Dnia 3 października odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Gogolinie. Tematem spotkania była akcja ,,Tydzień Zakazanych Książek".Panie przybyłe na spotkanie najpierw obejrzały wystawę, wpisały się do kroniki wystaw, a następnie omawiały listę książek zakazanych w różnych zakątkach świata w różnym czasie. Lista zakazanych pozycji jest bardzo długa. Zabraniano czytać mając na uwadze różne względy.

PODSUMOWANIE TYGODNIA ZAKAZANYCH KSIĄŻEK

Ponad 230 polskich bibliotek zorganizowało w tym roku Tydzień Zakazanych Książek (30 września – 6 października 2012). Akcję od zeszłego roku rozpowszechnia w Polsce serwis bibliosfera.net
Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week) wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa. W Polsce dodatkowo, a może nawet przede wszystkim, organizatorzy położyli nacisk na promowanie przez zakazywanie i zaciekawienie czytelników książkami, które kiedyś lub obecnie spotykają się cenzurą.
We wrześniu serwis bibliosfera.net opublikował materiały i pomysły na realizację akcji w bibliotekach. Można było znaleźć tam m.in. plakaty z ciekawostkami do wydrukowania, krótkie historie zakazów czytania i pomysły gotowe do realizacji.
Na podstawie zgłoszeń została stworzona mapa instytucji biorących udział w akcji, a kiedy Tydzień dobiegł końca, biblioteki podzieliły się zdjęciami i relacjami, czego efektem jest podsumowanie opublikowane w serwisie bibliosfera.net
Jak możemy w nim przeczytać, najpopularniejszą formą promocji zakazanych książek była wystawa, ale przeprowadzano też spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki, a co najmniej sześć bibliotek zorganizowało "zakazane projekcje filmowe". W jednej z bibliotek publicznych nad poprawnością polityczną i obyczajnością wypożyczanych książek czuwali strażnicy miejscy.
Z doniesień wielu bibliotek wynika, że akcja spodobała się czytelnikom: zaintrygowała ich, a w wielu przypadkach ofiarowała drugie życie zakazanym tytułom, które czytelnicy zaczęli znowu wypożyczać. To chyba najlepszy dowód na to, że za rok warto wrócić do tematu Tygodnia Zakazanych Książek, zapewne z nowymi pomysłami.

http://static.bibliosfera.net/pdf/tzk-raport2012.pdf

Szukaj

bip_m

 

epuap

Sponsorzy

aktywniwregionie logo 200x100

 magnum

BK-Polska-Walce

imex

Linki

gogolin

 

orange

orange

 

bn

 

b+

 

wbp

 

ibuk

 

ibuk

 

prb2

 

frsi

 

cała polska czyta dzieciom

 

logo IK s

 

nprc

 

legalna kultura

 

ebib

 

SBP

 

sbp

 

mbp

 

poradnik_bibliotekarza

 

bibliotekarz_pl

 

obc

 

bilioteki_publiczne

 

biliotekarz_opolski

 

sokrates

 

krapkowice

 

tarnow

 

kk

 

nysa

 

zrs

 

logo cbn

 

logo bc

 

logo catl

 

 

logo fbc

 

 

logo nac

 

 

logo fs

 

logo bibliosfera

 

logo mkidn

 

 logo pulowerek

 

 MGBPwZ

 

 ibby

 

 iczytam

 

 w-bibliotece-pl

 

 pedagogiczna opole

 

 uniwersytet opole biblioteka

 

 Wolne lektury

slaska biblioteka cyfrowa logopng

Lokalne Media

Radio Opole

 

NTO

 

tygodnik krapkowicki

 

nowiny krapkowickie

Polecamy

gok

 

sw_anna

 

PUP

 

zdrowie_opolskie

 

Gościmy

Odwiedza nas 100 gości oraz 0 użytkowników.

IBUK LIBRA

Legimi

Książkomat

Kinder

Wystawa informacyjna pt. "Kultura na widoku"

Zapraszamy do cyfrowej wypożyczalni ACADEMICA.

Bookcrossing.

Zbiórka książek "Zaczytani".

ksiazki naszych marzen 200

Książki z Caritasu

AUDIOBOOKI

Nowości wydawnicze

nowosci_wydawnicze

DFK Koło Gogolin

DFK 200

1% dla SBP

Początek strony