Tegoroczne ferie zimowe w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gogolinie upłynęły w atmosferze zabawy i nauki. Na zajęcia przychodziły dzieci w różnym wieku. Były przedszkolaki oraz dzieci szkolne. Naszym celem było ciekawe organizowanie czasu wolnego gogolińskim dzieciom.

Dnia 28.02 i 09.03 br. odbyły się lekcje biblioteczne dla uczniów kl. VI a i VI b Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Gogolinie pt.: "Wydawnictwa informacji bezpośredniej – encyklopedie, słowniki". Lekcje z prezentacją multimedialną prowadziła Pani Kornelia Debernic – bibliotekarz.

Gminna Biblioteka Publiczna informuje wszystkich czytelników korzystających z filii bibliotecznych w Malni i Kamieniu Śląskim, iż 2011 roku rozpoczęły działalność Dyskusyjne Kluby Książki. Klub działa w oparciu i przy wsparciu Instytutu Książki (www.instytutksiazki.pl). Celem spotkań jest przede wszystkim dyskusja o wspólnie przeczytanych książkach.

Nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze. Szczegółowych informacji udzielają Panie pracujące w filiach bibliotecznych.

Serdecznie zapraszamy!

00_wystawa_zakladek_2010_miniZapraszamy na wystawę wszystkich prac dzieci ze szkół podstawowych z całej gminy, które przystapiły do konkursu "Zakładka przyjecielem książki".

 

 

 

 

Dnia 7.12.2010 r. odbyły się Mikołajki dla dzieci niepełnosprawnych z gminy Gogolin. Spotkanie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie Gminy Gogolin "Okaż serce innym", Ośrodek Pomocy Społecznej w Gogolinie i Gminną Bibliotekę Publiczną w Gogolinie. Dzieci otrzymały paczki ze słodyczami.

Dnia 30.11.2010r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gogolinie odbył się jeden z wyjątkowych magicznych dni w roku!- „Andrzejki w bibliotece”.

W tym dniu biblioteka była miejscem tajemniczych wróżb zarówno dla przedszkolaków z Przedszkola Nr 3 w Gogolinie, jak i dla dzieci i młodzieży z gminy Gogolin. Zaproponowaliśmy zaproszonym dzieciom wróżby związane ze znaczeniem kolorów, kwiatów, wróżby z butelką, kubki przyszłości oraz buty. Dużym zainteresowaniem wśród uczestników cieszyła się wróżba „Sprawdź z kim Cię los połączy”.

Nie obyło się bez poczęstunku w postaci ciasteczek, cukiereczków oraz soczków. Andrzejki zorganizowane w Naszej bibliotece były wesołym przeżyciem i wspaniałą zabawą. Do zobaczenia w przyszłym roku!!!

Gogolińscy seniorzy coraz chętniej korzystają z oferty kulturalnej przygotowanej w ramach Akademii Trzeciego Wieku. We wtorek 23.11 br. spotkali się, aby ćwiczyć sprawność intelektualną.

Kolejne spotkanie w ramach Akademii prowadziła dr Adrianna Paroń, politolog i wykładowca w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji Opolu. Pod okiem pani doktor seniorzy zaznajamiali się z tajnikami gier strategicznych, które są nie tylko zajmujące, ale też poprawiają kondycję intelektualną.

W ostatnim czasie, w ramach ATW odbyły się dwa spotkania poświęcone historii Gogolina, na początku grudnia zaplanowano spotkanie poświęcone tematyce bożonarodzeniowej.

19 listopada Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie oraz Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Gogolińskiej zorganizowali spotkanie z Erwinem Pollakiem, autorem książki "Niemiecki Polak ze Śląska".

Autor książki - miły starszy pan opowiadał jak trudno się żyło w "tamtych czasach". Wielu Polaków z wyboru czy też nie zostało wcielanych do niemieckiej armii, co rzucało się cieniem na lata powojenne żołnierza oraz jego rodziny. Liczne mordy wykonywane na cywilnych mieszkańcach śląskich wiosek , były powodem strachu przerażenia oraz zasłony milczenia na wiele lat. Władze Polski Ludowej zdecydowały, iż wszystko co niemieckie i śląskie powinno zniknąć. Rozpoczęto wysiedlenia, odbieranie majątków, inwigilacja, a wszystko w świetle ówczesnego prawa. Również i sam autor oraz jego rodzina doświadczyli wielu prześladowań od państwa polskiego, dlatego też starali się o wyjazd do Niemiec. Co im się udało.

Oprócz spotkania z dorosłymi mieszkańcami gminy Gogolin Pan Erwin Pollak spotkał się również z młodzieżą gimnazjum w Gogolinie. Tam także młodsza część mieszkańców gminy dowiedziała się o trudnościach życia i nauki w latach młodości autora.

Temat stosunków polsko-niemieckich jest bardzo bliski i żywy zwłaszcza na ziemiach gogolińskich. Odkrywanie prawdziwych faktów, o których nie wolno było mówić jest ważną kwestią dla nas wszystkich, a także dla autora. Rozdźwięk, wynika przede wszystkim z różnic w interpretacji historii, milczenia i zakłamywania prawdziwych faktów. Kto jeszcze nie sięgnął po książkę Pana Pollaka na pewno ją przeczyta, takie były opinie uczestników autorskiego spotkania.

Dyskusyjny Klub Książki działający w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gogolinie 26 października o godzinie 17.00 zorganizował spotkanie z Panią Heleną Buchner. Autorką bardzo popularnych książek "Hanyska", "Dzieci Hanyski", "Dziewczęta z Koziej Górki". Pisarka urodziła i wychowywała się w Jełowej. 23 lata spędziła w Warszawie, by na emeryturze wrócić do rodzinnej miejscowości i tam tworzyć. Samo spotkanie odbyło się w bardzo kameralnej atmosferze. Na wstępie zaproszonych gości oraz gościa honorowego powitała Pani Dyrektor Biblioteki Ewa Bury. Pierwsza część miała charakter nieco oficjalny. Autorka opowiadała o początkach swojego pisarstwa. Jego trudach i osiągniętym sukcesie literackim. Odczytywała ulubione fragmenty książek, przedstawiała bohaterów swoich powieści oraz opisywane sytuacje, które w większości zdarzyły się naprawdę.

Drugą część stanowiła dyskusja między Panią Heleną Buchner, a uczestnikami spotkania. Czytelnicy stwierdzili, iż ,,Hanyska” opowiada o nich samych, ich rodzinach i sąsiadach. Jak ciężko żyło się w tych czasach. Jak każdy milczał, bo bał się swojej śląskości. Ale tak było, tak się żyło. Pytali także o plany na kolejną powieść. Autorka zdradziła, iż pisze teraz książkę dla dzieci oraz w przyszłości ma powstać kolejna powieść opowiadająca o losach jej ciotki Flory. Odczytała również fragment nowych przygód śląskiej rodziny.

Po spotkaniu pisarka podpisywała swoje książki. Można było również zakupić wszystkie powieści i otrzymać specjalną dedykację od autorki. Zaproszeni goście podziękowali brawami autorce za ciepłe, wzruszające powieści, oczekując na dalsze.

Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie, bierze udział w programie Akademia Orange dla bibliotek, którego celem jest wspieranie rozwoju społeczeństwa informacyjnego poprzez zwiększenie dostępu do nowych technologii komunikacyjnych i promocję ich wykorzystania tak, by gminne biblioteki publiczne stały się nowoczesnymi, wielofunkcyjnymi centrami informacyjnymi, kulturalnymi i edukacyjnymi. W ramach programu biblioteka otrzymała od Fundacji Orange dotację finansową, która zostanie wykorzystana na potrzeby zapewnienia dostępu do szerokopasmowych łączy internetowych w filiach bibliotecznych, a także na zakup materiałów oraz prowadzenie projektów o charakterze edukacyjnym.

5. października 2010 roku o godzinie 18 w Sali Posiedzeń Urzędu Miejskiego w Gogolinie odbyło się spotkanie z Markiem Krajewskim, autorem głośnych powieści o Eberhardzie Mocku i Edwardzie Popielskim. W spotkaniu uczestniczyli dorośli mieszkańcy gminy Gogolin i Krapkowic. Pisarz bardzo ciekawie opowiadał o swoich inspiracjach, miejscach które kocha, a które miały wpływ na jego pracę twórczą. Na zakończenie spotkania autor chętnie odpowiadał na zadawane pytania i podpisywał książki. Zaproszeni goście oraz autor byli bardzo zadowoleni z przebiegu spotkania. Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie dziękuje wszystkim za uczestnictwo w wieczorze autorskim Pana Marka Krajewskiego.

Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie od 2009 roku bierze udział w Programie Rozwoju Bibliotek realizowanym przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Program jest adresowany do bibliotek publicznych w gminach wiejskich, miejsko-wiejskich oraz miejskich do 20 tys. mieszkańców.

Projekt ma na celu przygotowanie pracowników bibliotek do prowadzenia placówek w nowoczesny sposób, organizowania ciekawych i oczekiwanych przez mieszkańców wydarzeń, zdobywania pozabudżetowych funduszy na działalność oraz promowania biblioteki w środowisku lokalnym. Program obejmuje 4 obszary działań na rzecz bibliotekarstwa publicznego: wsparcie szkoleniowe (podniesienie kompetencji zawodowych bibliotekarzy), wsparcie informatyczne (nowoczesny sprzęt), wsparcie środowiska bibliotecznego oraz popularyzację idei (w tym kampanię społeczna „Spotkajmy się w bibliotece” w mediach ogólnopolskich). W ramach PRB Gminna Biblioteka Publiczna wGogolinie otrzymała dla filii w Choruli i Kamionku zestawy komputerowe (wraz z oprogramowaniem nieodpłatnie przekazanym przez Microsoft Corporation), urządzenia wielofunkcyjne oraz cyfrowe aparaty fotograficzne). Otrzymany sprzęt pozwolił otworzyć w bibliotekach wiejskich czytelnie internetowe z bezpłatnym dostępem do sieci dla wszystkich mieszkańców.

Ponadto pracownicy filii zostali objęci cyklem szkoleń teleinformatycznych, które mają za zadanie poszerzenie ich umiejętności z zakresu ICT. Jednocześnie w ramach projektu 1 osoba wzięła udział w warsztatach z planowania pracy biblioteki, mających na celu wytyczenie kierunków rozwojowych placówki w najbliższych latach. Udział w PRB umożliwił także gogolińskiej bibliotece wystartować w konkursie grantowym pn. „Aktywna Biblioteka”.

Program Rozwoju Bibliotek będzie realizowany do 2013 roku.

Tegoroczne zajęcia wakacyjne w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gogolinie odbyły się pod hasłem "Kolorowe wakacje w bibliotece". Celem cyklu imprez wakacyjnych była popularyzacja bezpiecznego spędzenia wakacji poprzez zajęcia rekreacyjno-wychowawcze dla dzieci. Maluchy uczestniczyły m.in. w spotkaniu nt. "Przygotowania Polski do sprawowania przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej", zorganizowanym przez konsultantów RCIE w Opolu. W każdą środę prowadzone były zajęcia plastyczne przez Agnieszkę Pykę z Górażdży. Odbyło się również spotkanie z Dzielnicowym z posterunku Policji w Gogolinie, który przeprowadził spotkanie profilaktyczne z dziećmi nt. zagrożeń jakie można spotkać w Internecie. Oprócz tego przygotowano szereg zajęć biblioterapeutycznych, artystycznych, gier i konkursów. Wakacje zakończyły się w wesołym nastroju, rozdaniem dyplomów i słodkim poczęstunkiem.
Zapraszamy za rok.

Pracownice Gminnej Biblioteki Publicznej w Gogolinie brały udział w obchodach Dni Gogolina dnia 1.08 jako goście na weselu Karlika i Karolinki.

Dnia 12.07 otwarcie biblioteki - Filii w Choruli, która mieści się w Centrum Aktywizacji Wiejskiej przy ulicy Opolskiej 66.
Biblioteka czynna w każdą środę od 12.00 do 16.00 - posiada dostęp do internetu.

Szukaj

bip_m

 

epuap

Sponsorzy

aktywniwregionie logo 200x100

 magnum

BK-Polska-Walce

imex

Linki

gogolin

 

orange

orange

 

bn

 

b+

 

wbp

 

ibuk

 

ibuk

 

prb2

 

frsi

 

cała polska czyta dzieciom

 

logo IK s

 

nprc

 

legalna kultura

 

ebib

 

SBP

 

sbp

 

mbp

 

poradnik_bibliotekarza

 

bibliotekarz_pl

 

obc

 

bilioteki_publiczne

 

biliotekarz_opolski

 

sokrates

 

krapkowice

 

tarnow

 

kk

 

nysa

 

zrs

 

logo cbn

 

logo bc

 

logo catl

 

 

logo fbc

 

 

logo nac

 

 

logo fs

 

logo bibliosfera

 

logo mkidn

 

 logo pulowerek

 

 MGBPwZ

 

 ibby

 

 iczytam

 

 w-bibliotece-pl

 

 pedagogiczna opole

 

 uniwersytet opole biblioteka

 

 Wolne lektury

Lokalne Media

Radio Opole

 

NTO

 

tygodnik krapkowicki

 

nowiny krapkowickie

Polecamy

gok

 

sw_anna

 

PUP

 

zdrowie_opolskie

 

Gościmy

Odwiedza nas 76 gości oraz 0 użytkowników.

IBUK LIBRA

Legimi

Z książką na start

Kinder

Wystawa informacyjna pt. "Kultura na widoku"

Zapraszamy do cyfrowej wypożyczalni ACADEMICA.

Bookcrossing.

Zbiórka książek "Zaczytani".

ksiazki naszych marzen 200

Książki z Caritasu

AUDIOBOOKI

Nowości wydawnicze

nowosci_wydawnicze

DFK Koło Gogolin

DFK 200

1% dla SBP

Początek strony