19 listopada Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie oraz Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Gogolińskiej zorganizowali spotkanie z Erwinem Pollakiem, autorem książki "Niemiecki Polak ze Śląska".

Autor książki - miły starszy pan opowiadał jak trudno się żyło w "tamtych czasach". Wielu Polaków z wyboru czy też nie zostało wcielanych do niemieckiej armii, co rzucało się cieniem na lata powojenne żołnierza oraz jego rodziny. Liczne mordy wykonywane na cywilnych mieszkańcach śląskich wiosek , były powodem strachu przerażenia oraz zasłony milczenia na wiele lat. Władze Polski Ludowej zdecydowały, iż wszystko co niemieckie i śląskie powinno zniknąć. Rozpoczęto wysiedlenia, odbieranie majątków, inwigilacja, a wszystko w świetle ówczesnego prawa. Również i sam autor oraz jego rodzina doświadczyli wielu prześladowań od państwa polskiego, dlatego też starali się o wyjazd do Niemiec. Co im się udało.

Oprócz spotkania z dorosłymi mieszkańcami gminy Gogolin Pan Erwin Pollak spotkał się również z młodzieżą gimnazjum w Gogolinie. Tam także młodsza część mieszkańców gminy dowiedziała się o trudnościach życia i nauki w latach młodości autora.

Temat stosunków polsko-niemieckich jest bardzo bliski i żywy zwłaszcza na ziemiach gogolińskich. Odkrywanie prawdziwych faktów, o których nie wolno było mówić jest ważną kwestią dla nas wszystkich, a także dla autora. Rozdźwięk, wynika przede wszystkim z różnic w interpretacji historii, milczenia i zakłamywania prawdziwych faktów. Kto jeszcze nie sięgnął po książkę Pana Pollaka na pewno ją przeczyta, takie były opinie uczestników autorskiego spotkania.