"Pokochawszy młodą Syrinks, córkę bożka rzecznego Ladona, chodził za nią Pan po całych dniach i prosił, żeby została jego żoną. Nieszczęśliwa dziewczyna, nie mogąc pozbyć się natręta, westchnęła do bogów o pomoc; ci przemienili ją w trzcinę. Widząc to Pan poznał, że jest brzydki i było mu bardzo smutno. Usiadł wśród owej trzciny i płakał żałośnie. Wiatr zaś potrząsał trzciną rosnącą nad brzegiem strumienia i Panu, zasłuchanemu w szum wiatru i szmer wody płynącej, zdawało się, że i roślina wydaje takie same dźwięki żałosne. Uciął z niej kilka łodyg, zrobił z nich siedem piszczałek nierównej długości, połączył je razem w jednym szeregu i tak powstała ulubiona fujarka pastusza, zwana syryngą. Pan wygrywał na niej swe żale za piękną nimfą"

J.Parandowski, "Mitologia"

Tak oto powstał instrument, który wspaniałymi dźwiękami uwodzi ludzi już od najdawniejszych czasów, aż po dzień dzisiejszy.

Dnia 9.03.2012r. o godz. 9 00 w GBP w Gogolinie odbył się 57 Ogólnopolski Konkurs Recytatorski – etap gminny dla szkół podstawowych, publicznego gimnazjum i liceum ogólnokształcącego.

Organizatorem konkursu jest Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie, która wszystkim zwycięzcom ufundowała nagrody książkowe. Nagrody wręczyła Pani Imgarda Żyła - Naczelnik Wydziału Oświaty, Sportu i Rekreacji.

Protokół z posiedzenia jury eliminacji gminnych.

Dnia 28.02 odwiedziły nas przedszkolaki z Publicznego Przedszkola nr 1 i nr 3 w Gogolinie.

W dniu dzisiejszym naszą bibliotekę odwiedzili czwartoklasiści z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Gogolinie.

Dnia 21.02 odwiedziły nas dzieci z Publicznego Przedszkola nr 3 w Gogolinie.

Dnia 15.02 pracownice biblioteki wzięły udział w zabawie karnawałowej "Babski Comber", łamiąc stereotyp smutnej bibliotekarki schowanej między regałami książek.

Dnia 9.03.2012r. o godz. 9 00 w GBP w Gogolinie odbędzie się 57 Ogólnopolski Konkurs Recytatorski – etap gminny dla szkół podstawowych, publicznego gimnazjum i liceum ogólnokształcącego.

Warunki uczestnictwa:

 

  • przygotowanie przez uczestnika utworu poetyckiego i fragmentu prozy, które wcześniej nie były prezentowane;
  • łączny czas recytacji nie może przekroczyć 10 minut.

 

Zgłoszenia:

  • szkoły podstawowe typują do 2 uczestników konkursu w kategorii: klas I-III i klas IV-VI;
  • gimnazjum i liceum ogólnokształcące typują 1-3 uczestników;
  • zgłoszenia należy kierować do Gminnej Biblioteki Publicznej w Gogolinie, ul. Krapkowicka 2, tel. 77 4666226

Koordynatorem etapu gminnego jest Pani Dominika Dąbrowska.

Eliminacje rejonowe odbędą się 19 i 20 kwietnia o godz. 10.00 w Domu Kultury w Strzelcach Opolskich

Do eliminacji rejonowych przechodzą uczniowie klas VI, gimnazjaliści oraz uczniowie liceum.

Karta uczestnika

Regulamin konkursu 

27 stycznia zakończyły się "Ferie zimowe w bibliotece". Przychodziło do nas 15 dzieci w wieku od 8 do 12 lat. W każdy dzień robiliśmy inną pracę artystyczną, graliśmy w gry planszowe, rebusy, rozwiązywaliśmy zagadki. Na zakończenie Pani bibliotekarka poczęstowała dzieci słodkim upominkiem. Wszystkie prace wykonane podczas zajęć można oglądać w naszej galerii.

W dniu 29 grudnia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gogolinie odbyło się spotkanie podsumowujące projekt "Bajki, baśnie, bajeczki..." który współfinansowany jest z środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z środków budżetu państwa PRZEKRACZAMY GRANICE. W spotkaniu uczestniczyły osoby, które przygotowały inscenizacje poszczególnych bajek. Gości przywitała Dyrektor GOK – Iwona Cimek oraz koordynator projektu – Robert Smiatek.

Efektem projektu, oprócz niepowtarzalnych przedstawień i konkursu plastycznego, stał się kalendarz na rok 2012 ze zdjęciami przedstawiającymi każdą z bajek, ponadto powstała książeczka w języku polskim i czeskim ze zdjęciami prac plastycznych, tekstami autorskich bajek i innymi ciekawostkami.

Zapomniana postać badacza lokalnych skamieniałości ujrzała światło dzienne. Herman Kunisch unieśmiertelnił Gogolin w nazwie prehistorycznej ryby. W Gminnej Bibliotece Publicznej w Gogolinie odbyło się (28.12.) spotkanie poświęcone niezwykłej postaci dziewiętnastowiecznego badacza – odkrywcy dactyolepis gogolinensis. Znalezisko, któremu nadano tak oryginalną nazwę to odcisk ryby. Fragment 18 x 10 cm przedstawiał głowę i część kadłuba. Niestety, kamień zdeponowany we Wrocławiu uległ zniszczeniu w czasie II wojny światowej. Kunisch opisał również szczątki płazów należących do grupy kapitozaurów, które odkrył w kamieniołomie w Zakrzowie oraz liliowce – skamieniałe zwierzęta podobne do roślin. Herman Kunisch cieszył się wielkim autorytetem wśród ówczesnych paleontologów. Odkryte przez niego liliowce zostały nazwane dadocrinus kunischi, co uczyniło go nieśmiertelnym dla świata nauki.

8 grudnia odbyło się spotkanie z św. Mikołajem zorganizowane wspólnie ze Stowarzyszeniem Pomocy Rodzinie Gminy Gogolin "Okaż serce innym" i Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Gogolinie dla dzieci z gminy Gogolin.

Szkolenia miały na celu wzmocnić potencjał osobisty i zawodowy pracowników bibliotek, wpłynąć na poprawę komunikacji interpersonalnej i efektywność realizowanych zadań.

25 i 29 listopada 2011 r. zakończono cykl szkoleń dla bibliotekarzy w ramach Programu Biblioteka +. Bibliotekarze z woj. opolskiego w ciągu 10 dni szkoleniowych mieli okazję spotkać się z innymi pracownikami bibliotek, wymienić doświadczeniami i wzajemnie poznać. Bezpłatne szkolenia prowadzone przede wszystkim metodą warsztatową pozwoliły uczestnikom indywidualnie zmierzyć się z problemami zawodowymi, poprawić samoocenę i motywację do dalszego kształcenia, odkryć bogactwo zastosowań komputera oraz zasobów informacyjnych Internetu. Wszyscy uczestnicy szkoleń otrzymali certyfikaty i zaświadczenia. W szkoleniu wzięła udział pani Krystyna Kubiczek.

08 grudnia o godzinie 18 w czytelni Gminnej Biblioteki Publicznej odbył się wykład Pana Szymona Kliszewskiego pt. "Nasza Autostrada - dwie historie". To już kolejne spotkanie zorganizowane przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i Urząd Miejski w Gogolinie w ramach projektu "Historia lokalna na przykładzie wybranych powiatów, miast i gmin".

Za sprawą wyobraźni i przy pomocy Pań z Akademii Trzeciego Wieku gogolińskie dzieci przybyłe do biblioteki w dniu 07 grudnia przeniosły się w świat bajek Jana Brzechwy. Czytelnia GBP zapełniła się bajkowymi bohaterami. Na scenie pojawili się: Kot w Butach, Kaczka Dziwaczka, Leń, Samochwała, Zosia Samosia, różne zwierzęta i oczywiście Pan Kleks we własnej osobie. Bajkowi goście recytowali wiersze, śpiewali piosenki, tańczyli, zachęcali do czytania. Każdy bohater wywoływał radość i gromkie brawa młodej publiczności. Na zakończenie Pan Kleks poczęstował dzieci cukierkami, wspólnie zatańczono i zaśpiewano piosenkę.

Szukaj

bip_m

 

epuap

Sponsorzy

aktywniwregionie logo 200x100

 magnum

BK-Polska-Walce

imex

Linki

gogolin

 

orange

orange

 

bn

 

b+

 

wbp

 

ibuk

 

ibuk

 

prb2

 

frsi

 

cała polska czyta dzieciom

 

logo IK s

 

nprc

 

legalna kultura

 

ebib

 

SBP

 

sbp

 

mbp

 

poradnik_bibliotekarza

 

bibliotekarz_pl

 

obc

 

bilioteki_publiczne

 

biliotekarz_opolski

 

sokrates

 

krapkowice

 

tarnow

 

kk

 

nysa

 

zrs

 

logo cbn

 

logo bc

 

logo catl

 

 

logo fbc

 

 

logo nac

 

 

logo fs

 

logo bibliosfera

 

logo mkidn

 

 logo pulowerek

 

 MGBPwZ

 

 ibby

 

 iczytam

 

 w-bibliotece-pl

 

 pedagogiczna opole

 

 uniwersytet opole biblioteka

 

 Wolne lektury

Lokalne Media

Radio Opole

 

NTO

 

tygodnik krapkowicki

 

nowiny krapkowickie

Polecamy

gok

 

sw_anna

 

PUP

 

zdrowie_opolskie

 

Gościmy

Odwiedza nas 218 gości oraz 0 użytkowników.

IBUK LIBRA

Legimi

Z książką na start

Kinder

Wystawa informacyjna pt. "Kultura na widoku"

Zapraszamy do cyfrowej wypożyczalni ACADEMICA.

Bookcrossing.

Zbiórka książek "Zaczytani".

ksiazki naszych marzen 200

Książki z Caritasu

AUDIOBOOKI

Nowości wydawnicze

nowosci_wydawnicze

DFK Koło Gogolin

DFK 200

1% dla SBP

Początek strony