W dn. 23.10. Bibliotekę odwiedziły przedszkolaki z Publicznego Przedszkola Nr 3 w Gogolinie. Celem spotkania było pasowanie na czytelnika. Dzieci zostały zapoznane z zasadami wypożyczania oraz szanowania książek, jak również dowiedziały się o korzyściach płynących z czytania książek. Następnie przedszkolaki złożyły przyrzeczenie i nastąpiło uroczyste pasowanie. Na pamiątkę pełnoprawni czytelnicy otrzymali zakładki do książek oraz pamiątkowe dyplomy. Miejmy nadzieję, że przedszkolaki będą chętnie korzystać z biblioteki przez następne lata.

11 października Naszą Bibliotekę odwiedziły przedszkolaki z Przedszkola nr 1 w Gogolinie. Dzieci zwiedziły wystawę przyrodniczą Pana Romana Mehlicha. Bibliotekarka opowiadała o zwierzętach i ptakach uwiecznionych na fotografiach oraz przeprowadziła z dziećmi pogadankę nt. przygotowania zwierząt leśnych oraz ptaków do zimy. Następnie dzieci rozwiązywały zagadki- zgadywanki o leśnych mieszkańcach. Na koniec spotkania dzieci wysłuchały kilka bajek o zwierzętach oraz wesołe wiersze Juliana Tuwima. Mili goście wpisali się do pamiątkowej księgi i zostali zaproszeni do składania ponownych wizyt w naszej placówce.

11-12 października odbył się w Warszawie III Ogólnopolski Kongres Bibliotek Publicznych "Biblioteka z wizją". W wydarzeniu wzięło udział blisko 400 osób: bibliotekarki i bibliotekarze z całej Polski, partnerzy bibliotek oraz goście z zagranicy. Kongres stał się także okazją do zaprezentowania „Biblioteki z wizją" – modelu działania biblioteki publicznej w małej miejscowości, który został opracowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w oparciu o doświadczenia z realizacji Programu Rozwoju Bibliotek.
Organizatorzy przygotowali bardzo bogatą ofertę zajęć warsztatowo – integracyjnych poświęconych sposobom funkcjonowania takiej modelowej biblioteki oraz obszarom świadczonych przez nią usług.

http://www.biblioteki.org/pl/kongresy/kongres/zglos_sie2/2059


http://www.biblioteki.org/pl/kongresy/kongres/opis/2059

W dn. 5.10.2012r. odwiedziły Nas przedszkolaki z Publicznego Przedszkola Nr 3 w Gogolinie

W internetowym wydaniu Bibliotekarza Opolskiego Nr 4/2012 ukazał się artykuł "Nasz gogoliński Karlik przewodnikiem po śląskiej tradycji"

Od 30 września do 6 października obchodzono na całym świecie Tydzień Zakazanych Książek. Hasłem tegorocznej akcji rozpowszechnionej w Polsce przez Stowarzyszenie Bibliosfera.org. było ,,30 lat uwalniania literatury". Po raz pierwszy Tydzień Zakazanych Książek obchodzono w 1982r., dzięki inicjatywie aktywistki bibliotecznej Judith Krug, przy wsparciu Stowarzyszenia Amerykańskich Bibliotek, sprzedawców książek, autorów i dziennikarzy.
Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie włączyła się w akcję, organizując wystawę zakazanych książek, spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, lekcję biblioteczną dla uczniów klas VI Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Gogolinie. Zainicjowana akcja służyła nie tylko informacji o liście zakazanych pozycji czytelniczych, miała na celu promocję wolności intelektualnej. Była wyrazem sprzeciwu wobec cenzury, potępiania treści czytelniczych uznanych przez kogoś za nieodpowiednie.
Znaczenie słowa ,,cenzura" wyjaśnia Słownik Współczesnego Języka Polskiego: urzędowa kontrola treści książek , czasopism, programów telewizyjnych, radiowych, teatralnych, filmów itp. Pod kątem politycznym, obyczajowym, niekiedy ideologicznym, prowadzona zwykle przez instytucje państwowe lub związki wyznaniowe.

Ciekawostki
• Historia cenzury sięga już 443r. p.n.e. początkowo był to urząd cenzora strzegącego norm moralnych.
• Pierwszymi dziełami skazanymi na potępienie były księgi filozofa Protagorasa w V w.p.n.e.- twórcę słynnej tezy: ,, Człowiek jest miarą wszechrzeczy".
• Pierwszym skazanym na śmierć za twórczość wrogą demokracji i deprawowanie młodzieży był Sokrates w 399 r. p.n.e.
• Nihil obstat (łac. nic nie stoi na przeszkodzie) formuła umieszczana na wydawnictwach kościelnych oznaczająca zgodę na publikację wydawane przez miejscowego biskupa. Inne słowo umieszczane na księgach kościelnych, mające to samo znaczenie to   Imprimatur (łac. niech będzie odbite)
• Indeks Ksiąg Zakazanych - wykaz ksiąg opracowanych i zakazanych przez Kościół Katolicki pod groźbą ekskomuniki.
• Kodeks Haysa- kodeks opracowany przez Williama Harrisona Haysa zajmujący się dopuszczalnością scen filmowych uznanych przez autora za nieobyczajne, min. zabraniał pokazywania nagości czy zmysłowych tańców, porodów, przedstawiania związków mieszanych (białych i kolorowych), nawiązywania do nietypowych zachowań seksualnych np. homoseksualizmu, „instruowania", jak dokonywać przestępstw (np. włamań, podpaleń, przemytu). Zabronione było również ośmieszanie religii i przedstawianie osób ją reprezentujących jako czarnych charakterów bądź postaci komicznych oraz spożywanie alkoholu, o ile nie było to absolutnie wymagane przez scenariusz (podobnie rzecz miała się np. z namiętnymi pocałunkami). Kodeks nakazywał, aby w pozytywnym świetle przedstawiać rodzinę i małżeństwo, zaś zdradę jako rzecz nieatrakcyjną, za którą człowieka może spotkać kara. Sceny zabójstw, tortur, znęcania się nad dziećmi bądź zwierzętami miały zostać albo usunięte, albo stonowane, aby nie gorszyły widzów.

Dnia 3 października odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Gogolinie. Tematem spotkania była akcja ,,Tydzień Zakazanych Książek".Panie przybyłe na spotkanie najpierw obejrzały wystawę, wpisały się do kroniki wystaw, a następnie omawiały listę książek zakazanych w różnych zakątkach świata w różnym czasie. Lista zakazanych pozycji jest bardzo długa. Zabraniano czytać mając na uwadze różne względy.

PODSUMOWANIE TYGODNIA ZAKAZANYCH KSIĄŻEK

Ponad 230 polskich bibliotek zorganizowało w tym roku Tydzień Zakazanych Książek (30 września – 6 października 2012). Akcję od zeszłego roku rozpowszechnia w Polsce serwis bibliosfera.net
Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week) wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa. W Polsce dodatkowo, a może nawet przede wszystkim, organizatorzy położyli nacisk na promowanie przez zakazywanie i zaciekawienie czytelników książkami, które kiedyś lub obecnie spotykają się cenzurą.
We wrześniu serwis bibliosfera.net opublikował materiały i pomysły na realizację akcji w bibliotekach. Można było znaleźć tam m.in. plakaty z ciekawostkami do wydrukowania, krótkie historie zakazów czytania i pomysły gotowe do realizacji.
Na podstawie zgłoszeń została stworzona mapa instytucji biorących udział w akcji, a kiedy Tydzień dobiegł końca, biblioteki podzieliły się zdjęciami i relacjami, czego efektem jest podsumowanie opublikowane w serwisie bibliosfera.net
Jak możemy w nim przeczytać, najpopularniejszą formą promocji zakazanych książek była wystawa, ale przeprowadzano też spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki, a co najmniej sześć bibliotek zorganizowało "zakazane projekcje filmowe". W jednej z bibliotek publicznych nad poprawnością polityczną i obyczajnością wypożyczanych książek czuwali strażnicy miejscy.
Z doniesień wielu bibliotek wynika, że akcja spodobała się czytelnikom: zaintrygowała ich, a w wielu przypadkach ofiarowała drugie życie zakazanym tytułom, które czytelnicy zaczęli znowu wypożyczać. To chyba najlepszy dowód na to, że za rok warto wrócić do tematu Tygodnia Zakazanych Książek, zapewne z nowymi pomysłami.

http://static.bibliosfera.net/pdf/tzk-raport2012.pdf


26 września rozpoczęliśmy bezpłatny instruktaż obsługi komputera i Internetu dla seniorów naszej gminy. Na spotkanie organizacyjne zgłosiło się 12 osób. Zajęcia będą odbywać w każdy czwartek aż do grudnia br. Do dyspozycji mamy nowe komputery zakupione w ramach projektu złożonego w Fundacji ,,Aktywni w Regionie" z siedzibą w Choruli.

Spotkanie organizacyjne

Instruktaż komputerowy

Październik

 

Listopad

 Grudzień

Dnia 22.10 odbyło się spotkanie z młodymi czytelnikami z klas IV-VI w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Gogolinie z Panem Marcinem Pałaszem autorem książek dla dzieci i młodzieży. Na początku spotkania uczennica przeczytała fragment nowej książki pt: „B@jki". Pisarz opowiadał dzieciom o tym jak rozpoczęła się jego przygoda z książką i dlaczego na jednym tytule się nie skończyło. Mówił o swoich zainteresowaniach, o swoim psie i sposobach zdobywania pomysłów na nowe książki. Pan Marcin – człowiek z ogromnym poczuciem humoru – podzielił się ze wszystkimi własnym optymizmem. Niejednokrotnie zgromadzona na spotkaniach uczniowie wybuchali śmiechem – słuchając o dziwnych i czasem nieprawdopodobnych przygodach bohaterów książek.Na prośbę czytelników ujawnił kilka tajemnic związanych z książkami, które na rynku wydawniczym ukażą się w najbliższym czasie. Opowiadał także o tym jak ważną i dobrą rzeczą jest praca, której wykonywanie daje satysfakcję i zadowolenie. Zwrócił uwagę młodych ludzi także na taką cenną rzecz, jaką jest wiara we własne siły, która pomoże pokonać trudności i osiągnąć upragniony cel. Podczas spotkania Pan Marcin wykazał się ogromną cierpliwością i chętnie odpowiadał na wszystkie pytania zadawane przez dzieciaki.Na zakończenie uczniowie mieli możliwość zakupienia książek pisarza oraz otrzymania od Niego autografu z dedykacją.

,,Pamiętaj gdy wejdziesz w las, zbieraj te grzyby, które znasz"
A właściwie po co zbieramy grzyby, które są jadalne, a które trujące ? Jak się ubrać na grzybobranie, i jak się zachować w lesie? Na te i inne pytania odpowiadała bibliotekarka Kornelia Debernic przeprowadzając lekcję biblioteczną w Przedszkolu nr 3 w Gogolinie w dniu 28 września 2012 r. Ponadto przedszkolaki zobaczyły prawdziwe grzyby umieszczone na specjalnej leśnej makiecie oraz przetwory grzybowe. Aby umilić dzieciom opowiadania o grzybach bibliotekarka przeczytała wiersz Jana Brzechwy pt.: ,,Grzyby", następnie dzieci rozwiązywały zagadki i rebusy związane z grzybami. Na zakończenie spotkania obejrzały bajkę ,,Krecik i grzyby''. Po bajce każdy przedszkolak otrzymał Grzybowy Order zrobiony przez Panią Kornelię. Dziękując Pani bibliotekarce za lekcję biblioteczną przedszkolaki wręczyły piękną własnoręcznie wykonaną laurkę.

Publiczne Przedszkole Nr 3 w Gogolinie- Grupa Motylki

Publiczne Przedszkole Nr 3 w Gogolinie - Grupa Biedronki

 27 września odbyło się cykliczne spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki w Gogolinie. Tematem spotkania były Kroniki nierówności Marcina Szczygielskiego. Na spotkaniu klubowiczki omawiały problem braku tolerancji dla odmienności. Powieść ,,Berek" – Paweł typowy wielkomiejski gej, Anna przedstawicielka ,,moherowych beretów". Oboje mieszkają w jednej kamienicy. Zakorzenieni w głębokiej nienawiści względem siebie. Na skutek splotu różnych zdarzeń mur jaki postawili nagle rozsypuje się jak domek z kart. ,,Bierki"- Paweł uczeń szkoły średniej, Anna nauczycielka. Nicią łączącą dwójkę bohaterów jest wzajemna niechęć oraz miłość do tego samego mężczyzny. Nierozważny ruch jednego z bohaterów powoduje, że dwa światy się łączą. W każdej z omawianych książek autor zestawiał dwie odmienne postawy życiowe. Pisarz pokazał czytelnikowi, że pomimo iż różnimy się upodobaniami to jednak wszyscy tak samo czujemy, kochamy, potrzebujemy akceptacji, opieki, zrozumienia. Każdy z bohaterów musi zaakceptować drugiego jakże odmiennego człowieka, bowiem wszyscy jesteśmy równi. Klubowiczkom bardzo podobały się obie książki. Podkreślały łatwość i lekkość czytania, elementy humorystyczne i prawdziwe problemy. Pomimo dosadnych opisów książki czyta się z wielką przyjemnością, nie można się od nich oderwać. Rzadko kiedy klubowiczki były tak zgodne w swojej ocenie. Książki Marcina Szczygielskiego od każdej z pań otrzymały najwyższą ocenę 10 w przyjętej przez klub skali ocen ( 1- najniższa, 10-najwyższa)

26 września br. do Gminnej Biblioteki Publicznej w Gogolinie zawitała grupa "Biedronek" z Publicznego Przedszkola Nr 1 w Gogolinie. Podczas spotkania bibliotekarka przedstawiła dzieciom informację o tym, jak się trzeba zachować w bibliotece oraz jak należy szanować książki. Następnie odbyło się głośne czytanie bajek i wierszyków Marii Konopnickiej w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom" . Przedszkolaki z ogromnym zainteresowaniem wysłuchały czytanych opowieści.
Na koniec dzieci zwiedziły bibliotekę i zostały zaproszone by odwiedzać Naszą bibliotekę, nie tylko grupowo z wycieczką przedszkolną, ale indywidualnie z rodzicami.
Zapraszamy do odwiedzin!!!

W dniu 24.09.2012 r. młodzież z naszego gimnazjum uczestniczyła w spotkaniu autorskim z Romanem Pankiewiczem, podróżnikiem, autorem książki „Islandia – trzeci żywioł". Roman Pankiewicz pochodzi z Krakowa, ponad 10 lat przebywał poza granicami naszego kraju, gdzie pracował zawodowo na kontrakcie a jednocześnie poznawał kulturę, zwyczaje, architekturę i przyrodę danego kraju. Jako człowiek ciekawy świata i bystry obserwator fotografował wszystkie interesujące obiekty i zjawiska przyrodnicze. Zdjęcia te były doskonałym uzupełnieniem wypowiedzi autora, działały na wyobraźnię widzów i przyciągały ich uwagę. Opowiadał z humorem o swoim pobycie w Islandii.

 

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Gogolinie oraz wszystkich Filiach można wypożyczać film pt. ,, Rok obrzędowy Gminy Gogolin- tradycje i zwyczaje Wielkanocne". Powstał on na zlecenie Urzędu Miejskiego w Gogolinie. Koordynatorami projektu byli: Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie, Gminny Ośrodek Kultury w Gogolinie, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Gogolińskiej. Dofinansowanie projektu otrzymano z Fundacji ,,Aktywni w Regionie" z siedzibą w Choruli. Fundacja przekazała GBP w formie darowizny grant w wysokości 5.000 zł.Przez wiele miesięcy gromadzono materiały dotyczące różnych obrzędów wielkanocnych. Efektem prac Gminnego Ośrodka Kultury było zachowanie w postaci obrazu i dźwięku najpiękniejszych i zarazem najstarszych śląskich obrzędów wiosennych. Pomocy w realizacji udzieli, także pozostali koordynatorzy projektu. Film powstał na płycie DVD i trwa 20 minut. Prezentuje gogolińskie zwyczaje i obrzędy wielkanocne. Zrealizowany projekt adresowany jest dla wszystkich mieszkańców gminy i z poza niej.

Serdecznie zapraszamy do wypożyczalni.

 

 

Szukaj

bip_m

 

epuap

Sponsorzy

aktywniwregionie logo 200x100

 magnum

BK-Polska-Walce

imex

Linki

gogolin

 

orange

orange

 

bn

 

b+

 

wbp

 

ibuk

 

ibuk

 

prb2

 

frsi

 

cała polska czyta dzieciom

 

logo IK s

 

nprc

 

legalna kultura

 

ebib

 

SBP

 

sbp

 

mbp

 

poradnik_bibliotekarza

 

bibliotekarz_pl

 

obc

 

bilioteki_publiczne

 

biliotekarz_opolski

 

sokrates

 

krapkowice

 

tarnow

 

kk

 

nysa

 

zrs

 

logo cbn

 

logo bc

 

logo catl

 

 

logo fbc

 

 

logo nac

 

 

logo fs

 

logo bibliosfera

 

logo mkidn

 

 logo pulowerek

 

 MGBPwZ

 

 ibby

 

 iczytam

 

 w-bibliotece-pl

 

 pedagogiczna opole

 

 uniwersytet opole biblioteka

 

 Wolne lektury

slaska biblioteka cyfrowa logopng

Lokalne Media

Radio Opole

 

NTO

 

tygodnik krapkowicki

 

nowiny krapkowickie

Polecamy

gok

 

sw_anna

 

PUP

 

zdrowie_opolskie

 

Gościmy

Odwiedza nas 236 gości oraz 0 użytkowników.

IBUK LIBRA

Legimi

Książkomat

Kinder

Wystawa informacyjna pt. "Kultura na widoku"

Zapraszamy do cyfrowej wypożyczalni ACADEMICA.

Bookcrossing.

Zbiórka książek "Zaczytani".

ksiazki naszych marzen 200

Książki z Caritasu

AUDIOBOOKI

Nowości wydawnicze

nowosci_wydawnicze

DFK Koło Gogolin

DFK 200

1% dla SBP

Początek strony