Gminna Biblioteka Publiczna im. Adama Mickiewicza                   w Gogolinie

Czwartek 9.00 – 16.00

Piątek 8.00 – 16.00

sobota: nieczynne

Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie brała już po raz czwarty udział w Ogólnopolskim Rankingu Bibliotek gmin wiejskich i miejsko – wiejskich oraz miast poniżej 15 tys. mieszkańców corocznie organizowanym przez „Rzeczpospolitą" i Instytut Książki.

Wysłano 2300 ankiet, otrzymano ponad 800 odpowiedzi. W 2014 roku otrzymaliśmy 221,07 punktów co daje 142 miejsce w kraju, a 5 w województwie opolskim. Ocenie podlegały następujące czynniki: powierzchnia biblioteki i filii w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, średnie zatrudnienie, wielkość księgozbioru, wielkość księgozbioru nabytego po 2002r. jako procent całego zbioru czy nowe książki zakupione w 2013 r., dotacje podmiotowe, środki pozabudżetowe w 2013r., dostępne tytuły prasowe, dostęp do nowych mediów, dostępność Internetu, kółka czytelnicze, literackie, wolontariat, udogodnienia dla niepełnosprawnych, książki dla niewidomych i słabo widzących. Biorąc pod uwagę wymienione kryteria można było otrzymać 335 punktów.

Celem organizatorów Rankingu Bibliotek jest rozpropagowanie najlepszych praktyk w prowadzeniu tego typu instytucji kulturalnych. Chcemy, by biblioteki były nie tylko miejscem dostępu do kultury, ale stały się ośrodkami organizującymi życie społeczne gminy, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Metodologię rankingu opracowała kapituła w składzie: Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki; Paweł Jabłoński, Zastępca Redaktora Naczelnego dziennika „Rzeczpospolita"; Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej; Elżbieta Stefańczyk, prezes Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich; Andrzej Tyws, przewodniczący Konferencji Dyrektorów Wojewódzkich Bibliotek Publicznych oraz Anna Cieślak-Wróblewska z dziennika „Rzeczpospolita". Przyjęta metoda oceny bibliotek premiuje działania na rzecz jakości i komfortu obsługi czytelników, poziom czytelnictwa, liczbę kupowanych nowości i wydatki samorządu na utrzymanie placówki.

Maksymalnie można było uzyskać 335 punktów:
• powierzchnia biblioteki razem z filiami w przeliczeniu na 1000 mieszkańców; liczba książek zakupionych w 2013 r. na 1000 mieszkańców; udział dotacji podmiotowej dla biblioteki w budżecie gminy w 2012 r. – maksymalnie po 30 pkt.
• czytelnicy bibliotek publicznych w gminie w przeliczeniu na 1000 mieszkańców w 2013 r.; wypożyczenia księgozbioru na jednego czytelnika w 2013 r. – maksymalnie po 25 pkt.
• Kryteria: liczba godzin otwarcia biblioteki głównej w tygodniu; formy dostępu do Internetu dla Czytelników; jakość i wielkość księgozbioru w przeliczeniu na 1000 mieszkańców; udział pozyskanych dotacji zewnętrznych w budżecie biblioteki w 2013 r.; liczba stale dostępnych tytułów prasowych; zapis o rozwoju bibliotek w strategii rozwoju gminy – maksymalnie po 20 pkt.
• zatrudnienie na stanowiskach bibliotekarskich w 2013 r.; liczba odbytych przez personel szkoleń podnoszących kompetencje pozabiblioteczne; dostępność katalogu przez Internet, liczba działających w bibliotece kół; współpraca z organizacjami pozarządowymi; korzystanie z pomocy wolontariatu - maksymalnie po 10 pkt.
• posiadanie strony internetowej przez bibliotekę; udogodnienia dla osób niepełnosprawnych; oferta dla osób niewidzących i niedowidzących – maksymalnie po 5 pkt.
Sposób oceny – w większość kryteriów najwyższą liczbę punktów uzyskiwały te biblioteki, w których wskaźniki były wyższe niż 1,75 średniej, dla wskaźników poniżej 0,25 średniej nie przyznawaliśmy punktów. Część kryteriów oceniana była w systemie zero – jedynkowym.

Krótkie podsumowanie statystyczne:

Wśród bibliotek, które nadesłały ankiety aż 74 proc. posiada filie.Tylko około 46 proc. placówek bibliotecznych jest przystosowanych dla osób niepełnosprawnych, przeważnie są nowe biblioteki lub powstające filie.W ponad połowie placówek znajdują się zbiory dla osób niewidzących lub słabowidzących np. książki z dużą czcionką czy mówione.Niemal we wszystkich bibliotekach można skorzystać z Internetu, a w ponad 70 proc. także z WI-F. Ponad 60 proc. bibliotek deklaruje że ma swoją stronę internetową.Gorzej jest z dostępnością księgozbioru w Internecie, tylko 60 proc. bibliotek deklaruje posiadanie katalogu internetowego. 100 procent księgozbioru dostępnego on-line posiada tylko 18 proc. wziętych pod uwagę bibliotek . Średnio dostępne w Internecie jest 40-50 proc. księgozbioru.Biblioteki to nie tylko wypożyczalnie książek, w 58 proc. z nich działaj kluby i koła czytelnicze.Ponad 43 proc. bibliotek organizuje inne koła np. teatralne, muzyczne, filmowe.Biblioteki chętnie współpracują z różnymi organizacjami pozarządowymi, aktywną współpracę deklaruje ponad 74 proc. z nich.Średni tygodniowy czas otwarcia biblioteki głównej wynosi 43 godziny, filie są otwarte 22 godziny w tygodniu. To w przypadku bibliotek głównych o 1 godzinę, a filii o 6 godzin więcej niż w zeszłym roku.W bibliotece głównej na stanowisku bibliotekarskim w przeliczeniu na etaty pracuje 2,6 osoby.Średnia powierzchnia biblioteki wynosi ponad 200 mkw. A filii około 60 mkw.Średnio na każde 1000 mieszkańców 146 jest czytelnikami biblioteki. Jedna osoba średnio wypożycza 20 książek rocznie.Średni księgozbiór biblioteki to ponad 43 tys. książek. Około 30 proc. to książki nabyte po 2003 roku. W 2013 roku średnio do jednej biblioteki trafiło ponad 950 nowych książek.W większości bibliotek dotacje w 2013 roku pozostały na takim samym poziomie jak w 2012 roku. Średnia dotacja dla biblioteki stanowi 1,17 proc. budżetu gminny.

Źródło:http://www.instytutksiazki.pl/w-instytucie,o-nas,31890,znamy-wyniki-rankingu-bibliotek-2014.html