We wtorek 5 czerwca w czytelni Gminnej Biblioteki Publicznej w Gogolinie odbyło się spotkanie z Mariuszem Czubajem. Pisarz do Gogolina przybył na zaproszenie gogolińskiego Dyskusyjnego Klubu Książki. Z wykształcenia jest antropologiem kultury. Profesor w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Jego badania koncentrują się wokół problematyki kultury popularnej. Współpracuje także z Ośrodkiem Badań nad Przestrzenia Publiczną, prowadząc badania dotyczące antropologii sportu. Autor książek kryminalnych. Z pod pióra Mariusza Czubaja wyszły takie pozycje jak: 21:37 (WAB, 2008), Kołysanka dla mordercy (WAB, 2011); we współpracy z Markiem Krajewskim : Aleja samobójców (WAB, 2008), Róże cmentarne (WAB, 2009).

Za 21:37 Mariusz Czubaj otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej i sensacyjnej 2008 roku.

Na spotkaniu pisarz przybliżył warsztat swojej pracy nad książką, co jest fikcją, a które obszary są ściśle związane z rzeczywistością. W powieściach kryminalnych interesuje go to że jest możliwość zderzenia się z drobinkami kulturowymi, to sposób obcowania ze światem. Krzyżują się ścieżki antropologa kultury i pisarza. Dla niego nadrzędna jest powieść. Język jest surowcem, służącym powieści.

Drugą część autorskiego spotkania z Mariuszem Czubajem wypełniły pytania zadawane przez czytelników. Zainteresowanie wzbudziły zbliżające się mistrzostwa Europy w Pilce nożnej, sytuacja kibiców piłkarskich. Pisarz tak ciekawie i barwnie opowiadał, że nawet osoby niezainteresowane piłką nożną miały wrażenie iż są kibicami. Inne zadawane pytanie do zaproszonego gościa to źródła inspiracji, warsztat pracy do spółki z Markiem Krajewskim, czym jest pisanie, plany na przyszłość itd.

Ostatnią cześć wypełniły pamiątkowe zdjęcia, autografy oraz wpis do kroniki Biblioteki w Gogolinie.