Spotkania autorskie.

23 października 2012r. w Filii bibliotecznej w Kamieniu Śląskim odbyło się autorskie spotkanie z Anną Onichimowską. Pisarką, poetką, autorką książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz scenariuszy radiowych, telewizyjnych i filmowych. W latach 1995 - 2003 przewodnicząca polskiej sekcji IBBY (International Board on Books for Young People), obecnie członek zarządu.Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki przy współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Opolu. Finansowane przez Instytut Książki w Warszawie. Uczestniczyły w nim członkinie Dyskusyjnych Klubów Książki z Gogolina i Kamienia Śląskiego. Autorka opowiadała o początkach swojego pisarstwa, podróżach, które uwielbia, spacerach po lesie, listach od czytelników, problemach, które porusza. Anna Onichimowska jest pisarką głównie dla dzieci jednak sprawy, których dotyka są ważne we współczesnym świecie dzieci jak i dorosłych. Podczas spotkania został odczytany fragment najnowszej powieści dla dorosłych pt.,, Pomiędzy". wprawiając czytelników zaciekawienie. Na zakończenie miłego wieczoru pisarka wpisała się do kroniki bibliotecznej, podpisywała książki oraz pozowała do zdjęć. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania za mile spędzony czas.

Dnia 22.10.2012r. odbyło się spotkanie z młodymi czytelnikami z klas IV-VI w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Gogolinie z Panem Marcinem Pałaszem autorem książek dla dzieci i młodzieży. Na początku spotkania uczennica przeczytała fragment nowej książki pt: „B@jki". Pisarz opowiadał dzieciom o tym jak rozpoczęła się jego przygoda z książką i dlaczego na jednym tytule się nie skończyło. Mówił o swoich zainteresowaniach, o swoim psie i sposobach zdobywania pomysłów na nowe książki. Pan Marcin – człowiek z ogromnym poczuciem humoru – podzielił się ze wszystkimi własnym optymizmem. Niejednokrotnie zgromadzona na spotkaniach uczniowie wybuchali śmiechem – słuchając o dziwnych i czasem nieprawdopodobnych przygodach bohaterów książek.Na prośbę czytelników ujawnił kilka tajemnic związanych z książkami, które na rynku wydawniczym ukażą się w najbliższym czasie. Opowiadał także o tym jak ważną i dobrą rzeczą jest praca, której wykonywanie daje satysfakcję i zadowolenie. Zwrócił uwagę młodych ludzi także na taką cenną rzecz, jaką jest wiara we własne siły, która pomoże pokonać trudności i osiągnąć upragniony cel. Podczas spotkania Pan Marcin wykazał się ogromną cierpliwością i chętnie odpowiadał na wszystkie pytania zadawane przez dzieciaki.Na zakończenie uczniowie mieli możliwość zakupienia książek pisarza oraz otrzymania od Niego autografu z dedykacją.

Jednym z motywów rozległej tematyki literackiej i artystycznej jest ujęcie przez twórców w swych dziełach zainteresowania życiem codziennym i wartościami prostych ludzi. "Niedokończone zwroty, okaleczone słowa i powtórzenia, które znalazły się w ich użyciu, są czymś swojskim, jasnym i żywym dla każdego, kto zechce się nad nimi zastanowić", przy tym potrafią one nieść ze sobą głęboką myśl, w swej postaci wcale nie pozbawionej filozoficznego patrzenia na świat.

"Autorzy uwieczniali fragment kosmosu określonego i ograniczonego potencjałem znaczeniowym wypowiedzi językowej, której zawdzięczali swój artystyczny byt. W szerszym znaczeniu jest to uniwersalna prezentacja fragmentu świata rozleglejszego, który w domyśle ma rozciągać się również poza polem widzenia. "Chwila, ten jedyny moment w swej inności jest warte uwiecznienia, rzeczywiście trwa, dzięki sztuce pisarskiej. Właśnie takiego zilustrowania zatrzymanej literacko chwili odzwierciedlonej w "Dziejach Tewjego Mleczarza" Szołema Alejchema, podjął się gość Salonu Literackiego - Piotr Adam Mazurkiewicz, autor książki historyczno-literackiej "Świat skrzypka na dachu..." Publikacja ta jest napisana z rozmachem, który w doskonały sposób oddaje atmosferę Żydów na obcej ziemi.

Spojrzenie na twórcę czerpiącego inspirację z języka potocznego, jako materiału do poetyckiej obróbki słowa, zaprezentowali poeci: Krzysztof Maksymowicz i Natalia Król, przedstawiając zestawienie arcypoety z człowiekiem potocznym i jego słowem piśmiennym. Chcąc uczynić wymowę wiersza przystępniejszą, twórcy opatrzyli poetyckie widzenie prozą na swym wycinku rzeczywistości, uczęszczanym przez nas wszystkich.

Dnia 15.04.2008r. odbyła się prelekcja z dr hab. prof. Iwoną Alechnowicz pt.:"Kto w nas rządzi? O silnej i słabej woli". Słuchaczami prelekcji była młodzież licealna oraz stali bywalcy spotkań w gogolińskiej bibliotece.

Dr hab. Iwona Alechnowicz pracuje na stanowisku profesora w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Opolskiego, gdzie kieruje Zakładem Historii Filozofii. Prowadzi zajęcia z ontologii i etyki. Zajmuje się niemiecką filozofią XX wieku. Opublikowała cztery monografie książkowe: ostatnia, zatytułowana Filozofia na Uniwersytecie Wrocławskim w latach 1895-1935 stanowi rezultat jej badań nad przedwojenną wrocławska filozofią. Problematyka wolności, a szczególnie kwestia wolności woli i możliwości kierowania sobą stanowią najważniejsze wątki cyklu wykładów przygotowywanych przez nią obecnie dla studentów Europejskiego Uniwersytetu "Vidrina" we Frankfurcie nad Odrą.

SŁÓW PARĘ O EICHENDORFFIE...

W dniu 7.03.2008r. odbyła się prelekcja Ks. dr hab. Joachima Piecucha pt.” Dzieciństwo i młodość Josepha von Eichendorffa w jego śląskiej ojczyźnie”. Spotkanie zostało zorganizowane przez gogolińską bibliotekę przy współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Gogolińskiej. Spotkanie zgromadziło stałych bywalców spotkań oraz miłośników poezji i literatury.

W poniedziałek 11 czerwca 2007r. odbyło się spotkanie autorskie z dr Hatifem Janami wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego – poetą, pisarzem, tłumaczem, laureatem wielu międzynarodowych nagród literackich. Na spotkaniu gościła młodzież licealna oraz stali bywalcy imprez organizowanych przez GBP.

Hatif Janabi (1952) poeta , krytyk, arabista, polonista i teatrolog, tłumacz literatury polskiej na język arabski, wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim. Urodził się niedaleko Babilonu, w roku 1976 opuścił Irak ze względów politycznych i od tamtej pory pozostaje w Polsce. Tworzy w językach polskim i arabskim, jego utwory tłumaczono na angielski, francuski, czeski, słowacki i duński. Ma w swoim dorobku kilkanaście tomów poezji, opracowań krytycznych i przekładów. Jest członkiem polskich i zagranicznych stowarzyszeń twórczych i naukowych, laureatem wielu nagród za twórczość poetycką.

W piątek 11 maja 2007r., w sali głównej Zajazdu "Karolinka" w Gogolinie w godzinach przedpołudniowych odbyło się spotkanie z cyklu "Kwadrans z…", którego bohaterem był Steffen Möller, znany z programu "Europa da się lubić", a także z serialu "M jak Miłość".

Spotkanie zorganizowane zostało przez Gminną Bibliotekę Publiczną i było doskonałą okazją do poznania bohatera znanego do tej pory prawie i wyłącznie ze szklanego ekranu. Spotkanie miało bardzo ciekawą formę, która bardzo przypadła do gustu żywo reagującej publiczności. Mnóstwo opowiedzianych przez naszego gościa historii i zdarzeń dotyczyło zarówno Polski, jak i jego ojczystego kraju Niemiec. Przygody rozpoczynającego pobyt i pracę w naszym kraju Steffena Möllera w zabawny sposób pokazują różnice pomiędzy sposobem życia, naszymi nawykami i najzwyklejszą codziennością Polaków i Niemców.

Dnia 30.04.2007 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gogolinie odbyła się prelekcja z cyklu "Spotkanie z historią" nt. "Konstytucja 3 Maja i jej wpływ na rozwój demokracji lokalnej".

Tematykę omówił wykładowca Uniwersytetu Opolskiego - historyk, politolog dr Norbert Honka. Na spotkaniu cieszącym się dużym zainteresowaniem gościła młodzież licealna z klas humanistycznych, stali bywalcy imprez społeczno-kulturalnych organizowanych przez GBP oraz samorządowcy gminni.

Około 160 osób zgromadziło się w niedzielne popołudnie (17.02.2007) w Hali Sportowej im B. i Z. Blautów w Gogolinie - Karłubcu. Na spotkanie z okazji wydania swojej książki zaprosił Autor - Eryk Borończyk.

"Karłubiec 1303 - 2008" jest książką niezwykle ważną, jest bowiem pierwszą pracą ukazującą historię tego miejsca w szerokim kontekście historycznym i społecznym. Dobrze też się stało, że zadanie to podjął Eryk Borończyk, rodowity mieszkaniec dzielnicy, mocno zaangażowany w życie karłubieckiej społeczności, a także pierwszy Przewodniczący Rady Miejskiej w Gogolinie i Rady Powiatu Krapkowickiego, wybrany w demokratycznych wyborach. Trzeba jednak podkreślić fakt, że książka jest przede wszystkim odpowiedzią na wewnętrzna potrzebę zachowania w ludzkiej pamięci faktów, które powoli odchodzą w zapomnienie. Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie - słowa Prymasa Stefana Wyszyńskiego Autor umieścił jako przesłanie na pierwszych stronach książki...

Szukaj

bip_m

 

epuap

Sponsorzy

aktywniwregionie logo 200x100

 magnum

BK-Polska-Walce

imex

Linki

gogolin

 

orange

orange

 

bn

 

b+

 

wbp

 

ibuk

 

ibuk

 

prb2

 

frsi

 

cała polska czyta dzieciom

 

logo IK s

 

nprc

 

legalna kultura

 

ebib

 

SBP

 

sbp

 

mbp

 

poradnik_bibliotekarza

 

bibliotekarz_pl

 

obc

 

bilioteki_publiczne

 

biliotekarz_opolski

 

sokrates

 

krapkowice

 

tarnow

 

kk

 

nysa

 

zrs

 

logo cbn

 

logo bc

 

logo catl

 

 

logo fbc

 

 

logo nac

 

 

logo fs

 

logo bibliosfera

 

logo mkidn

 

 logo pulowerek

 

 MGBPwZ

 

 ibby

 

 iczytam

 

 w-bibliotece-pl

 

 pedagogiczna opole

 

 uniwersytet opole biblioteka

 

 Wolne lektury

slaska biblioteka cyfrowa logopng

Lokalne Media

Radio Opole

 

NTO

 

tygodnik krapkowicki

 

nowiny krapkowickie

Polecamy

gok

 

sw_anna

 

PUP

 

zdrowie_opolskie

 

Gościmy

Odwiedza nas 112 gości oraz 0 użytkowników.

IBUK LIBRA

Legimi

Książkomat

Kinder

Wystawa informacyjna pt. "Kultura na widoku"

Zapraszamy do cyfrowej wypożyczalni ACADEMICA.

Bookcrossing.

Zbiórka książek "Zaczytani".

ksiazki naszych marzen 200

Książki z Caritasu

AUDIOBOOKI

Nowości wydawnicze

nowosci_wydawnicze

DFK Koło Gogolin

DFK 200

1% dla SBP

Początek strony