur w Europie autor podkreśla konieczność zachowania korzeni i identyfikacji regionalnej wolnej od ideologii nacjonalistycznej.
Zebrani mieli okazję wysłuchać relacji autora na tematy poruszone w filmie. Przybliżył on również etapy tworzenia filmów dokumentalnych od momentu zrodzenia pomysłu aż po ostateczny montaż. Po oficjalnej części spotkania była również możliwość osobistej rozmowy z panem Majerskim przy skromnym poczęstunku w NutkaCafe.

Szukaj

bip_m

 

epuap

Sponsorzy

aktywniwregionie logo 200x100

 magnum

BK-Polska-Walce

imex

Linki

gogolin

 

orange

orange

 

bn

 

b+

 

wbp

 

ibuk

 

ibuk

 

prb2

 

frsi

 

cała polska czyta dzieciom

 

logo IK s

 

nprc

 

legalna kultura

 

ebib

 

SBP

 

sbp

 

mbp

 

poradnik_bibliotekarza

 

bibliotekarz_pl

 

obc

 

bilioteki_publiczne

 

biliotekarz_opolski

 

sokrates

 

krapkowice

 

tarnow

 

kk

 

nysa

 

zrs

 

logo cbn

 

logo bc

 

logo catl

 

 

logo fbc

 

 

logo nac

 

 

logo fs

 

logo bibliosfera

 

logo mkidn

 

 logo pulowerek

 

 MGBPwZ

 

 ibby

 

 iczytam

 

 w-bibliotece-pl

 

 pedagogiczna opole

 

 uniwersytet opole biblioteka

 

 Wolne lektury

slaska biblioteka cyfrowa logopng

Lokalne Media

Radio Opole

 

NTO

 

tygodnik krapkowicki

 

nowiny krapkowickie

Polecamy

gok

 

sw_anna

 

PUP

 

zdrowie_opolskie

 

Gościmy

Odwiedza nas 172 gości oraz 0 użytkowników.

IBUK LIBRA

Legimi

Z książką na start

Kinder

Wystawa informacyjna pt. "Kultura na widoku"

Zapraszamy do cyfrowej wypożyczalni ACADEMICA.

Bookcrossing.

Zbiórka książek "Zaczytani".

ksiazki naszych marzen 200

Książki z Caritasu

AUDIOBOOKI

Nowości wydawnicze

nowosci_wydawnicze

DFK Koło Gogolin

DFK 200

1% dla SBP

Początek strony