TSKN - DFK Koło Gogolin

Dnia 9 listopada 2015r. wspólnie z DFK Koło Gogolin i Kamionek odbyły się warsztaty plastyczne pt.: „Lampiony Św. Marcina – Martinslaterne".Dzieci wykonały piękne, kolorowe lampiony ze słoików.Dziękujemy Pani Weronice Szymik nauczycielce języka niemieckiego za przeprowadzenie spotkania, które odbyło się w ramach sobotnich szkółek „Samstagsschule" oraz programu GBP "Biblioteka miejscem spotkań wielu kultur".

Stało się już rytuałem, że Samstagskurs DFK Gogolin finansowany przez Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno- Kulturalnych w Polsce, organizuje integracyjną wycieczkę dla dzieci i rodziców. Tym razem celem było Muzeum Kowalstwa rodziny Socha w Bieńkowicach. Tam poznaliśmy historię powstania kuźni w Bieńkowicach oraz dowiedzieliśmy się jak ciężki był zawód kowala. Na własne oczy każdy mógł zobaczyć proces powstania mini podkowy, a potem pamiątkowy okaz można było zabrać ze sobą do domu na szczęście. Kolejnym przystankiem był Zamek Piastowski w Raciborzu, gdzie prócz ekspozycji fotograficznej można było zobaczyć jak wyglądał „śląski bifej” i jego zasoby. Cała wycieczka mogła również podziwiać odrestaurowaną już kaplicę zamkową porównywaną do paryskiej Saint-Chapelle. Integracja, szczypta historii oraz poznawanie własnej tradycji to był właśnie główny cel wycieczki , który jak widać  po uśmiechniętych twarzach uczestników spełnił ich oczekiwania.

W minioną sobotę – 10 tego października 2015 w Owocowym Ogrodzie Miejskim w Gogolinie przy ulicy Szpitalnej dokonano uroczystego posadzenia dębu jubileuszowego upamiętniającego założenie przed ćwierćwieczem w tym mieście Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim oraz odsłonięcia stosownej tablicy. Pragnąc w ten sposób uczcić wydarzenie, które w istotny sposób wywarło wpływ na obraz naszego Heimatu.

Pomysłodawcą tej inicjatywy był Krystian Polański – Przewodniczący koła DFK Gogolin, który był też jednym z trzech jej sponsorów. Pozostali dwaj to Walter Stannek – były wiceprzewodniczący Zarządu Wojewódzkiego TSKN oraz Krystian Komander – Przewodniczący Zarządu Gminnego TSKN. Miejsce posadzenia dębu zostało wyznaczone dzięki życzliwości władz samorządowych gminy Gogolin.
Uroczystego odsłonięcia dwujęzycznej tablicy przysłoniętej wstęgą w kolorach niemieckiej flagi, dokonali synowie jednych z głównych założycieli TSKN-u - Johanna Krolla i Herberta Stannka, zwanych również „rycerzami pierwszej godziny”. Podczas wydarzenia obecni byli również zaproszeni goście: Sekretarz Zarządu Wojewódzkiego TSKN– Zuzanna Donath- Kasiura oraz gospodarz gminy - Burmistrz Joachim Wojtala.
Cieszę się , że udało nam się tak szybko i sprawnie ten projekt w naszym mieście zrealizować. Gogolin jest kolebką mniejszości, można powiedzieć, że to tutaj tworzyła się Historia, a de facto symboli nawiązujących do tego jest niewiele. Cieszy mnie poparcie samorządu dla tej inicjatywy. To dobrze rokuje na przyszłość – powiedział po uroczystości Walter Stannek.

W 2015 roku mija 70 lat od zakończenia II wojny światowej. Jednakże dla rdzennych mieszkańców Śląska – dla tutejszych Niemców rok ten był dopiero początkiem tragicznych wydarzeń. W styczniu 1945r. wraz z wkroczeniem Armii Czerwonej rozpoczął się okres terroru: mordów, gwałtów, rabunków na ludności cywilnej… A po nim nastał okres komunizmu, który to dążył do odniemczenia mitycznych „ziem odzyskanych” poprzez różne represje na ludności autochtonicznej: wywózki w głąb ZSRR, zmianę nazwisk, wysiedlenia, zakaz używania języka niemieckiego w przestrzeni publicznej pod groźbą kary, niszczenie architektury, kultury i tradycji niemieckich… Dopiero zmiana systemu politycznego w 1989r. przyniosła poprawę sytuacji Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej. Założono Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim. Inicjatorem był jak wszyscy wiemy ś.p. Johann Kroll z Gogolina. Stosunkowo niedawno, bo zaledwie kilka lat temu runęła ściana czasu i przerwano zmowę milczenia na temat okresu powojennego w Polsce Ludowej. Pojawiło się pojęcie Tragedii Górnośląskiej, które to opisuje ciężkie, tragiczne losy śląskich Niemców po zakończonej wojnie.W 70 lat po tamtych wydarzeniach z inicjatywy TSKN-DFK Gogolin zorganizowano wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną w Gogolinie projekcję filmu Marcina Tumulki „Nieopowiedziany 45”. Do organizacji spotkania przyłączyła się również Akademia III Wieku oraz Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Gogolińskiej. Film to opowieść o końcu wojny na Śląsku Opolskim – moment wejścia Armii Czerwonej. Jednakże widzowie nie ujrzeli w nim działań wojennych ani brutalnych postępków czerwonoarmistów. Reżyser filmu dokumentalnego przedstawił w nim wspomnienia świadków czasu – osób, które przeżyły wydarzenia stycznia ’45 będąc małymi dziećmi. Jako kilkulatki na własne oczy spotkały radzieckich żołnierzy, widziały mordy, gwałty, podpalenia, grabieże…Po piątkowej projekcji filmu prawie 200 osób opuściło salę widowiskową Gminnego Ośrodka Kultury w Gogolinie w zadumie i refleksji…

W dniu 19.09.2015r. odbyła się XX Pielgrzymka Narodów do Sanktuarium Maria Hilf w Zlatych Horach (Zuckmantel). TSKN Koło Gogolin kolejny raz zorganizowało z tej okazji wyjazd autokarowy. Historia Sanktuarium w Zuckmantel sięga XVII wieku, kiedy powieszono tam na starej jodle obraz Matki Bożej. Było to wotum dziękczynne za szczęśliwy poród syna, który odbył się w niesprzyjających okolicznościach. Po licznych cudownych uzdrowieniach, została w tym miejscu wybudowana drewniana kapliczka, a w 1841r. murowany kościół. Po zakończeniu II wojny światowej wraz z nastaniem nowego reżimu to chętnie odwiedzane miejsce pielgrzymkowe, zostało skazane na zapomnienie. Całkowita dewastacja wraz z rozbiórką świątyni nastąpiła w listopadzie 1973r. Po zmianie systemu politycznego w roku 1989 rozpoczęła się odbudowa Sanktuarium Maria Hilf.
Z początkiem lat 90-tych (1993r.) przystąpiono do odbudowy kościoła, a później domu pielgrzyma i krużganków. Całe dzieło zostało sfinansowane z darów ofiarowanych przez wiernych z Czech, Niemiec, Polski i innych krajów. W tym roku obchodzono 20-lecie odbudowy Sanktuarium. Zawsze w 3 sobotę września można tam spotkać wiernych trzech narodów: polskiego, niemieckiego i czeskiego. Przyjeżdżają z daleka kilkudziesięcioma autobusami,prywatnymi samochodami, a nawet pielgrzymują na rowerach i pieszo z okolicznych miejscowości. Całe obchody: msza święta i nabożeństwo prowadzone są w 3 językach tj. czeskim, niemieckim i polskim. Na miejscu do nabycia są 3-języczne okolicznościowe książeczki modlitewne. Tegoroczna pielgrzymka odbyła się pod hasłem: Sied Licht der Welt!/ Bądźcie światłem świata!/ Budte svetlem sveta! Całość obchodów prowadził duszpasterz mniejszości – ks. Piotr Tralinski. Biskup Opolski ks. Rudolf Pierskała z okazji 20- lecia wręczył uroczyście figurę Św. Anny biskupowi Frantiskowi Vaclavowi Lobkowicz. W tym roku obchody uświetniła nasza lokalna orkiestra dęta z Kotulina spod Strzelec Opolskich, chór Volkschor Bad Blankenburg z Thüringen oraz Chór DFK Tarnów Opolski i Chór Dobrzeń Wielki.

https://www.youtube.com/watch?v=JfCyVQQ_a6U

Zapraszamy członków Mniejszości Niemieckiej do udziału w dwudniowych warsztatach w dniach 11 – 12 września 2015 roku w Zakrzowie.
Dom Współpracy Polsko – Niemieckiej, wspólnie z partnerami zaprasza na dwudniowe warsztaty w ramach projektu „Zadbaj o swoją przyszłość“ – warsztat umożliwiający strukturom Mniejszości Niemieckiej z całej Polski tworzenie planów przyszłościowych”.
Na warsztatach uczestnicy będą analizować „Strategię Rozwoju MN na lata 2010-2015”pod względem jej skuteczności oraz jakości.
Do głównych celów warsztatów należą:
• Skonfrontowanie założeń strategii MN na lata 2010-2015 z codziennej pracy lokalnych i regionalnych kół DFK.
• Nakreślenie wstępnych planów rozwoju Mniejszości Niemieckiej z punktu widzenia członków kół DFK na lata 2016 i kolejne.
• Skonfrontowanie liderów Mniejszości Niemieckiej z opiniami członków DFK.
Powyższe zagadnienia będą wypracowywane poprzez zastosowanie odpowiednich metod,które umożliwią wyrazistą ocenę celów strategii z punktu widzenia działalności członka mniejszości w swoich kole DFK. Dzięki wypracowanym metodom uczestnicy będą w stanie uzupełnić istniejącą strategię o własne zagadnienia.
Podsumowaniem szkolenia będzie dyskusjaplenarna, w której odbędzie się konfrontacja liderów Mniejszości Niemieckiej z opiniami członków DFK.
Szkolenie skierowane jest nie tylko do osób należących do zarządu Koła DFK, w spotkaniu mogą uczestniczyć wszystkie osoby aktywnie działające w kole.
Zapraszamy do udziału w spotkaniu w dniach 11 – 12 września 2015r., w Zakrzowie „Pałac Łucja”, ul. Stawowa 9, 47-320 Gogolin
Kartę potwierdzenia uczestnictwa, prosimy odesłać do dnia 9 września br., faksem pod nr. 77 402 51 15 bądź pocztą na opolski adres DWPN.
Całościowy koszt na jednego uczestnika warsztatów wynosi 30 zł od osoby. Opłaty należy dokonać przelewem na konto 02 1140 1788 0000 3324 9900 1001 z dopiskiem „Zadbaj o swoją przyszłość“ – warsztat umożliwiający strukturom Mniejszości Niemieckiej z całej polski tworzenie planów przyszłościowych”, 3 dni przed planowanym warsztatem.
Izabela Waloszek
tel.: 77 402 51 05, faks: 77 402 51 15
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
LINK http://haus.pl/aktualnosci-882.html

Szukaj

bip_m

 

epuap

Sponsorzy

aktywniwregionie logo 200x100

 magnum

BK-Polska-Walce

imex

Linki

gogolin

 

orange

orange

 

bn

 

b+

 

wbp

 

ibuk

 

ibuk

 

prb2

 

frsi

 

cała polska czyta dzieciom

 

logo IK s

 

nprc

 

legalna kultura

 

ebib

 

SBP

 

sbp

 

mbp

 

poradnik_bibliotekarza

 

bibliotekarz_pl

 

obc

 

bilioteki_publiczne

 

biliotekarz_opolski

 

sokrates

 

krapkowice

 

tarnow

 

kk

 

nysa

 

zrs

 

logo cbn

 

logo bc

 

logo catl

 

 

logo fbc

 

 

logo nac

 

 

logo fs

 

logo bibliosfera

 

logo mkidn

 

 logo pulowerek

 

 MGBPwZ

 

 ibby

 

 iczytam

 

 w-bibliotece-pl

 

 pedagogiczna opole

 

 uniwersytet opole biblioteka

 

 Wolne lektury

Lokalne Media

Radio Opole

 

NTO

 

tygodnik krapkowicki

 

nowiny krapkowickie

Polecamy

gok

 

sw_anna

 

PUP

 

zdrowie_opolskie

 

Gościmy

Odwiedza nas 73 gości oraz 0 użytkowników.

IBUK LIBRA

Legimi

Z książką na start

Kinder

Wystawa informacyjna pt. "Kultura na widoku"

Zapraszamy do cyfrowej wypożyczalni ACADEMICA.

Bookcrossing.

Zbiórka książek "Zaczytani".

ksiazki naszych marzen 200

Książki z Caritasu

AUDIOBOOKI

Nowości wydawnicze

nowosci_wydawnicze

DFK Koło Gogolin

DFK 200

1% dla SBP

Początek strony