06 grudnia rozpoczęliśmy instruktaż z obsługi komputera i Internetu dla seniorów naszej gminy. Zajęcia prowadzone są w małych 4 osobowych grupach, tak aby każda osoba mogła jak najwięcej się nauczyć.

"Obsługa komputera rzecz prosta" - takie hasło przyświeca naszym spotkaniom. Najważniejsze, żeby bezstresowo nauczyć i pokazać ludziom starszym jak proste i przyjemne jest posługiwanie się komputerem. Zajęcia prowadzone są w blokach godzinnych raz w tygodniu.

Wczoraj tj. 30 listopada już po raz drugi odbyło się pasowanie na czytelnika. Tym razem naszymi gośćmi byli przedszkolaki z Publicznego Przedszkola nr 1 w Gogolinie. Grupa "Misie". Podobnie jak poprzednim razem pani bibliotekarka zapoznała dzieci z przestrzenią biblioteki, książkami, które można wypożyczać do domu oraz tymi z których należy korzystać tylko w czytelni. Milusińskim po złożeniu uroczystego przyrzeczenia wręczono dyplomy i karty biblioteczne. Zapraszamy wszystkie dzieci do odwiedzania biblioteki wraz z rodzicami.

29 listopada czytelnia GBP zamieniła się w świątynie dumania. Pięknie udekorowana sala, oświetlona blaskiem świec i lampek choinkowych. Miła, serdeczna i nastrojowa atmosfera towarzyszyła niecodziennemu wieczorowi andrzejkowo-poetyckiemu. Takie inne świętowanie andrzejek urządziła gogolińska Akademia Trzeciego Wieku. Studenci Akademii wysłuchali historii Andrzejek, wróżb odbywających się w ten szczególny dzień, a także przy dźwiękach nastrojowej muzyki wysłuchali wierszy polskich poetów. Publiczność dała się uwieść nastrojowi, nagradzając każdy recytowany wiersz gromkimi brawami. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy zaśpiewali kilka radosnych piosenek.

Serdecznie dziękujemy wszystkim studentom za miłe i serdecznie spotkanie.

Redakcja "Rzeczypospolita" we współpracy z Instytutem Książki opracowała ranking Bibliotek w gminach, które mają mniej niż 15 tyś. mieszkańców.

Przygotowano 2300 ankiet, które rozesłano do wszystkich gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. Uzyskano 602 odpowiedzi. Celem niniejszego badania było ukazanie bibliotek jako promotora kultury i wiedzy.

GBP w Gogolinie zajęła 2 miejsce w województwie opolskim i 96 w ogólnopolskiej liście.

 

Ranking bibliotek (artykuł)

Ranking bibliotek - pełna lista (PDF)

Ranking bibliotek - szczegółowy (XLS) 

Najlepsze czytalnie w Polsce

22 listopada w czytelni Biblioteki odbyło się spotkanie zorganizowane wspólnie ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Gogolińskiej z Wawrzyńcem Jasińskim przewodnikiem i pilotem wycieczek krajowych i zagranicznych. Zaproszony gość opowiadał o europejskich państwach ubarwiając ciekawymi historyjkami, a także wspaniałymi zdjęciami z podróży. Fotografie można oglądać w czytelni biblioteki.

Podsumowanie Konferencji Regionalnej Programu Rozwoju Bibliotek

W wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. E. Smołki w Opolu odbyła się kolejna Regionalna Konferencja Programu Rozwoju Bibliotek. W konferencji udział wzięli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Starostwa Opolskiego, uczestnicy I i II rundy Programu, przedstawiciele bibliotek nie uczestniczących w Programie oraz liczne grono przedstawicieli Gminnych Koalicji zawiązanych przy bibliotekach Wiodących. Spotkanie było poświęcone zmianom zachodzącym w naszych bibliotekach ze szczególnym uwzględnieniem zmian architektonicznych, było również okazją do rozstrzygnięcia konkursu dla Gminnych Koalicji "Dobre praktyki w bibliotece"

08 listopada w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gogolinie odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika Biblioteki przedszkolaków z Publicznego Przedszkola nr 3 w Gogolinie. Udział w nim wzięły dzieci z grupy "Motylki"- opiekun Gizela Sapok.

Na początku spotkania Pani bibliotekarka zapoznała dzieci z zasadami panującymi w bibliotece, podziałem książek, na te które można wypożyczać oraz na książki, z których należy korzystać tylko w czytelni, przywilejami i obowiązkami czytelnika. Następnie dzieci złożyły uroczyste ślubowanie czytelnika.

Na okoliczność złożonego ślubowania przedszkolakom wręczono dyplomy, karty czytelnicze oraz zakładki do książek. Dyplom podziękowania otrzymała również wychowawczyni Pani Gizela. Natomiast dzieci obdarowały Panią Kornelię kwiatami i laurką.

Drugi ogólnopolski kongres bibliotek publicznych "Biblioteka: więcej niż myślisz"

Dyrektor biblioteki wziął udział w drugim ogólnopolskim kongresie bibliotek publicznych "Biblioteka: więcej niż myślisz" w Warszawie w dniach 13-14 października w Forcie Sanguszki. Kongres był spotkaniem interaktywnym, służącym wymianie doświadczeń, a także integracji i dobrej zabawie. Odbyły się warsztaty, spotkania, prezentacje, swoje projekty i działania przedstawiły biblioteki biorące udział w Programie Rozwoju Bibliotek oraz organizacje pozarządowe - partnerzy bibliotek. Kongresowym aktywnościom towarzyszyły wystawy prezentujące działalność bibliotek na różne, nowatorskie sposoby. Wydarzenie objęły patronatem: Małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Pani Anna Komorowska oraz Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Do dnia 17.10 można było zwiedzać w bibliotece prace dzieci i młodzieży ze świetlicy młodzieżowej w Kamionku pt. "Jesień w obrazach"

Opiekun Pani Barbara Herok.

18 października 2011r. w GBP odbyło się autorskie spotkanie z Heleną Buchner, autorką "Hanyski", "Dzieci Hanyski", "Dziewcząt z Koziej Górki" oraz " Opowiastek znad Brynicy".

Pisarka już po raz drugi zaszczyciła Bibliotekę swoją obecnością. Spotkanie zgromadziło dorosłych czytelników z gminy Gogolin oraz z gmin ościennych. Nie brakowało także osób, które na własnej skórze doświadczyli przeżyć opisywanych w książkach.

10 października 2011 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gogolinie odbyła się lekcja biblioteczna dla przedszkolaków z przedszkoli nr 1 i 3 z miejscowym myśliwym. Tematem prezentacji przygotowanej przez Pana Michała Obigło było krzewienie miłości do zwierząt leśnych. Dzieci mogły zobaczyć zdjęcia mieszkańców okolicznych lasów, dowiedzieć się co jedzą, jak wyglądają młode osobniki, jak zachować się w lesie, a nawet dotknąć poroża jelenia. Zadawały mnóstwo pytań, na które pan myśliwy odpowiadał. Spotkanie miało również na celu promocję projektu "Nasz gogoliński Karlik przewodnikiem po śląskiej tradycji".

Dnia 04 października Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie przygotowała lekcję biblioteczną, która odbyła się w Publicznym Przedszkolu nr 3 pod hasłem "Poznajemy grzyby". W spotkaniu brały udział dzieci z grup Biedronki i Motylki. Przedszkolaki poznały podział grzybów na jadalne i trujące, mogły również przekonać się jak wygląda grzyb, co ma pod kapeluszem, jaki jest w dotyku, jak zbierać oraz jak zachowujemy się w lesie. Na zakończenie dzieci obejrzały tematyczną bajkę o Kreciku.

Prezentację prowadziła Kornelia Debernic starszy bibliotekarz GBP.

Dnia 23.09 odwiedziły nas przedszkolaki z Publicznego Przedszkola nr 3 w Gogolinie.

W internetowym wydaniu Bibliotekarza opolskiego ukazał się artykuł o pięcioletniej Działalności Dyskusyjnego Klubu Książki w Gogolinie.

14 września 2011 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej odbyło się autorskie spotkanie z Joanna Olech - pisarką grafikiem, dziennikarką. Wzięli w nim udział uczniowie z V klas PSP nr 2 w Gogolinie.

Autorka czytała fragmenty swoich bajek, rysowała i opowiadała o głównych postaciach.

Urok osobisty, bezpośredniość i żywiołowość pisarki sprawiły, iż uczniowie czynnie brali udział w spotkaniu. Na zakończenie Pani Joanna Olech odpowiadała na zadawane przez dzieci pytania oraz składała autografy opatrzone Miziołkową pieczęcią.

Szukaj

bip_m

 

epuap

Sponsorzy

aktywniwregionie logo 200x100

 magnum

BK-Polska-Walce

imex

Linki

gogolin

 

orange

orange

 

bn

 

b+

 

wbp

 

ibuk

 

ibuk

 

prb2

 

frsi

 

cała polska czyta dzieciom

 

logo IK s

 

nprc

 

legalna kultura

 

ebib

 

SBP

 

sbp

 

mbp

 

poradnik_bibliotekarza

 

bibliotekarz_pl

 

obc

 

bilioteki_publiczne

 

biliotekarz_opolski

 

sokrates

 

krapkowice

 

tarnow

 

kk

 

nysa

 

zrs

 

logo cbn

 

logo bc

 

logo catl

 

 

logo fbc

 

 

logo nac

 

 

logo fs

 

logo bibliosfera

 

logo mkidn

 

 logo pulowerek

 

 MGBPwZ

 

 ibby

 

 iczytam

 

 w-bibliotece-pl

 

 pedagogiczna opole

 

 uniwersytet opole biblioteka

 

 Wolne lektury

Lokalne Media

Radio Opole

 

NTO

 

tygodnik krapkowicki

 

nowiny krapkowickie

Polecamy

gok

 

sw_anna

 

PUP

 

zdrowie_opolskie

 

Gościmy

Odwiedza nas 227 gości oraz 0 użytkowników.

IBUK LIBRA

Legimi

Z książką na start

Kinder

Wystawa informacyjna pt. "Kultura na widoku"

Zapraszamy do cyfrowej wypożyczalni ACADEMICA.

Bookcrossing.

Zbiórka książek "Zaczytani".

ksiazki naszych marzen 200

Książki z Caritasu

AUDIOBOOKI

Nowości wydawnicze

nowosci_wydawnicze

DFK Koło Gogolin

DFK 200

1% dla SBP

Początek strony