facebook_30

nk_30

Witaj

logo_160

Gminna Biblioteka Publiczna im. Adama Mickiewicza                   w Gogolinie

ul. Plac Dworcowy 2
47-320 Gogolin

NIP 755-17-65-937
REGON 530585065

tel. +48 77 4666226
info@biblioteka-gogolin.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek 8.00 – 16.00

Wtorek 9.00 – 16.00

Środa 10.00 – 18.00

Czwartek 9.00 – 16.00

Piątek 8.00 – 16.00

sobota: nieczynne

 

Akcja Biblioteka Przyjazna Dzieciom organizowana przez Przystanek Rodzinka jest inicjatywą, która prócz jasnej idei promocji czytelnictwa i instytucji ją wspierających, pragnie zwrócić uwagę na ogromny potencjał bibliotek - tych dużych, często funkcjonujących w szeroko rozumianej kulturze i edukacji miast, województw, a nawet
w skali ogólnopolskiej, ale i tych małych, np. wiejskich, które niejednokrotnie są, poza szkołą, jedyną formą rozwoju młodego człowieka.

Głęboko zakorzeniona w Przystanku Rodzinka idea wychowania dzieci poprzez czytanie stanowi podstawę inicjatywy. Wspólny czas poświęcony lekturze książek i rozmowie inspirowanej tematami czy fabułą opowieści jest niezwykle cennym narzędziem edukacyjnym. Przystanek Rodzinka wyróżnia biblioteki, które nie tylko rozbudzają wyobraźnię i promują miłość do literatury, ale są też przestrzenią pełną ciepła, akceptacji i twórczej swobody.

W odpowiedzi na ogromne zainteresowanie pierwszą edycją, w której wyróżnionych zostało 171 bibliotek, Przystanek Rodzinka postanowił powtórzyć akcję, mając nadzieję dotrzeć do jeszcze większej liczby bibliotek.

By ułatwić znalezienie bibliotek, które aktywnie promują ideę czytelnictwa wśród najmłodszych, młodszych i starszych czytelników, Przystanek Rodzinka tworzy nową listę oraz mapę Bibliotek Przyjaznych Dzieciom.

Do akcji można zgłosić biblioteki, które między innymi:

  • posiadają aktualizowany repertuar książek dla dzieci w różnym wieku,
  • promują inicjatywę aktywnej lektury z dzieckiem,
  • charakteryzują się przyjazną atmosferą, a personel biblioteki jest pomocny dziecku,
  • oferują różnorodny materiał – nie tylko książki, ale także audiobooki, gry edukacyjne, komiksy, materiały multimedialne itp.
  • dysponują kącikiem do czytania i zabawy,
  • regularnie organizują różnego rodzaju warsztaty, zajęcia edukacyjne, spotkania z autorami itp.
  • posiadają ciekawą aranżację przestrzeni – np. kolorowe dekoracje, prace czytelników, tematyczne kąciki czy specjalne miejsca dla dzieci,
  • współpracują z lokalną społecznością – np. ze szkołami i przedszkolami,
  • lub w jakikolwiek inny sposób popularyzują czytanie jako sposób wychowania i spędzania czasu z dzieckiem oraz inicjatywę aktywnej lektury.

Przystanek Rodzinka przyjmuje zgłoszenia – w formie komentarza wraz z uzasadnieniem zawierającym: nazwę biblioteki, link do niej lub jej oznaczenie – pod postem inicjującym drugą edycję akcji Biblioteka Przyjazna Dzieciom na Facebooku. W tegorocznej edycji możliwe jest również zgłoszenie biblioteki na Instagramie poprzez dodanie postu ze zdjęciem, rolką lub filmem przedstawiającym zgłaszaną Bibliotekę Przyjazną Dzieciom wraz z uzasadnieniem i oznaczeniem @przystanekrodzinka, nazwą biblioteki i oznaczeniem (jeśli posiada Instagram) oraz hashtagiem #bibliotekaprzyjaznadzieciom.

Początkiem sierpnia liczba nominowanych bibliotek przekroczyła 150. Publikacja finalnej wersji mapy i listy zaplanowana jest na początek września 2023.

Podsumowanie pierwszej edycji oraz szczegóły aktualnie rozpoczynającej się drugiej edycji można znaleźć na stronie https://przystanekrodzinka.pl/biblioteka-przyjazna-dzieciom/

Przystanek Rodzinka to blog parentingowy tworzony przez Marię Rybak – logopedę na Teneryfie i nauczycielkę języka polskiego jako obcego, która wraz z mężem i synami pokazuje internautom, jak harmonijnie wspierać rozwój dzieci poprzez zabawę, podróże i ciekawą lekturę.

Akcji z pełnym zaangażowaniem i pasją patronują organizacje: Fundacja Powszechnego Czytania, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Wydawnictwo PWN i Azymut, Unia Metropolii Polskich, Fundacja Gajusz, Rajd Flaminga, oraz portale internetowe Mamy Mamom, CzasDzieci.pl i Bliżej Przedszkola.

Odkrywajcie i stwórzcie wraz z Przystankiem Rodzinka listę Bibliotek Przyjaznych Dzieciom, by docelowo powstała mapa miejsc rekomendowanych przez czytelników.

Akcja Biblioteka Przyjazna Dzieciom, w czasie której tworzona jest mapa wartych do odwiedzenia z dziećmi placówek, będzie trwać do końca wakacji tj. 31 sierpnia 2023 roku. Spośród osób zgłaszających biblioteki planowany jest wybór dziesięciu osób (5 na Instagramie i 5 na Facebooku), które otrzymają paczki z książkami, grami i materiałami edukacyjnymi dla dzieci.

Partnerami wspierającymi akcję są: Wydawnictwo ADAMADA, Wydawnictwo Agora dla dzieci, Harper Collins Polska, NO SMOG RENT, Wydawnictwo Mamania, Wydawnictwo Media Rodzina, Wydawnictwo Muduko Wydawnictwo Muchomor, Wydawnictwo Papilon, Wydawnictwo Publicat, Magazyn dla dzieci „Świerszczyk”, Księgarnia TaniaKsiazka.pl, Wydawnictwo Tatarak, Wydawnictwo Wilga oraz Wydawnictwo Zakamarki.

W ramach akcji i Rajdu Flaminga, Przystanek Rodzinka odwiedza biblioteki w różnych częściach Polski, wspierając przy tym charytatywny cel rajdu. Aktualności z podróży oraz przebieg akcji śledzić można w ich mediach społecznościowych.

Przystanek Rodzinka planuje regularne wznowienia akcji mające na celu aktywizację i zachęcenie do odwiedzin bibliotek z dziećmi, a przy tym promocję czytania z dziećmi od najmłodszych lat.

https://www.facebook.com/przystanekrodzinka/?ref=embed_page

https://przystanekrodzinka.pl/biblioteka-przyjazna-dzieciom/

 

 

Szukaj

bip_m

 

epuap

Sponsorzy

aktywniwregionie logo 200x100

 magnum

BK-Polska-Walce

imex

Linki

gogolin

 

orange

orange

 

bn

 

b+

 

wbp

 

ibuk

 

ibuk

 

prb2

 

frsi

 

cała polska czyta dzieciom

 

logo IK s

 

nprc

 

legalna kultura

 

ebib

 

SBP

 

sbp

 

mbp

 

poradnik_bibliotekarza

 

bibliotekarz_pl

 

obc

 

bilioteki_publiczne

 

biliotekarz_opolski

 

sokrates

 

krapkowice

 

tarnow

 

kk

 

nysa

 

zrs

 

logo cbn

 

logo bc

 

logo catl

 

 

logo fbc

 

 

logo nac

 

 

logo fs

 

logo bibliosfera

 

logo mkidn

 

 logo pulowerek

 

 MGBPwZ

 

 ibby

 

 iczytam

 

 w-bibliotece-pl

 

 pedagogiczna opole

 

 uniwersytet opole biblioteka

 

 Wolne lektury

slaska biblioteka cyfrowa logopng

Lokalne Media

Radio Opole

 

NTO

 

tygodnik krapkowicki

 

nowiny krapkowickie

Polecamy

gok

 

sw_anna

 

PUP

 

zdrowie_opolskie

 

Gościmy

Odwiedza nas 61 gości oraz 0 użytkowników.

IBUK LIBRA

Legimi

Książkomat

Kinder

Wystawa informacyjna pt. "Kultura na widoku"

Zapraszamy do cyfrowej wypożyczalni ACADEMICA.

Bookcrossing.

Zbiórka książek "Zaczytani".

ksiazki naszych marzen 200

Książki z Caritasu

AUDIOBOOKI

Nowości wydawnicze

nowosci_wydawnicze

DFK Koło Gogolin

DFK 200

1% dla SBP

polska_biblioteka_internetowaZasadniczym celem powołania PBI jest wyrównanie szans dostępu do różnorodnych publikacji wydanych dotychczas w języku polskim osobom pochodzącym z małych miast, wsi, czy innych regionów oddalonych od ośrodków akademickich i kulturalnych, gdzie komputer z łączem do Internetu może być jedyną szansą kontaktu ze zdobyczami literatury i kultury.

biblioteka_plusProgram Biblioteka+ jest wieloletnim programem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przygotowanie i wdrożenie programu Biblioteka+ zostało powierzone Instytutowi Książki. Program to odpowiedź na potrzebę radykalnej poprawy stanu bibliotek publicznych w Polsce. Głównymi beneficjentami programu są gminne biblioteki publiczne, ze szczególnym uwzględnieniem bibliotek z gmin wiejskich, wiejsko-miejskich oraz małych gmin miejskich (do 15 tysięcy mieszkańców).

biblioteka_narodowaBiblioteka Narodowa, podległa Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest centralną biblioteką państwa i jedną z najważniejszych narodowych instytucji kultury. Działa na podstawie art. 16 ust. 4 Ustawy o bibliotekach i Statutu Biblioteki Narodowej. Wypełniając zadania dużej biblioteki naukowej o profilu humanistycznym, pozostaje zarazem głównym archiwum piśmiennictwa narodowego i krajowym ośrodkiem informacji bibliograficznej o książce, znaczącą placówką naukową, a także ważnym ośrodkiem metodycznym dla innych bibliotek w Polsce.

Początek strony