facebook_30

nk_30

Witaj

logo_160

Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie

ul. Plac Dworcowy 2
47-320 Gogolin

NIP 755-17-65-937
REGON 530585065

tel. +48 77 4666226
info@biblioteka-gogolin.pl

Godziny otwarcia

poniedziałek - wtorek: 9.00-16.00

środa i czwartek: 10.00-18.00

piątek: 10.00-16.00

sobota: nieczynne

 

 

Dnia 25 października odbył się w bibliotece PODWIECZOREK Z POEZJĄ I MUZYKĄ.

Spotkanie uświetnili Pan  EDMUND BORZEMSKI - POEZJA   i MARIA RUSZECKA - MUZYKA.

To był czas pełen poezji pana Edmunda Borzemskiego ale również czas zadumy i wspomnień. Każdy blok poetycki miał swoją ciekawą historię, którą barwnie opowiadał sam poeta. Po każdym bloku można było wsłuchać się w dźwięki pięknej i wzruszającej muzyki. Przy fortepianie pani Maria Ruszecka śpiewem i grą ubarwiła to spotkanie i dzięki niej mogliśmy „pooddychać płucem muzyki”.

Dziękujemy bardzo, wszystkim tym, którzy wzięli udział w spotkaniu i spędzili z poezją i muzyką to popołudnie.

 

Edmund Borzemski ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Opolu.Historyk, poeta, w swoim dorobku pisarskim posiada również kilkadziesiąt artykułów  z dziedziny krytyki literackiej oraz historii. Mieszka Korfantowie.
Debiutował jako poeta w 1987 roku. Drukował wiersze w  licznych  czasopismach i wydawnictwach zbiorowych, m.in. w „Piśmie  Literacko  -Artystycznym”, ”Zdaniu”, ”Kalendarzu Opolskim”,  „Kwartalniku  Nauczyciela Opolskiego”, Popularyzuje poezję wśród młodzieży szkolnej. Jest inicjatorem konkursu recytatorskiego poezji jenieckiej oraz cyklicznych spotkań z poezją patriotyczną.  Jest członkiem „Wspólnoty Polskiej”, w ramach której odbywa spotkania literackie z młodzieżą polską z Kresów.
Działa w Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
W uznaniu  osiągnięć i zasług w dziedzinie kultury uhonorowany tytułem „Zasłużony dla Gminy Korfantów”, „Honorowy Obywatel  Gminy Łambinowice”,
„Zasłużony dla Gminy Korfantów” ” Honorowy Obywatel Gminy Łambinowice”,
 „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego” Odznaka Honorowa.
Jest członkiem Związku Literatów Polskich, Konfraterni Poetów w Krakowie, Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego w Katowicach, Nauczycielskiego Klubu Literackiego w Opolu oraz Niemodlińskiego Towarzystwa Regionalnego. Wydał zbiory poezji : „Podzielmy się słowem”(Opole 1992),”Obok milczenia”
(Opole1995),”Nieobecność to kamień”(Opole 1996),”Wyścig o”(Opole 1998),
„Gwiazda Syzyfa”(Opole 2002),”Nie gasić gwiazd”(Kraków 2005),”Wiatrem po szkle”(Kraków 2009),”Przetrwać”(Kraków 2011)”Człowiek za burtą” (Kraków 2014)
„Coraz więcej ciszy”(Kraków 2015),”Malowanie  słowa”(Opole2018).Jest współautorem albumu poetyckiego ”Fotografia poezji-poezja fotografii” (Niemodlin 2008) oraz Przewodnika po wystawach stałych Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach (Opole 2004)

Jakub Wołczko – asystent pana Edmunda, student III roku Teologii Świeckiej. Tenor w chórze przykościelnym w Korfantowie, lektor w kościele.

Maria Ruszecka jest organistką, a także wokalistką, specjalizującą się w wykonawstwie muzyki rozrywkowej - głównie jazzowej i poezji śpiewanej.Podstawy muzyki opanowała w szkole I i II stopnia w Nysie w klasie fortepianu.
W szkole średniej rozpoczęła również naukę gry na organach, które do dzisiaj pozostały jej wielką pasją.W 2008 roku podjęła studia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa w klasie fortepianu. Ukończyła je na poziomie licencjackim. Oprócz zajęć obowiązkowych włączyła się wówczas w działalność Akademickiej Sceny Artystycznej, z którą występowała na koncertach organizowanych przez uczelnię.
W latach 2010-2011 wzięła ponadto udział w międzynarodowym projekcie "Chopin dla Niewidomych". W ramach projektu wystąpiła na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie i w Filharmonii Narodowej, a także z recitalem organowym w kościele Wizytek przy Krakowskim Przedmieściu.W 2012 roku uczestniczyła w Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym dla Niewidomych Pianistów w Bordeaux we Francji. Kolejnym etapem jej kształcenia były studia magisterskie na Wydziale Edukacji Muzycznej, Chóralistyki i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Ukończyła je w 2016 roku, uzyskując tytuł magistra.Ma jeszcze za sobą studia podyplomowe z Monodii Liturgicznej na Papieskim Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie. Na co dzień pracuje jako nauczyciel muzyki i rytmiki w przedszkolu, a ponadto pełni posługę organistki w kościele w Nysie.

Szukaj

bip_m

 

epuap

Sponsorzy

aktywniwregionie logo 200x100

 magnum

BK-Polska-Walce

imex

Linki

gogolin

 

orange

orange

 

bn

 

b+

 

wbp

 

ibuk

 

ibuk

 

prb2

 

frsi

 

cała polska czyta dzieciom

 

logo IK s

 

nprc

 

legalna kultura

 

ebib

 

SBP

 

sbp

 

mbp

 

poradnik_bibliotekarza

 

bibliotekarz_pl

 

obc

 

bilioteki_publiczne

 

biliotekarz_opolski

 

sokrates

 

krapkowice

 

tarnow

 

kk

 

nysa

 

zrs

 

logo cbn

 

logo bc

 

logo catl

 

 

logo fbc

 

 

logo nac

 

 

logo fs

 

logo bibliosfera

 

logo mkidn

 

 logo pulowerek

 

 MGBPwZ

 

 ibby

 

 iczytam

 

 w-bibliotece-pl

 

 pedagogiczna opole

 

 uniwersytet opole biblioteka

 

 Wolne lektury

slaska biblioteka cyfrowa logopng

Lokalne Media

Radio Opole

 

NTO

 

tygodnik krapkowicki

 

nowiny krapkowickie

Polecamy

gok

 

sw_anna

 

PUP

 

zdrowie_opolskie

 

Gościmy

Odwiedza nas 58 gości oraz 0 użytkowników.

IBUK LIBRA

Legimi

Z książką na start

Kinder

Wystawa informacyjna pt. "Kultura na widoku"

Zapraszamy do cyfrowej wypożyczalni ACADEMICA.

Bookcrossing.

Zbiórka książek "Zaczytani".

ksiazki naszych marzen 200

Książki z Caritasu

AUDIOBOOKI

Nowości wydawnicze

nowosci_wydawnicze

DFK Koło Gogolin

DFK 200

1% dla SBP

polska_biblioteka_internetowaZasadniczym celem powołania PBI jest wyrównanie szans dostępu do różnorodnych publikacji wydanych dotychczas w języku polskim osobom pochodzącym z małych miast, wsi, czy innych regionów oddalonych od ośrodków akademickich i kulturalnych, gdzie komputer z łączem do Internetu może być jedyną szansą kontaktu ze zdobyczami literatury i kultury.

biblioteka_plusProgram Biblioteka+ jest wieloletnim programem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przygotowanie i wdrożenie programu Biblioteka+ zostało powierzone Instytutowi Książki. Program to odpowiedź na potrzebę radykalnej poprawy stanu bibliotek publicznych w Polsce. Głównymi beneficjentami programu są gminne biblioteki publiczne, ze szczególnym uwzględnieniem bibliotek z gmin wiejskich, wiejsko-miejskich oraz małych gmin miejskich (do 15 tysięcy mieszkańców).

biblioteka_narodowaBiblioteka Narodowa, podległa Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest centralną biblioteką państwa i jedną z najważniejszych narodowych instytucji kultury. Działa na podstawie art. 16 ust. 4 Ustawy o bibliotekach i Statutu Biblioteki Narodowej. Wypełniając zadania dużej biblioteki naukowej o profilu humanistycznym, pozostaje zarazem głównym archiwum piśmiennictwa narodowego i krajowym ośrodkiem informacji bibliograficznej o książce, znaczącą placówką naukową, a także ważnym ośrodkiem metodycznym dla innych bibliotek w Polsce.

Początek strony