facebook_30

nk_30

Witaj

logo_160

Gminna Biblioteka Publiczna im. Adama Mickiewicza                   w Gogolinie

ul. Plac Dworcowy 2
47-320 Gogolin

NIP 755-17-65-937
REGON 530585065

tel. +48 77 4666226
info@biblioteka-gogolin.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek 8.00 – 16.00

Wtorek 9.00 – 16.00

Środa 10.00 – 18.00

Czwartek 9.00 – 16.00

Piątek 8.00 – 16.00

sobota: nieczynne

 

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku i Gminna Biblioteka Publiczna im Adama Mickiewicza w Gogolinie serdeczenie zapraszają na spotkanie z PROF. DR HAB. FRANCISZKIEM MARKIEM
1 marca godz. 16.00 W BIBLIOTECE.
Temat wykładu "Śląscy nobliści"
Wstęp wolny!

Prof. Franciszek Marek urodził się w Bełku (koło Rybnika) w dniu 18.XII.1930 roku, lecz wywodzi się z Lichyni pod Górą Św. Anny. W latach 1945-1949 odbył naukę w Prywatnym Gimnazjum i Liceum Katolickim Męskim im. Św. Jacka w Katowicach. Po rocznej pracy w Szkole Podstawowej w Rzeczycach pod Gliwicami, podjął studia polonistyczne na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1953roku otrzymał nakaz pracy ze skierowaniem do Liceum Ogólnokształcącego w Gogolinie i od tego czasu jest mocno związany z naszym miastem. W 1954 roku został wytypowany do pracy, w przeniesionej wtedy z Wrocławia do Opola, Wyższej Szkole Pedagogicznej. W uczelni tej przeszedł kolejne szczeble kariery naukowej od asystenta do rektora. Doktoryzował się w roku 1964 na Uniwersytecie Wrocławskim pod kierunkiem prof. Stanisława Kolbuszewskiego, a habilitował się w 1972 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim. Profesorem zwyczajnym został w 1990 roku.

         Prof. Franciszek Marek wypromował dotąd ponad 700 magistrów, w tym wielu także z terenu gminy Gogolin oraz kilkunastu doktorów. Jako recenzent uczestniczył w ponad 30 przewodach doktorskich i habilitacyjnych. W opolskiej uczelni pełnił szereg funkcji kierowniczych. Przez długi okres czasu kierował Katedrą Historii i Wychowania. Był wicedyrektorem Instytutu Pedagogiki, prodziekanem i dziekanem Wydziału oraz prorektorem Uczelni , służąc radą i pomocą wielu studentom. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, iż w 1995 roku prof. Franciszek Marek został pierwszym rektorem Uniwersytetu Opolskiego.

Naukowy dorobek prof. Franciszka Marka obejmuje ponad 150 publikacji, w tym kilkanaście książek. Są to prace pedagogiczne , śląskoznawcze oraz niemieckoznawcze . Jego wielkim osiągnięciem naukowym jest wydana w 1995 roku książka : „ Godność, dostojeństwo i posłannictwo uniwersytetu .”

Prof. Franciszek Marek jest ofiarnym i długoletnim działaczem społeczno – oświatowym.. Od pomad 30 lat pełni funkcję prezesa Zarządu Wojewódzkiego Towarzystwa Wiedzy Powszechnej, wygłaszając też szereg odczytów na terenie gminy Gogolin. Był prezesem Gogolińskiego Towarzystwa Kulturowo- Oświatowego, współorganizując w Gogolinie Święta Pieśni Ludowej , sesje popularno-naukowe i imprezy folklorystyczne . Pełnił też szereg innych odpowiedzialnych funkcji m.in. sekretarza generalnego Opolskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, przewodniczącego Rady Naukowej Instytutu Śląskiego oraz sędziego Trybunału Stanu. Współpracuje z naukowcami z szeregu krajów w tym m.in. z Niemiec i Czech. Wykłady zaś głosił w wielu europejskich uniwersytetach oraz w Korei Południowej , spotykając się z wielkim uznaniem przedstawicieli nauki. Jest lubiany przez byłych gogolińskich uczniów i opolskich studentów.

Prof. Franciszek Marek od 50 lat jest mieszkańcem Gogolina i zawsze, zarówno w kraju jak też za granicą , ten fakt z dumą podkreśla . Przez ten okres czasu jest też związany z tutejszym Liceum Ogólnokształcącym. W tym miejscu chciałbym nadmienić , iż przez kilkadziesiąt lat nauczycielką w tej szkole była małżonka Pana Profesora , zmarła , Pani Maria Marek.

Prof. Franciszek Marek otrzymał szereg odznaczeń, w tym m.in. Medal Komisji Edukacji Narodowej oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Bardzo sobie też ceni przyznany mu w 1998 roku – jako pierwszej osobie z naszego województwa – Order Świętego Stanisława .

Żródło http://archiwum.gogolin.pl/81/zasluzeni-dla-miasta-gogolina.html

Szukaj

bip_m

 

epuap

Sponsorzy

aktywniwregionie logo 200x100

 magnum

BK-Polska-Walce

imex

Linki

gogolin

 

orange

orange

 

bn

 

b+

 

wbp

 

ibuk

 

ibuk

 

prb2

 

frsi

 

cała polska czyta dzieciom

 

logo IK s

 

nprc

 

legalna kultura

 

ebib

 

SBP

 

sbp

 

mbp

 

poradnik_bibliotekarza

 

bibliotekarz_pl

 

obc

 

bilioteki_publiczne

 

biliotekarz_opolski

 

sokrates

 

krapkowice

 

tarnow

 

kk

 

nysa

 

zrs

 

logo cbn

 

logo bc

 

logo catl

 

 

logo fbc

 

 

logo nac

 

 

logo fs

 

logo bibliosfera

 

logo mkidn

 

 logo pulowerek

 

 MGBPwZ

 

 ibby

 

 iczytam

 

 w-bibliotece-pl

 

 pedagogiczna opole

 

 uniwersytet opole biblioteka

 

 Wolne lektury

slaska biblioteka cyfrowa logopng

Lokalne Media

Radio Opole

 

NTO

 

tygodnik krapkowicki

 

nowiny krapkowickie

Polecamy

gok

 

sw_anna

 

PUP

 

zdrowie_opolskie

 

Gościmy

Odwiedza nas 99 gości oraz 0 użytkowników.

IBUK LIBRA

Legimi

Książkomat

Kinder

Wystawa informacyjna pt. "Kultura na widoku"

Zapraszamy do cyfrowej wypożyczalni ACADEMICA.

Bookcrossing.

Zbiórka książek "Zaczytani".

ksiazki naszych marzen 200

Książki z Caritasu

AUDIOBOOKI

Nowości wydawnicze

nowosci_wydawnicze

DFK Koło Gogolin

DFK 200

1% dla SBP

polska_biblioteka_internetowaZasadniczym celem powołania PBI jest wyrównanie szans dostępu do różnorodnych publikacji wydanych dotychczas w języku polskim osobom pochodzącym z małych miast, wsi, czy innych regionów oddalonych od ośrodków akademickich i kulturalnych, gdzie komputer z łączem do Internetu może być jedyną szansą kontaktu ze zdobyczami literatury i kultury.

biblioteka_plusProgram Biblioteka+ jest wieloletnim programem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przygotowanie i wdrożenie programu Biblioteka+ zostało powierzone Instytutowi Książki. Program to odpowiedź na potrzebę radykalnej poprawy stanu bibliotek publicznych w Polsce. Głównymi beneficjentami programu są gminne biblioteki publiczne, ze szczególnym uwzględnieniem bibliotek z gmin wiejskich, wiejsko-miejskich oraz małych gmin miejskich (do 15 tysięcy mieszkańców).

biblioteka_narodowaBiblioteka Narodowa, podległa Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest centralną biblioteką państwa i jedną z najważniejszych narodowych instytucji kultury. Działa na podstawie art. 16 ust. 4 Ustawy o bibliotekach i Statutu Biblioteki Narodowej. Wypełniając zadania dużej biblioteki naukowej o profilu humanistycznym, pozostaje zarazem głównym archiwum piśmiennictwa narodowego i krajowym ośrodkiem informacji bibliograficznej o książce, znaczącą placówką naukową, a także ważnym ośrodkiem metodycznym dla innych bibliotek w Polsce.

Początek strony