70 rocznica wydarzeń styczniowych.
W niedzielny poranek mieszkańców przykościelnych kamienic w Gogolinie obudził przejmujący głos trąbki. W 70. rocznicę tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce wraz z wkroczeniem Armii Czerwonej, pod pamiątkową tablicą złożono wieńce i zapalono znicze.
W Gogolinie wciąż pamięta się o mieszkańcach pomordowanych w styczniu 1945r. Wśród nich byli miejscowi kapłani: ks. Józef Bieniossek - proboszcz i wikariusz - ks. Erich Schewior. Co roku, w ich intencji oraz w intencji poległych na frontach I i II wojny, jest sprawowana msza św. w języku niemieckim. Tak też było w niedzielę 25 stycznia br. Podczas mszy św. zarówno ks. prof. Joachim Piecuch, jak i ks. Aleksander Sydor przypomnieli o tragicznych zdarzeniach jakie miały miejsce w Gogolinie 70 lat temu. Po zakończeniu mszy św. wierni udali się pod byłą kamienicę Wilczków przy ul. Strzeleckiej 29, gdzie mieści się tablica pamiątkowa. Tam odczytano nazwiska pomordowanych, modlono się i śpiewano pieśni, a następnie przedstawiciele Koła DFK w Gogolinie: Manfred Maleja, Gerhard Kroker i Franciszek Nocon oraz przedstawiciele władz samorządowych: Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala wraz z zastępcą Krzysztofem Długoszem i Przewodniczącym Rady Miejskiej Piotrem Czokiem złożyli wieńce. Wzruszającą uroczystość zakończyła pieśń pogrzebowa „Miałem towarzysza broni", którą tradycyjnie żegna się żołnierzy. Mimo śnieżnej pogody w uroczystości uczestniczyła spora grupa osób, byli to jednak przeważnie starsi mieszkańcy Gogolina.
W styczniu 1945r. od strony Strzelec Op. do Gogolina bardzo szybko zbliżała się Armia Czerwona. W pustym Gogolinie pozostała jednak garstka ludzi, w tym kapłani. Wiadomo było, że nadchodzi czas grozy. W tej sytuacji księża udzielili w kościele wiernym zbiorowego rozgrzeszenia, rozdzielili komunię św., a następnie z mieszkańcami udali się do schronu przy szpitalu. Żołnierze odkryli jednak schron i kazali go księżom opuścić. Ksiądz Bieniossek udał się do domu rodziny Hasse przy dzisiejszej ul. Szpitalnej, a ks. Schewior do piwnicy domu Wilczków, gdzie w piwnicy znajdowało 10 osób. 29 stycznia żołnierze odkryli kryjówkę i wszystkich zastrzelono. Pod stosem ciał uratowała się jednak jedna kobieta, która opowiedziała o tym wydarzeniu. Żołnierze odkryli również schron przy szpitalu, wyprowadzili z niego ks. Bieniosska i właścicielkę domu i zastrzelili ich na polu między dzisiejszą ul. Szulca i ul. Strzelecką. W tym czasie w Gogolinie zginęło jeszcze wiele osób, niektórzy w swoich domach. Grzebano ich w tymczasowych grobach, dopiero, gdy czas się nieco uspokoił ciała przeniesiono na cmentarz.

Źródło: www.gogolin.pl

Prezentacja filmowa obchodów

Szukaj

bip_m

 

epuap

Sponsorzy

aktywniwregionie logo 200x100

 magnum

BK-Polska-Walce

imex

Linki

gogolin

 

orange

orange

 

bn

 

b+

 

wbp

 

ibuk

 

ibuk

 

prb2

 

frsi

 

cała polska czyta dzieciom

 

logo IK s

 

nprc

 

legalna kultura

 

ebib

 

SBP

 

sbp

 

mbp

 

poradnik_bibliotekarza

 

bibliotekarz_pl

 

obc

 

bilioteki_publiczne

 

biliotekarz_opolski

 

sokrates

 

krapkowice

 

tarnow

 

kk

 

nysa

 

zrs

 

logo cbn

 

logo bc

 

logo catl

 

 

logo fbc

 

 

logo nac

 

 

logo fs

 

logo bibliosfera

 

logo mkidn

 

 logo pulowerek

 

 MGBPwZ

 

 ibby

 

 iczytam

 

 w-bibliotece-pl

 

 pedagogiczna opole

 

 uniwersytet opole biblioteka

 

 Wolne lektury

slaska biblioteka cyfrowa logopng

Lokalne Media

Radio Opole

 

NTO

 

tygodnik krapkowicki

 

nowiny krapkowickie

Polecamy

gok

 

sw_anna

 

PUP

 

zdrowie_opolskie

 

Gościmy

Odwiedza nas 72 gości oraz 0 użytkowników.

IBUK LIBRA

Legimi

Książkomat

Kinder

Wystawa informacyjna pt. "Kultura na widoku"

Zapraszamy do cyfrowej wypożyczalni ACADEMICA.

Bookcrossing.

Zbiórka książek "Zaczytani".

ksiazki naszych marzen 200

Książki z Caritasu

AUDIOBOOKI

Nowości wydawnicze

nowosci_wydawnicze

DFK Koło Gogolin

DFK 200

1% dla SBP

Początek strony