Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Gogolińskiej

Kolejny raz w Gminnym Centrum Kultury w Gogolinie spotkali się miłośnicy lokalnej historii.W poniedziałek 20 listopada, sala pękała w szwach podczas wykładu Reginy Kalli – Szulc na temat historii konwentu sióstr boromeuszek w Gogolinie. Fascynująca opowieść o ponad stuletniej historii sióstr u niejednego słuchacza wzbudziła wspomnienia. Na sali znalazło się bowiem wielu byłych pracowników i pacjentów gogolińskiego szpitala św. Józefa i starszych mieszkańców pamiętających lata pełnej aktywności sióstr. Po spotkaniu R. Kalla – Szulc podpisywała swoją książkę „Posługa Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w Gogolinie w latach 1895-2015” wydaną w 2016 r. Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Gogolińskiej i Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie.

Źródło:https://pl-pl.facebook.com/GminaGogolin/

23 stycznia 2017 r. odbyło się Walne Zebranie członków Stowarzyszenia Miłosników Ziemii Gogolińskiej, na którym przedstawiono sprawozdanie finansowe i merytoryczne za 2016 r. oraz podsumowano projekt "Spotkajmy się w bibliotece".

 

2 czerwca br. w czytelni Gminnej Biblioteki Publicznej w Gogolinie odbyły się drugie warsztaty w ramach projektu „Spotkajmy się w Bibliotece”.Spotkanie pt. „Zdrowe herbaty – tradycja z dziada pradziada”, prowadziła Maria Kipka wprowadzając wszystkich w tajniki zielarstwa. Mieliśmy okazję również skosztować herbaty z przygotowanej mieszanki ziół. Uczestnicy zadawali pytania, na które otrzymywali szczegółowe odpowiedzi, wymieniali się również swoją wiedzą oraz doświadczeniami w zakresie przepisów komponowania ziół do herbat.

Projekt „Spotkajmy się w Bibliotece” realizuje Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Gogolińskiej we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Gogolinie
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

loga 800x225 2

Więcej informacji na fanpage projektu:
https://www.facebook.com/Spotkajmy-si%C4%99-w-bibliotece-797171593716579/

Niedzielne nudle domowej roboty – dlaczego ta śląska tradycja zanika? O tym, jak je robić, dowiedzieliśmy się na ciekawym spotkaniu w gogolińskiej bibliotece.18 maja 2016 r. o godz. 17.00 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gogolinie odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „O śląskich książkach kucharskich i śląskiej kuchni w Bibliotece”, zrealizowane dzięki projektowi „Spotkajmy się w Bibliotece”. Spora grupa zainteresowanych obserwowała proces robienia domowego makaronu „od kuchni”. A jak je robić, pokazywały nam gogolińskie gospodynie domowe. Wiedza o robieniu nudli jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Robienie makaronu to piękna tutejsza tradycja, lecz niestety zanika. Pierwszym powodem jest brak czasu. Drugim jest brak chęci na robienie swojskiego makaronu, jeżeli można iść do sklepu i go kupić, nie męcząc się przy tym. Była także ciekawa wystawa książek o kuchni śląskiej dostępnych w bibliotece. Kobiety chętnie wymieniały się poradami, informacjami i przepisami. Spotkanie przyciągało uwagę nie tylko dorosłych, lecz i młodzieży oraz dzieci.Projekt „Spotkajmy się w Bibliotece” realizuje Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Gogolińskiej we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Gogolinie. Spotkania trwają od kwietnia do listopada br.

Projekt „Spotkajmy się w Bibliotece” realizuje Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Gogolińskiej we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Gogolinie
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

loga 800x225 2

Więcej informacji na fanpage projektu:
https://www.facebook.com/Spotkajmy-si%C4%99-w-bibliotece-797171593716579/

2 sierpnia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gogolinie odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Gogolińskiej. Wśród wielu omawianych tematów , najważniejszym była zmiana statutu stowarzyszenia. Poszerzono zakres działalności stowarzyszenia, które dotychczas skupiało się głównie na aspekcie naukowym i historycznym Gogolina. Członkowie będą mogli wypowiadać się na temat przyszłości miasta, nie tylko promować wiedzę o Gogolinie, ale też mieć wpływ na jego rozwój. Ponadto podsumowano dotychczasowe działania w ramach projektu „Spotkajmy się w bibliotece” realizowanego przy współpracy z Gminną Biblioteka Publiczną w Gogolinie oraz wsparciu Urzędu Miejskiego w Gogolinie.

Projekt „Spotkajmy się w Bibliotece” realizuje Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Gogolińskiej we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Gogolinie.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

loga 800x225 2

Więcej informacji na fanpage projektu:
https://www.facebook.com/Spotkajmy-si%C4%99-w-bibliotece-797171593716579/

biblioteka2

30 czerwca 2016 r. o godz. 17:00 na dużej sali Gminnego Ośrodka Kultury w Gogolinie odbyła się dyskusja panelowa z autorami publikacji regionalnych prezentujących historię Gogolina i okolic.W spotkaniu pod hasłem "Historia lokalna w publikacjach" udział wzięli twórcy: Regina Kalla-Szulc, Eryk Boronczyk, Szymon Kliszewski i Dariusz Wandrowski. Każdy z uczestników przedstawił swój dorobek literacki, opowiedział, jakie tematy badawcze podejmuje w swoich pracach i w jaki sposób dociera do źródeł historycznych. Dyskusji towarzyszyły przygotowane przez uczestników slajdy z nierzadko rarytasowymi zdjęciami przedstawiającymi życie codzienne w gminie sprzed wielu lat. Dwugodzinne spotkanie obfitowało także w wiele ciekawostek, takich jak np. historia człowieka pracującego w gogolińskich wapiennikach, a wędrującego z Komorników wraz z taczką. Pracownik ten w drodze powrotnej napełniał taczkę kamieniem wapiennym. Przez lata pracy uzbierał go tyle, że... wybudował z niego dom.Po dyskusji publiczność zadawała pytania, był też czas na podpisywanie książek i poczęstunek.Spotkanie prowadzone przez Łukasza Wojtkiewicza zostało zorganizowane w ramach projektu "Spotkajmy się w bibliotece" we współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Gogolińskiej.

Łukasz Wojtkiewicz

17 czerwca odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu "Spotkajmy się w bibliotece".Tym razem hasłem przewodnim było "Rolady to nic trudnego", na którym mogliśmy poznać sekrety śląskiej kuchni, zobaczyć książki kucharskie i poznać sposoby przyrządzania potraw przez śląskie gospodynie biorące udział w spotkaniu.Prowadzącą spotkanie była pani Sabina Thomas, właścicielka restauracji "Centrum", której dziadkowie zajmowali się wędzeniem i przygotowywaniem mięsa. W pierwszej części spotkania mieliśmy okazję posmakować śląską wodzionkę. Potem nadeszły konkrety i na stół przyszły tradycyjne, świąteczne rolady: wieprzowe i wołowe. Razem z nimi podane były kluski, kapusta i sos "zołza". Po całej sali roznosił się zapach śląskiej kuchni. Panie wymieniały się swoimi sposobami na przyrządzenie potraw i prowadziły dyskusje.Spotkanie przypomniało nam o dawnych wyczekiwanych świętach i charakterystycznych dla nich potrawach.

Julia Reinert

Szukaj

bip_m

 

epuap

Sponsorzy

aktywniwregionie logo 200x100

 magnum

BK-Polska-Walce

imex

Linki

gogolin

 

orange

 

bn

 

b+

 

wbp

 

ibuk

 

ibuk

 

prb2

 

frsi

 

cała polska czyta dzieciom

 

logo IK s

 

nprc

 

legalna kultura

 

ebib

 

SBP

 

sbp

 

mbp

 

poradnik_bibliotekarza

 

bibliotekarz_pl

 

obc

 

bilioteki_publiczne

 

biliotekarz_opolski

 

sokrates

 

krapkowice

 

tarnow

 

kk

 

nysa

 

zrs

 

logo cbn

 

logo bc

 

logo catl

 

 

logo fbc

 

 

logo nac

 

 

logo fs

 

logo bibliosfera

 

logo mkidn

 

 logo pulowerek

 

 MGBPwZ

 

 ibby

 

 iczytam

 

 w-bibliotece-pl

 

 pedagogiczna opole

 

 uniwersytet opole biblioteka

 

 Wolne lektury

Lokalne Media

Radio Opole

 

NTO

 

tygodnik krapkowicki

 

nowiny krapkowickie

Polecamy

gok

 

sw_anna

 

PUP

 

zdrowie_opolskie

 

Gościmy

Odwiedza nas 40 gości oraz 0 użytkowników.

Zapraszamy do cyfrowej wypożyczalni ACADEMICA.

Akcja "Paczka literacka".

UWAGA! Kursy językowe przedłużone do czerwca 2018 r.

Ibuk Libra- czytaj gdzie chcesz i kiedy chcesz.

Bookcrossing.

Zbiórka książek "Zaczytani".

ksiazki naszych marzen 200

Książki z Caritasu

AUDIOBOOKI

Nowości wydawnicze

nowosci_wydawnicze

DFK Koło Gogolin

DFK 200

1% dla SBP

Początek strony