Od 30 września do 6 października obchodzono na całym świecie Tydzień Zakazanych Książek. Hasłem tegorocznej akcji rozpowszechnionej w Polsce przez Stowarzyszenie Bibliosfera.org. było ,,30 lat uwalniania literatury". Po raz pierwszy Tydzień Zakazanych Książek obchodzono w 1982r., dzięki inicjatywie aktywistki bibliotecznej Judith Krug, przy wsparciu Stowarzyszenia Amerykańskich Bibliotek, sprzedawców książek, autorów i dziennikarzy.
Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie włączyła się w akcję, organizując wystawę zakazanych książek, spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, lekcję biblioteczną dla uczniów klas VI Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Gogolinie. Zainicjowana akcja służyła nie tylko informacji o liście zakazanych pozycji czytelniczych, miała na celu promocję wolności intelektualnej. Była wyrazem sprzeciwu wobec cenzury, potępiania treści czytelniczych uznanych przez kogoś za nieodpowiednie.
Znaczenie słowa ,,cenzura" wyjaśnia Słownik Współczesnego Języka Polskiego: urzędowa kontrola treści książek , czasopism, programów telewizyjnych, radiowych, teatralnych, filmów itp. Pod kątem politycznym, obyczajowym, niekiedy ideologicznym, prowadzona zwykle przez instytucje państwowe lub związki wyznaniowe.

Ciekawostki
• Historia cenzury sięga już 443r. p.n.e. początkowo był to urząd cenzora strzegącego norm moralnych.
• Pierwszymi dziełami skazanymi na potępienie były księgi filozofa Protagorasa w V w.p.n.e.- twórcę słynnej tezy: ,, Człowiek jest miarą wszechrzeczy".
• Pierwszym skazanym na śmierć za twórczość wrogą demokracji i deprawowanie młodzieży był Sokrates w 399 r. p.n.e.
• Nihil obstat (łac. nic nie stoi na przeszkodzie) formuła umieszczana na wydawnictwach kościelnych oznaczająca zgodę na publikację wydawane przez miejscowego biskupa. Inne słowo umieszczane na księgach kościelnych, mające to samo znaczenie to   Imprimatur (łac. niech będzie odbite)
• Indeks Ksiąg Zakazanych - wykaz ksiąg opracowanych i zakazanych przez Kościół Katolicki pod groźbą ekskomuniki.
• Kodeks Haysa- kodeks opracowany przez Williama Harrisona Haysa zajmujący się dopuszczalnością scen filmowych uznanych przez autora za nieobyczajne, min. zabraniał pokazywania nagości czy zmysłowych tańców, porodów, przedstawiania związków mieszanych (białych i kolorowych), nawiązywania do nietypowych zachowań seksualnych np. homoseksualizmu, „instruowania", jak dokonywać przestępstw (np. włamań, podpaleń, przemytu). Zabronione było również ośmieszanie religii i przedstawianie osób ją reprezentujących jako czarnych charakterów bądź postaci komicznych oraz spożywanie alkoholu, o ile nie było to absolutnie wymagane przez scenariusz (podobnie rzecz miała się np. z namiętnymi pocałunkami). Kodeks nakazywał, aby w pozytywnym świetle przedstawiać rodzinę i małżeństwo, zaś zdradę jako rzecz nieatrakcyjną, za którą człowieka może spotkać kara. Sceny zabójstw, tortur, znęcania się nad dziećmi bądź zwierzętami miały zostać albo usunięte, albo stonowane, aby nie gorszyły widzów.