28 odbyło się spotkanie dla uczniów klas I-III w Publicznej Szkole nr 2 w Gogolinie z pisarzem Grzegorzem Kasdepke. Grzegorz Kasdepke jest nie tylko autorem książek dla dzieci i młodzieży, ale także dziennikarzem i scenarzystą. Był redaktorem naczelnym w 1995-2000 latach magazynu dla najmłodszych „Świerszczyk". Autor scenariuszy programów oraz seriali telewizyjnych (Ciuchcia, Budzik, Podwieczorek u Mini i Maxa). Laureat Nagrody imienia Kornela Makuszyńskiego (za książkę "Kacperiada..."), zdobywca - dwukrotnie - Nagrody Edukacyjnej XXI (za książki "Co to znaczy..." oraz "Bon czy ton"), autor bestsellerów wielokrotnie honorowanych laurami (wyróżnienie Polskiej Sekcji ibBY za książkę "Horror, czyli skąd się biorą dzieci", wyróżnienie w konkursie na najlepszą książkę roku za książkę "Rózga", "Małe pióro" za cykl książek o Kubie i Bubie).

Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych im. Juliana Tuwima w Krapkowicach w ramach projektu „Śladami tradycji Krainy Św. Anny", który w szkole był realizowany przez cały rok wybrali się na warsztaty malarskie z Małgorzatą Mateją. Zajęcia odbywały się w Gminne Publicznej Bibliotece w Gogolinie, gdzie dzieci i młodzież robiły bombki ze styropianu.

20 listopada w czytelni Gminnej Biblioteki Publicznej w Gogolinie na zaproszenie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w bibliotece gościła Hanna Kowalewska - polska pisarka, poetka i autorka dramatów. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Studium Scenariuszowe przy PWSF w Łodzi]. Debiutowała na łamach prasy w 1985 roku. W 1997 roku zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie, zorganizowanym przez wydawnictwo Zysk i S-ka oraz Świat Książki, na najlepszą polską powieść.

GBP w Gogolinie zajęła III miejsce w województwie opolskim, a 139 miejsce w kraju w rankingu Bibliotek zorganizowanym przez Instytut Książki razem z ,,Rzeczypospolitą". Udział w badaniu wzięło prawie 700 placówek z całej Polski. Wysłano 2300 ankiet do wszystkich gmin wiejskich i miejsko – wiejskich oraz miast mających mniej niż 15 tyś mieszkańców.
Jest to inicjatywa, w której pokazane są przykłady najlepszych praktyk i miejsc współpracy lokalnych władz z bibliotekami. Dokonując oceny brano pod uwagę takie czynniki jak: książki wypożyczane na jednego mieszkańca, ilość czytelników, powierzchnia biblioteki, księgozbiór w szt. na 1000 mieszkańców, książki nabyte po 2001 w procentach, nowe książki na 1000 mieszkańców, procent dotacji w 2012r.
Więcej na stronie http://www.rp.pl/artykul/9131,952912-Coraz-bardziej-atrakcyjne.html

Od 14-16 listopada br. w naszej bibliotece gościliśmy uczniów klas I-III wraz z nauczycielkami z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 z Gogolina, a to za sprawą wystawy fotograficznej Pana Romana Mehlicha oraz akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Dzieci w skupieniu rozwiązywały zagadki razem z Detektywem Pozytywką, który jest bohaterem bajek Grzegorza Kasdepke. Autor odwiedzi gogolińskich uczniów 28 listopada. Serdecznie zapraszamy.

12 listopada w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gogolinie odbyła się pierwsza lekcja z cyklu spotkań pod hasłem: ,, Bezpieczne dziecko w Internecie", w której uczestniczyły dzieci z Publicznego Przedszkola Nr 3 - grupa Biedronki. Spotkanie rozpoczęło się pogadanką dotyczącą podstawowych pojęć związanych z komputerem i Internetem, następnie aby najprościej opisać przebieg informacji w sieci przedszkolaki bawiły się kłębkiem wełny imitującym sieć komputerową. Następnie pani bibliotekarka przedstawiła Necia- robota, który dobrze zna się na Internecie, wie do czego służy, co można tam zrobić i do czego używać. Kolejni bajkowi bohaterowie pomagający zrozumieć zagrożenia występujące w wirtualnym świecie to owieczki, mądry baca i odważny Gajowy. Każdy problem poruszany w bajkach był omawiany i przedyskutowany z dziećmi.

Od 10 września 2012 r. do 07 listopada 2012r. bibliotekarka Jolanta Zakrawacz brała udział w cyklicznych szkoleniach dla bibliotekarzy w ramach Programu Biblioteka +. Spotkania były nieodpłatnie dla bibliotekarzy z bibliotek publicznych w gminach wiejskich, wiejsko-miejskich i małych gmin miejskich (do 15 tys. mieszkańców). Szkolenie zostało zorganizowane przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu. Odbywało się przez 10 dni szkoleniowych i obejmowało takie zagadnienia jak: Rozwój osobisty, Organizację i zarządzanie biblioteką oraz Nowe technologie. Szkolenia pozwoliły uzyskać nowe kompetencje zawodowe, a także wymienić doświadczenia z innymi bibliotekarzami.

W dniu 6 listopada 2012r. przedszkolaki z Publicznego Przedszkola Nr 1 w Gogolinie odwiedziły naszą bibliotekę, by uczestniczyć w Pasowaniu na Czytelnika. Dzieci w trakcie spotkania odpowiadały na pytania zadawane im przez Panią bibliotekarkę, dotyczące w jaki sposób trzeba szanować książki oraz jakich zachowań należy się wystrzegać podczas czytania książek. Później nastąpił uroczysty moment Pasowania na Czytelnika. Dzieci zgodnie wyrecytowały tekst ślubowania , a następnie każde z nich było uroczyście mianowane na pełnoprawnego użytkownika biblioteki i otrzymało pamiątkowy upominek w postaci dyplomu oraz zakładki. Pani Basia wychowawczyni grupy „Biedronki" otrzymała podziękowania za współpracę z biblioteką. Na zakończenie wszyscy usłyszeli prośby książki o dobre jej traktowanie.

Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie zajęła III miejsce w I edycji konkursu „Polski Internet" w kategorii kultura- najlepsza strona internetowa. Otrzymaliśmy 3713 głosów, co pozwoliło nam przejść do II etapu. W II etapie głosy można było oddawać do końca listopada. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 25 stycznia 2013r. na stronie www.polskiinternet.org.pl. Serdecznie dziękujemy wszystkim internautom, którzy oddali głos.

Wyniki I etapu

http://www.polskiinternet.org.pl/index.php/component/k2/item/215-2012-wyniki-głosowania-z-i-go-etapu-konkursu.html

Regulamin konkursu

http://www.polskiinternet.org.pl/regulamin_konkursu_2012.pdf

Nagrodzeni w konkursie Polski Internet

http://www.polskiinternet.org.pl/index.php/component/k2/item/218-nagrody-dla-głosujących.html26 października 2012 w Opolu odbyła się III Regionalna Konferencja Programu Rozwoju Bibliotek, Biblioteka jako ,,trzecie miejsce". Trzecie miejsce - to przestrzeń, w której spędzamy wolny czas i prowadzimy życie towarzyskie. Taką funkcję ma pełnić biblioteka. By spełniać ową funkcję biblioteki muszą podporządkować się pewnym warunkom. W tym celu odbyła się zorganizowana konferencja, która oprócz wykładów była okazją do wręczenia nagród Konkursie "Dobre pomysły - jak to sie robi u nas".


1. Nagroda główna 3000 zł. brutto otrzymał Dom Kultury i Gminna Biblioteka Publiczna w Ozimku za działanie ,,Biblioteka Trzeciego Wieku"

2. Wyróżnienia specjalne po 1000 zł. brutto - Gminna Biblioteka Publiczna w Popielowie za działanie ,,Kapliczki i krzyże przydrożne gminy Popielów".

    Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie za działanie ,,Nasz gogoliński Karlik, przewodnikiem po śląskiej tradycji".

3. Wyróżnienia po 500 zł. brutto - Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Grodkowie za działanie regionalne ,, Edukacja Regionalna", Biblioteka Publiczna w Paczkowie za działanie regionalne,, Turniej wiedzy o Paczkowie".
     Pozostałe biblioteki otrzymały podziękowania za udział.
Program konferencji
11.00 – 11.15 „Kultura w strategii woj. opolskiego" przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego
11.15 – 12.00 „Biblioteka jako trzecie miejsce", wykład inauguracyjny – dr Justyna Jasiewicz, Instytut Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych Uniwersytetu Warszawskiego
12.00 – 12.15 Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom konkursu „Dobre pomysły – jak to się robi u nas" Piotr Polus
12.15 – 12.40 Prezentacja laureata I nagrody w konkursie „Dobre pomysły – jak to się robi u nas" Dyskusja
12.40 – 13.00 „Po co Polakom biblioteki" przedstawienie wyników raportu przedstawiciel FRSI – Jacek Królikowski


28 października 2012 r. odwiedziłyśmy Targi Książki w Krakowie. Hasłem przyświecającym tegorocznym Targom były słowa angielskiej pisarki Clare Morrall ,, Istnieją po to, by czytać książki". Co udowodnili odwiedzający wg danych szacunkowych ponad 34 tysiące osób. Duże zainteresowanie wydarzeniem to wynik bogatego programu towarzyszącego oraz nazwisk znanych osób. Miałyśmy okazję spotkać i uzyskać autografy takich osób jak: Marek Kamiński, Maria Nurowska, Krystyna Nepomucka, Janusz Majewski, Lidia Miś, Małgorzata Braunek, Maria Ulatowska, Andrzej Stasiuk, Andrzej Pilipiuk i inni. Organizatorzy przygotowali wyjątkową akcję promującą czytelnictwo, w której udział wzięło kilkuset uczestników Targów oraz wielu znanych autorów i aktorów.Przez cztery dni Kraków pełni funkcję stolicy literatury. Niepowtarzalny klimat, zapach książek, osobiste spotkania z autorami, to coś czego się nie zapomina.

23 października 2012 w Filii bibliotecznej w Kamieniu Śląskim odbyło się autorskie spotkanie z Anną Onichimowską. Pisarką, poetką, autorką książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz scenariuszy radiowych, telewizyjnych i filmowych. W latach 1995 - 2003 przewodnicząca polskiej sekcji IBBY (International Board on Books for Young People), obecnie członek zarządu.Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki przy współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Opolu. Finansowane przez Instytut Książki w Warszawie. Uczestniczyły w nim członkinie Dyskusyjnych Klubów Książki z Gogolina i Kamienia Śląskiego. Autorka opowiadała o początkach swojego pisarstwa, podróżach, które uwielbia, spacerach po lesie, listach od czytelników, problemach, które porusza. Anna Onichimowska jest pisarką głównie dla dzieci jednak sprawy, których dotyka są ważne we współczesnym świecie dzieci jak i dorosłych. Podczas spotkania został odczytany fragment najnowszej powieści dla dorosłych pt.,, Pomiędzy". wprawiając czytelników zaciekawienie. Na zakończenie miłego wieczoru pisarka wpisała się do kroniki bibliotecznej, podpisywała książki oraz pozowała do zdjęć. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania za mile spędzony czas.

W ramach Akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom" 24 października 2012 r. w Publicznym Przedszkolu nr 1 w Gogolinie w grupie ,,Biedronki " odbyło się głośne czytanie bajek z serii pt. ,,Tomcio Chrupcio".

24 października 2012 r. w czytelni Gminnej Biblioteki Publicznej w Gogolinie odbyła się lekcja biblioteczna, na którą przyszły przedszkolaki z grupy ,,Krasnoludki" Publicznego Przedszkola nr 1 w Gogolinie. Panie bibliotekarki opowiadały dzieciom o lesie, zwierzętach leśnych, owocach lasu, jak należy zachować się podczas spacerów po lesie, jak się ubrać i na co zwracać uwagę. Przy okazji opowieści przedszkolaki oglądały wystawę fotografii przyrodniczej Pana Romana Mehlicha, która prezentuje min. leśnych mieszkańców. Atrakcją przeprowadzonej lekcji bibliotecznej były grzyby własnoręcznie zebrane przez Panią Kornelię.

Szukaj

bip_m

 

epuap

Sponsorzy

aktywniwregionie logo 200x100

 magnum

BK-Polska-Walce

imex

Linki

gogolin

 

orange

orange

 

bn

 

b+

 

wbp

 

ibuk

 

ibuk

 

prb2

 

frsi

 

cała polska czyta dzieciom

 

logo IK s

 

nprc

 

legalna kultura

 

ebib

 

SBP

 

sbp

 

mbp

 

poradnik_bibliotekarza

 

bibliotekarz_pl

 

obc

 

bilioteki_publiczne

 

biliotekarz_opolski

 

sokrates

 

krapkowice

 

tarnow

 

kk

 

nysa

 

zrs

 

logo cbn

 

logo bc

 

logo catl

 

 

logo fbc

 

 

logo nac

 

 

logo fs

 

logo bibliosfera

 

logo mkidn

 

 logo pulowerek

 

 MGBPwZ

 

 ibby

 

 iczytam

 

 w-bibliotece-pl

 

 pedagogiczna opole

 

 uniwersytet opole biblioteka

 

 Wolne lektury

Lokalne Media

Radio Opole

 

NTO

 

tygodnik krapkowicki

 

nowiny krapkowickie

Polecamy

gok

 

sw_anna

 

PUP

 

zdrowie_opolskie

 

Gościmy

Odwiedza nas 143 gości oraz 0 użytkowników.

IBUK LIBRA

Legimi

Z książką na start

Kinder

Wystawa informacyjna pt. "Kultura na widoku"

Zapraszamy do cyfrowej wypożyczalni ACADEMICA.

Bookcrossing.

Zbiórka książek "Zaczytani".

ksiazki naszych marzen 200

Książki z Caritasu

AUDIOBOOKI

Nowości wydawnicze

nowosci_wydawnicze

DFK Koło Gogolin

DFK 200

1% dla SBP

Początek strony