24 lutego br. w czytelni Gminnej Biblioteki Publicznej w Gogolinie odbyło się autorskie spotkanie z Władysławem Żołnowskim, poświęcone książce „Moja pamięć, mój czas i mój czyściec”.

Autor wraca do czasów dzieciństwa gdy miał 11 lat, a na jego wieś na Kresach Wschodnich napadli banderowcy. Cała wieś spłonęła. Od tego czasu rozpoczęła się trauma autora. - „… Wszyscy żyliśmy w zgodzie, gdyby zostawiono nas w spokoju byłaby zgoda. Jednakże różne ówczesne władze nasycały ludzi ideologią, która była przyczyną wszystkiego zła, mieszała w głowach, namawiała do nienawiści itd…, zaplątane ludzkie losy można dziś odplątać tylko w jeden sposób- wszyscy jesteśmy ludźmi…” mówił podczas spotkania zaproszony gość. Trauma młodości stanowi źródło bólu, ale i twórczości zarazem, autor odkrywa prawdy dotychczas przemilczane i wybielane. Okazało się, że wielu pośród zebranych, również była uczestnikami podobnych przeżyć. Snuli bolesne wspomnienia, uzupełniane faktami historycznymi przybyłych nauczycieli. Było to wyjątkowe spotkanie przepełnione bólem, strachem, przed jutrem, głodem, utratą bliskich, okrutnymi obrazami wojny.Pamiętajmy, by uczcić pamięć bestialsko zamordowanych rodaków - tak zakończyło się spotkanie w gogolińskiej czytelni.
Władysław Żołnowski – Członek Związku Literatów Polskich, kresowianin ur. 3.09.1932r. w Rohaczynie, jako poeta debiutował w miesięczniku Semper Fidelis w 1994 roku na łamach Kresów Literackich. Wydał trzy tomiki poezji oraz wspomnienia. Jest autorem reportaży historycznych dotyczących tragicznych losów ludności polskiej na Kresach Wschodnich w czasie II wojny światowej.
Spotkanie zostało zorganizowane wspólnie ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Gogolińskiej w ramach programu "Biblioteka miejscem spotkań wielu kultur".