Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie dołączyła do akcji „Wielokulturowość – jestem na tak!".Jest to akcja dla bibliotek, zainicjowana przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Wydawnictwo Widnokrąg.

W ramach akcji biblioteka zdobyła wartościowe książki i przeprowadziła wakacyjne zajęcia dla dzieci . Organizatorzy przygotowali pięć scenariuszy zajęć promujących wielokulturowość, uwrażliwiających na trudną sytuację emigrantów czy uchodźców, uczących tolerancji i zrozumienia dla różnych kultur i obyczajów.
Biblioteka otrzyma pięć książek Wydawnictwa Widnokrąg:
1. „Emigracja" - historia chłopca, który wraz z matką i siostrą opuszcza swoją meksykańską wioskę, aby nielegalnie przekroczyć granicę ze Stanami Zjednoczonymi w poszukiwaniu lepszego życia.
2. „Myślobieg" - z humorem opowiada o perypetiach i dylematach dziesięcioletniej Susanny - polsko-islandzkiej dziewczynki. Stanowi punkt wyjścia do rozważań na temat dwujęzyczności, dwunarodowości i doświadczenia życia w obu krajach.
3. „Apetyt na Maroko. Tadżin." – tadżin, czyli naczynie i zarazem potrawa, stanowi punkt wyjścia do opowieści o Maroku, jego kulturze i codziennym życiu mieszkańców.
4. „Apetyt na Meksyk. Familia." – wspólne rodzinne przygotowania do obchodów Święta Zmarłych dają początek opowieści o Meksyku, jego kulturze i codziennym życiu jego mieszkańców.
5. „Z notatnika młodego podróżnika. Pojazdy i nie tylko." – historia 11-letniego chłopca, który podróżuje ze swoimi rodzicami po świecie i opisuje napotkane pojazdy różnego typu – zarówno te nowoczesne, jak i te, którymi ludzie przemieszczali się przed wiekami.
Każdej książce towarzyszy scenariusz zajęć przygotowany z myślą o dwóch różnych grupach wiekowych.
Nasza biblioteka wybrała i zrealizowała scenariusz przygotowany w oparciu o książkę pt. „Apetyt na Meksyk. Familia"
Celem zajęć było:
• Zachęcenie dzieci do poznania nowych miejsc na świecie i zrozumienia ich specyfiki.
• Zwrócenie uwagi na różnorodność świata i kultur.
• Kształtowanie postawy tolerancji i zrozumienia wobec różnych religii, obyczajów i tradycji.
• Rozwijanie umiejętności kojarzenia faktów, krytycznego myślenia i pomysłowości przez analizę informacji.
Zajęcia odbyły się 22 sierpnia, uczestniczyło w nich 13 osób w tym podopieczni Pani Marty Wiory ze Świetlicy Środowiskowej w Gogolinie oraz dzieci spędzające czas w bibliotece w ramach „Wakacji z książką".
Na początku spotkania dzieci otrzymały garść informacji o Meksyku poprzez prezentację, wykład oraz pracę z atlasem. Nauczyły się kilku podstawowych słów w języku hiszpańskim. Poznając bohaterów książki pt. „Apetyt na Meksyk. Familia" miały okazję odkryć kulturę i zwyczaje panujące w Meksyku. Uczestnicy zauważyli wiele różnic między naszą kulturą a kulturą ludzi zamieszkujących kontynent Ameryki Północnej. Ciekawym przykładem jest święto zmarłych, które obchodzimy w nastroju zadumy natomiast w Meksyku jest to święto huczne i radosne. W części manualnej zajęć dzieci wyobraziły sobie,że odwiedzą bohaterów książki Anę i Antonia. Przygotowując bagaż narysowały pamiątki z Polski, które chciałyby zawieźć meksykańskim przyjaciołom oraz pamiątki, które chciałyby przywieźć z Meksyku do Polski. Następnie z entuzjazmem spakowały te pamiątki do odpowiednich tekturowych walizek.
Mamy nadzieję że spotkanie obudziło ciekawość świata, szacunek do innych kultur i dumę z własnego dziedzictwa. Ten cel przyświeca nam również w działaniach biblioteki w ramach projektu „Biblioteka Miejscem Spotkań Wielu Kultur" przy współpracy z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Niemców na Śląsku Opolskim - DFK Koło w Gogolinie.

Szukaj

bip_m

 

epuap

Sponsorzy

aktywniwregionie logo 200x100

 magnum

BK-Polska-Walce

imex

Linki

gogolin

 

orange

orange

 

bn

 

b+

 

wbp

 

ibuk

 

ibuk

 

prb2

 

frsi

 

cała polska czyta dzieciom

 

logo IK s

 

nprc

 

legalna kultura

 

ebib

 

SBP

 

sbp

 

mbp

 

poradnik_bibliotekarza

 

bibliotekarz_pl

 

obc

 

bilioteki_publiczne

 

biliotekarz_opolski

 

sokrates

 

krapkowice

 

tarnow

 

kk

 

nysa

 

zrs

 

logo cbn

 

logo bc

 

logo catl

 

 

logo fbc

 

 

logo nac

 

 

logo fs

 

logo bibliosfera

 

logo mkidn

 

 logo pulowerek

 

 MGBPwZ

 

 ibby

 

 iczytam

 

 w-bibliotece-pl

 

 pedagogiczna opole

 

 uniwersytet opole biblioteka

 

 Wolne lektury

Lokalne Media

Radio Opole

 

NTO

 

tygodnik krapkowicki

 

nowiny krapkowickie

Polecamy

gok

 

sw_anna

 

PUP

 

zdrowie_opolskie

 

Gościmy

Odwiedza nas 92 gości oraz 0 użytkowników.

IBUK LIBRA

Legimi

Z książką na start

Kinder

Wystawa informacyjna pt. "Kultura na widoku"

Zapraszamy do cyfrowej wypożyczalni ACADEMICA.

Bookcrossing.

Zbiórka książek "Zaczytani".

ksiazki naszych marzen 200

Książki z Caritasu

AUDIOBOOKI

Nowości wydawnicze

nowosci_wydawnicze

DFK Koło Gogolin

DFK 200

1% dla SBP

Początek strony