30 stycznia 2014r.. w kawiarni Nutka Cafe w Gminnym Centrum Kultury im. Jerzego Lipki w Gogolinie odbyło się spotkanie pod tytułem „Postacie Karola Sobireya, Franca Hermana Planka, Wiktora Madelunga, Stanisława Szczotki i Augustyna Gurgula na tle rozwoju przemysłu wapienniczego w Gogolinie".

Wykład i dyskusję prowadził Eryk Boronczyk -zasłużony mieszkaniec Gogolina, budowniczy kościoła w Karłubcu, pierwszy przewodniczący Rady Miejskiej w Gogolinie w latach 1994-1998, radny i pierwszy przewodniczący Rady Powiatu Krapkowickiego 1998-2002, Przewodniczący Kapituły Statuetki Karolinki przy Urzędzie, autor książki pt. „Karłubiec 1302-2008" oraz "Przemysł wapienniczy w Gogolinie i okolicy".
Celem wykładu było zebranie najważniejszych treści i informacji dotyczących ludzi, którzy wywarli wpływ na dziedzictwo kulturowe i historyczne Gogolińskiej Ziemi.
- „...To, że dziś Gogolin jest stosunkowo majętny mamy do zawdzięczenia warunkom jakie panowały tu w erze mezozoicznej okresu triasu przed 230 mln lat. ...Pierwsze wzmianki o wypalaniu wapna pochodzą z 1532 r..."takie i inne ciekawostki miała okazję poznać licznie zgromadzona publiczność, która przybyła na spotkanie.
Eryk Boronczyk rzetelnie i wyczerpująco zaprezentował portrety znanych i cenionych osób związanych z przemysłem wapienniczym gminy Gogolin. Postacie Karla Sobireya, Franca Hermana Planka, Viktora Madelunga, Stanisława Szczotki i Augustyna Gurgula trwale zapisały się w karty historii naszego regionu, „.... Ważne jest ocalić od zapomnienia. Treści przekazywane z pokolenia na pokolenie stanowią ogromne bogactwo wiedzy o regionie..." powiedział podczas spotkania prelegent.
Spotkanie zorganizowano w ramach projektu „Portrety znanych i cenionych... z wizytą w gogolińskiej bibliotece" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013-Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.