foto 01Wbrew większości opinii i stereotypów mówiących o starości i niechęci ludzi w podeszłym wieku do nowinek technicznych oraz nauki rzeczy nowych, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gogolinie odbywał się bezpłatny instruktaż obsługi komputera i Internetu dla emerytów gminy Gogolin. Prowadzony był przez pracownice biblioteki Kornelię Debernic i Jolantę Zakrawacz.

Ludzie starsi to nie tylko narzekający, wycofani z życia społecznego emeryci. Poznałyśmy seniorów radosnych, otwartych, mądrych, aktywnych w różnych dziedzinach życia. Wiedzących, że na naukę nigdy nie jest za późno. Zdobywanie wiedzy nie zakończyli na uzyskaniu dyplomu bądź posiadaniu wymarzonej pracy i przejściu na emeryturę. Jak sami stwierdzili: "uczymy się przez całe życie".

Poznanie nowych kręgów zainteresowań, potrzeba kontaktu z innymi, rozwój intelektualny, urozmaicenie czasu wolnego, dobra zabawa, samokształcenie jest procesem ciągłym, dającym radość i satysfakcję z osiągniętych celów jakim było sprawne obsługiwanie się komputerem i Internetem.

Rozpoczynając instruktaż byłyśmy pełne obaw czy podołamy zadaniu. Czy nasza wiedza i zdolności pedagogiczne są w pełni wystarczające aby nauczyć seniorów krok po kroku obsługi komputera i surfowania w sieci oraz czy znajdziemy chętnych na uczestnictwo w najbardziej przydatnych zastosowaniach tego wszechstronnego urządzenia.

Na szczęście obawy okazały się całkowicie nieuzasadnione. Zgłosiło się 10 osób. Przeprowadzono rozmowy na temat oczekiwań co do proponowanych zajęć. Mając na uwadze różny poziom umiejętności obsługi komputera oraz komfort pracy uczestników na pierwszy etap wybrano osoby, deklarujące całkowity brak umiejętności obsługi komputera.

Zajęcia trwały dwa razy w tygodniu w grupach 5 osobowych. Odbywały się w formie prezentacji, wykładu i ćwiczeń warsztatowych. Po każdym spotkaniu przy kawie i ciastku dyskutowano na temat oczekiwań co do następnych zajęć, problemów jakie nastręcza komputer, kwestii wymagających powtórzeń itp. W miłej atmosferze, rozmawiano także o osobistych sprawach, o przeczytanych lub polecanych przez bibliotekarzy i innych czytelników książkach znajdujących się w GBP. Zachęceni miłą obsługą, różnorodnością woluminów, biblioteka pozyskała nowych czytelników rekrutujących się z osób uczęszczających na szkolenie.

Program zajęć obejmował:

Spotkanie I gr 1) gr 2)

1. 1.Włączanie i wyłączanie komputera
  2. 2.Ogólne informacje o komputerze i Internecie.
  3. 3.Zapoznanie z myszką i klawiaturą.

Spotkanie II gr 1) gr 2)

1. Zasady bezpieczeństwa w Internecie.
  2. Podstawowe zasady surfowania po Internecie.
  3. Zakładanie skrzynki e-mailowej.

Spotkanie III gr 1) gr 2)

1. Obsługa skrzynki e-mailowej.
  2. Edytor tekstu – ćwiczenia w posługiwaniu się programem Open Office Writer.

Spotkanie IV gr 1) gr 2)

1. Wyszukiwanie wiadomości w Internecie.
  2. Kopiowanie tekstu ze stron Internetowych.
  3. Zapisywanie dokumentów tekstowych.

Spotkanie V gr 1) gr 2)

1. System operacyjny Windows – wiadomości ogólne.
  2. Programy, jako narzędzia - wiadomości ogólne.
  3. Tworzenie dokumentów i folderów - wiadomości ogólne.

Szybkość przerabiania tematów dostosowano do potrzeb seniorów. Części wymagające powtórzenia utrwalano do skutku. Ponadto przepracowano tematy nie ujęte w programie, a zgłoszone przez emerytów. Zawsze brano pod uwagę sugestie naszych "uczniów".

Kończąc instruktaż wszyscy się przekonaliśmy, że obsługa komputera i Internetu naprawdę jest rzeczą łatwą i dającą dużą przyjemność. Odkryła nowe możliwości, umiejętności, rozwinęła kontakty towarzyskie.

Jako osoby szkolące miałyśmy dużo satysfakcji, widząc jak bez problemu emeryci posługiwali się myszką komputerową, surfowali w sieci, obsługiwali popularne portale społecznościowe, kopiowali zdjęcia, pliki itp., a co najważniejsze wszystkie te czynności wykonywane były z zadowoleniem i satysfakcją dla seniorów. Uczestnicy podkreślali, że: "miła, serdeczna i niestresująca atmosfera panująca między wszystkimi, miała wpływ na to, że uczono się szybciej i skuteczniej, nie było zdenerwowania i zażenowania brakiem umiejętności".

Instruktaż zakończono uroczystym spotkaniem, na którym zostały rozdane dyplomy i drobne upominki. Na dyplomie zostały umieszczone słowa Davida Livingstone "Pójdę dokądkolwiek, byle do przodu", które w pełni charakteryzują uczestników.

Podsumowując – udział w instruktażu wzięło 8 osób w wieku po 50 roku życia. Odbyło się w sumie 28 spotkań przypadających na dwie grupy. Każdy dzień zajęć kończył się integrującą rozmową przy kawie i ciastku. Na zakończenie wszystkim uczestnikom wręczono dyplomy i upominki. Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie po raz kolejny pokazała mieszkańcom, że nie jest tylko placówką wypożyczającą książki. Jesteśmy instytucją nastawioną na wielopłaszczyznowe działania na rzecz rozwoju społeczeństwa lokalnego, a także miejscem gdzie każdy może się dobrze czuć i znaleźć coś dla siebie.

Jolanta Zakrawacz