ul. Plac Dworcowy 2

środa i czwartek: 10.00-18.00

piątek: 10.00-16.00

sobota: nieczynne

Dnia 25 października odbył się w bibliotece PODWIECZOREK Z POEZJĄ I MUZYKĄ.

Spotkanie uświetnili Pan  EDMUND BORZEMSKI - POEZJA   i MARIA RUSZECKA - MUZYKA.

To był czas pełen poezji pana Edmunda Borzemskiego ale również czas zadumy i wspomnień. Każdy blok poetycki miał swoją ciekawą historię, którą barwnie opowiadał sam poeta. Po każdym bloku można było wsłuchać się w dźwięki pięknej i wzruszającej muzyki. Przy fortepianie pani Maria Ruszecka śpiewem i grą ubarwiła to spotkanie i dzięki niej mogliśmy „pooddychać płucem muzyki”.

Dziękujemy bardzo, wszystkim tym, którzy wzięli udział w spotkaniu i spędzili z poezją i muzyką to popołudnie.

Edmund Borzemski ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Opolu.Historyk, poeta, w swoim dorobku pisarskim posiada również kilkadziesiąt artykułów  z dziedziny krytyki literackiej oraz historii. Mieszka Korfantowie.
Debiutował jako poeta w 1987 roku. Drukował wiersze w  licznych  czasopismach i wydawnictwach zbiorowych, m.in. w „Piśmie  Literacko  -Artystycznym”, ”Zdaniu”, ”Kalendarzu Opolskim”,  „Kwartalniku  Nauczyciela Opolskiego”, Popularyzuje poezję wśród młodzieży szkolnej. Jest inicjatorem konkursu recytatorskiego poezji jenieckiej oraz cyklicznych spotkań z poezją patriotyczną.  Jest członkiem „Wspólnoty Polskiej”, w ramach której odbywa spotkania literackie z młodzieżą polską z Kresów.
Działa w Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
W uznaniu  osiągnięć i zasług w dziedzinie kultury uhonorowany tytułem „Zasłużony dla Gminy Korfantów”, „Honorowy Obywatel  Gminy Łambinowice”,
„Zasłużony dla Gminy Korfantów” ” Honorowy Obywatel Gminy Łambinowice”,
 „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego” Odznaka Honorowa.
Jest członkiem Związku Literatów Polskich, Konfraterni Poetów w Krakowie, Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego w Katowicach, Nauczycielskiego Klubu Literackiego w Opolu oraz Niemodlińskiego Towarzystwa Regionalnego. Wydał zbiory poezji : „Podzielmy się słowem”(Opole 1992),”Obok milczenia”
(Opole1995),”Nieobecność to kamień”(Opole 1996),”Wyścig o”(Opole 1998),
„Gwiazda Syzyfa”(Opole 2002),”Nie gasić gwiazd”(Kraków 2005),”Wiatrem po szkle”(Kraków 2009),”Przetrwać”(Kraków 2011)”Człowiek za burtą” (Kraków 2014)
„Coraz więcej ciszy”(Kraków 2015),”Malowanie  słowa”(Opole2018).Jest współautorem albumu poetyckiego ”Fotografia poezji-poezja fotografii” (Niemodlin 2008) oraz Przewodnika po wystawach stałych Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach (Opole 2004)

Jakub Wołczko – asystent pana Edmunda, student III roku Teologii Świeckiej. Tenor w chórze przykościelnym w Korfantowie, lektor w kościele.

Maria Ruszecka jest organistką, a także wokalistką, specjalizującą się w wykonawstwie muzyki rozrywkowej - głównie jazzowej i poezji śpiewanej.Podstawy muzyki opanowała w szkole I i II stopnia w Nysie w klasie fortepianu.
W szkole średniej rozpoczęła również naukę gry na organach, które do dzisiaj pozostały jej wielką pasją.W 2008 roku podjęła studia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa w klasie fortepianu. Ukończyła je na poziomie licencjackim. Oprócz zajęć obowiązkowych włączyła się wówczas w działalność Akademickiej Sceny Artystycznej, z którą występowała na koncertach organizowanych przez uczelnię.
W latach 2010-2011 wzięła ponadto udział w międzynarodowym projekcie "Chopin dla Niewidomych". W ramach projektu wystąpiła na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie i w Filharmonii Narodowej, a także z recitalem organowym w kościele Wizytek przy Krakowskim Przedmieściu.W 2012 roku uczestniczyła w Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym dla Niewidomych Pianistów w Bordeaux we Francji. Kolejnym etapem jej kształcenia były studia magisterskie na Wydziale Edukacji Muzycznej, Chóralistyki i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Ukończyła je w 2016 roku, uzyskując tytuł magistra.Ma jeszcze za sobą studia podyplomowe z Monodii Liturgicznej na Papieskim Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie. Na co dzień pracuje jako nauczyciel muzyki i rytmiki w przedszkolu, a ponadto pełni posługę organistki w kościele w Nysie.

slaska biblioteka cyfrowa logopng

IBUK LIBRA

Legimi

Z książką na start