Dyskusyjny Klub Książki poleca...

Tajemnica znachorki - Sabine Ebert

Pierwsza część  z pięciu  losów młodej znachorki żyjącej w średniowiecznych Niemczech.W wieku 14 lat musi uciekać ze swej wioski i rozpocząć nowe życie wiele kilometrów od stron rodzinnych. Miejscowość, w której dzieje się akcja istnieje do dziś. Powieść opisuje jej losy na tle zmian historycznych zachodzących w ówczesnym świecie. Autorka pokazuje nam nie tylko losy naszej bohaterki, ale przedstawia nam życie ludzi w XII- wiecznej Europie i to zarówno tych bogatych mających władzę oraz prostych i ubogich, których los był całkowicie w rękach tych pierwszych.Bardzo polecam książki, czyta się je bardzo dobrze. Możemy poznać dzieje naszych sąsiadów , ale po trosze także naszą  W tej książce fikcja literacka jest świetnie poprzeplatana z historią.

Ptaszyna (Pacsirta, 1924; I wyd. pol. 1962), czytałam wydanie II z przekładu z 2011 r. Andrzeja Sieroszewskiego z przedmową Petera Esterhazyego z 1993 r przełożoną przez Elżbietę Cygielską.
Na początku przeczytałam spis rozdziałów z krótkim rozwinięciem, które są doskonałym planem i zarówno streszczeniem akcji. Po zapoznaniem się z całością utworu dochodzę do wniosku, że akcja nie jest istotą przekazu.
Tak jak mówi o prozie Kosztolanyiego Peter Esterhazy : ”W jego prozie dramat egzystencjalny wyłania się z błahych gestów, ze skrzywienia ust, machnięcia ręką, ze światła lampy i brzydoty.”, tak uważnemu czytelnikowi w oczy i myśl wpadają drobiazgi, które nie dotyczą tylko rodziny Vajkayów z końca dziewiętnastego wieku, lecz są aktualne także we współczesnym czytelnikowi świecie. Ukazane schematy działań można zauważyć w każdej epoce i każdym środowisku.

Dla mnie najbardziej poruszające okazało się przedstawienie:
Zakłamania w imię źle rozumianej miłości, aby nie urazić córki wyrzekam się swoich pasji – gry na fortepianie – matka, przebywania w towarzystwie przyjaciół – Lampartów – ojciec; aby nie urazić rodziców – brak informacji o swoich prawdziwych odczuciach, wyobcowaniu, żalu, tęsknoty – córka „Niczym chory człowiek, narzuciła sobie żelazną dyscyplinę i opanowywała swoje odruchy” Tę postawę Ptaszyny widać na każdym kroku: podczas podróży pociągiem, podczas pobytu u wujostwa. Kłamstwo czytelnik widzi również z ciepłych listów córki do rodziców.
Miłości, która jest widoczna w drobiazgach: troska o zapakowanie szczoteczki do zębów, o dokładne zorganizowanie podróży, odprowadzenie na stację, tak naprawdę trudno ją przekazać w opowiadaniu. W drobnych gestach autor pokazuje ją najlepiej.Czytając „Ptaszynę” widać jak Vajkayowie stworzyli sobie świat wciąż taką samą codzienność dającą stabilizację, bezpieczeństwo, świat gdzie utracili jakąkolwiek inicjatywę. Aby dostrzec prawdziwość otoczenia i móc w realnym świecie zaistnieć „Musieli zdobyć się na wysiłek, by przełamać wstręt, który sami sztucznie w sobie podsycali” Np. wyjście do restauracji, smakowanie potraw, wyjście do teatru, kupno torebki, wizyta u fryzjera.

Niezmienność widać w traktowaniu dorosłej Ptaszyny wciąż jak małego dziecka wymagającego szczególnej troski i odcięcia od świata zewnętrznego. Tak jak Mały Książę chował swą różę pod kloszem, tylko że on nie zdawał sobie sprawy z istnienia innych róż, tak Vajkayowie znali życie przed Ptaszyną i wyrzekli się go trwając w zakłamaniu i tworząc sztuczny obraz świata dla swojej rodziny – głównie dla córki.
Jednak, gdy okoliczności stworzyły możliwość wyjścia spod klosza kłamstw Akacjusz i Antonina najpierw z nieśmiałością, a później już coraz chętniej korzystali z życia, które kiedyś również było ich udziałem. Przypomnieli sobie, że potrafią być szczęśliwi. Zauważyli, że mieli kajdany, które sami nałożyli ze względu na córkę. Dostrzegli w swoim postępowaniu nienawiść, miłość oraz jej przeciwieństwo. Raz jeden na kartach powieści Vajkayowie są szczerzy. Akacjusz pijany mówi „My jej nie kochamy. ... Nienawidzimy jej. Czujemy do niej wstręt... Chcielibyśmy, żeby jej tu nie było, tak jak teraz... Twierdziliśmy, że w przyszłości wszystko będzie lepiej. A tymczasem będzie coraz gorzej” A matka Ptaszyny odpowiada: „Bez niej moje życie byłoby niczym. Wiem tylko tyle, że ją kocham najsilniejszą miłością, jaka w ogóle może istnieć... Ty także ją kochasz, tato, i to bardzo.” [dualizm uczuć]. Ich miłość widoczna też jest w oczekiwaniu, gdy pociąg, którym Ptaszyna wracała się spóźniał dla rodziców „Wszystko, co ich otaczało...zmieniło się w jedno wielkie oczekiwanie” a potem „upajali się błogą radością powitania”. Niestety wraz z powrotem córki znów weszli do skorupy i każdy tkwił w kłamstwie, pozornym szczęściu i ładzie, a prawdziwej cichej tragedii nieporozumień i niedopowiedzeń.
Nie tylko rodzice byli ofiarami niedomówień i braku otwartości. Po powrocie Ptaszyna: „Poczuła, że wszystko, wszystko się skończyło. Przecież nic, znowu nic się nie wydarzyło. Dotychczas zawsze kłamała, uśmiechała się i była miła dla ludzi, zawsze i wszędzie, lecz przez ten tydzień spędzony z dala od rodziców uległa jakiejś przemianie, którą dopiero terasz sobie uświadomiła...”Rzuca się na myśl czytelnikowi brak szczerej, otwartej rozmowy ludzi sobie najbliższych, rodziców i dziecka. Rozmowy, która wiele wyjaśnia i jest oczyszczająca i budująca.Poza ukazaniem problemów duszy, Dezső Kosztolányi przekazuje czytelnikowi rzeczywisty obraz średniego, węgierskiego miasteczka na przełomie wieków XIX/XX, co również podkreślają znawcy węgierskiej literatury. Można sobie wyobrazić wąskie uliczki, tragarzy, przechodzące uliczkami postaci, zarówno z klasy średniej jak i z arystokracji, a także ludność z okolicznych wiosek, która pojawia się w miasteczku w dzień targowy.Poznajemy kulturę: bywanie w restauracjach, w teatrze. Stosunek arystokracji do klasy pracującej, na przykładzie urzędnika kolejowego („nie był szlachcicem, lecz najzwyklejszym w świecie przybłędą”) czy do artystów. Akacjusz czyta peszteńskie gazety (Budapeszt jest stolicą połączoną z miast Buda, Obuda i Peszt) W obyczajach ciągle jeszcze są pojedynki. Zubożała szlachta w domu musi oszczędzać, np. powykręcane żarówki, brak służącej.W świecie słychać już o komunizmie i strajkach.Dla tych, którzy choć trochę zetknęli się z kulturą węgierską na pewno znane okażą się uliczka Petőfiego (sama na takiej kiedyś mieszkałam), kościół pod wezwaniem świętego Stefana (István – patron Węgier- 15 VIII), węgierski gulasz z kotła (najlepiej smakuje na świeżym powietrzu ), pamiątki z Balatonu, wykwitająca czerwienią papryka.

Liliana

Stanisława Fleszarowa-Muskat
„Lato nagich dziewcząt”
1960

Przygody rzeźbiarza Grzegorza przedstawione także myślami jego psa Gwoździa.Powieść romantyczno-obyczajowa ukazuje realia Polski w latach 60.Kto się bawił w hotelach sopockich, jak młodzież mogła zarobkować, ówczesne warunki mieszkalne i wiele innych ówczesnych niuansów napisane z poczuciem humoru.Dla każdego bohatera ważnym jest znalezienie miłości i odkrycie siebie, choć nie zawsze zdają sobie z tego sprawę.
- Liliana

Autorka przedstawia losy Polski pod zaborami przez pryzmat nieznanych dla mnie bohaterów, pozostających w cieniu wielkich nazwisk ówczesnej Wielkiej Emigracji. Historia rozpoczyna się bitwą pod Olszynką Grochowską 1931, a kończy po Wiośnie Ludów w 1855. Głównymi bohaterami tej powieści są Rufin Jozafat Piotrowski – antybohater – cichy, bogobojny, oddany ojczyźnie całym sercem, zesłany na Sybir, z którego udaje mu się uciec, Jan Prosper Witkiewicz – Batyr, jak wielu innych skazany na służbę w wojsku carskim, hart ducha, odwaga, brawura, głęboka wiedza o rejonach i ludach wschodnich zaskarbia mu ich szacunek (Kirgizów, Afgańczyków), barwna postać – znający 19 języków, autorka przedstawia go jako dążącego do wywołania wojny między potęgami Rosją i Anglią celem osłabienia jednego z zaborców Polski, można go postrzegać jako Wallenroda, i Adam Gurowski – rewolucjonista, rusofil, wieszcz rewolucji i nowego ładu, apostata wiary i Polski.

Książka dość obszerna (800 stron), jednak warto ją przeczytać, w niektórych postaciach można się zakochać, a inne znienawidzić.
Polecam jako przyjemne poznawanie historii.
- Liliana

„Bazar złych snów” - Stephen King
Zbiór kilkunastu opowiadań zebranych przez 70 letniego już S. Kinga. Dla mnie najlepszym opowiadaniem jest „UR”. Opowieść o wykładowcy uniwersyteckim, który aby udowodnić swoją nowoczesność kupuje przez Internet – czytnik e-book Kindle. Korzystając z możliwości e-booka kupuje kolejne pozycje czytelnicze i coraz bardziej staje się uzależniony od różowego gadżetu. Kindle nie tylko ukazuje bohaterowi świat książek i czasopism, w swoim menu posiada także tajemniczy dział UR. I w tym momencie zaczyna się silne uzależnienie właściciela od Kindle, który nie jest zwyczajnym czytnikiem. Wchodząc w działy UR uzależnia użytkownika od coraz większej potrzeby sprawdzania światów / rzeczywistości. Za każdym razem wybierając UR z menu należy potwierdzić zgodę na poszanowanie zasad paradoksu, które bohater w pewnym momencie łamie, aby uchronić przed katastrofą swoją ukochaną.

„Pozytywka” - Agnieszka Lis
Monikę poznajemy w dniu ślubu, który jest wydarzeniem dla całej wsi, ponieważ dziewczyna wychodzi za mąż za ustawionego Warszawiaka. Autorka pokazuje drogę bohaterki do poznania własnych potrzeb, wartości i celu w życiu. Monika mimo zamieszkania z mężem i teściami jest samotna. Niewielka nić porozumienia nawiązuje się między nią a teściową, która zadziwiając samą siebie opowiada o swoim życiu. Przy cichym dopingu teściowej dziewczyna pracuje, zaczyna spełniać swe marzenia. Niestety życie jej się załamuje. Bohaterka w żałobie zapomina o wszystkim, nie ma jej. W pewnym momencie, gdy małżonek „wygarnia” Monice prawdę, ona przebudza się. Stawia sobie nowe cele. Całkowicie zmienia swoje życie. Perfekcjonizm, pracowitość, pomysłowość i parcie do przodu, coraz nowe cele. Przemiana na Monique, wyjazdy na Europę – w każdym państwie inny kochanek, Znów awans – wyjazdy do Azji . Jednak w tym człowieku - robocie pojawia się Monika, która pomaga ojcu stanąć na nogi, jeszcze raz zatrzymuje się i określa swoje cele. „Pozytywna pozytywka” mówi na zakończenie drugi mąż Moniki znajdując schowany przedmiot kilkukrotnie pojawiający się na kartach powieści.
„Marcowe fiolki” - Sarah Jio
Marcowe fiołki na wyspie Bainbridge są rzadkością i gdy się pojawiają niosą ze sobą jakieś przesłanie. Emily wyjeżdża na tę wyspę do ciotki Bee, aby dojść do siebie po rozwodzie. W miesiąc bohaterka znajduje pamiętnik Ester, starych przyjaciół swoich i ciotki, pewnego malarza, z którym świetnie się czuje i jeszcze kilka zagadek do odkrycia, które na końcu mają swoje rozwiązanie i są ściśle związane z bohaterami. Autorka pisze książkę o Emily pisarce, która oprócz rozwiązania swoich problemów szuka natchnienia do napisania kolejnej książki i znajduje pamiętnik, który został napisany z sugestii wróżbitki, ale zawiera jeszcze puste karty. Trochę jak matrioszki.

„Wszystkie kształty uczuć” - Edyta Świętek
Historia miłości, jej zakrętów opowiedziana oczami kilku postaci. W tej książce jak w życiu nie zawsze jest happy end, a główną tego przyczyną jest brak wiary w siebie, nieumiejętność wyznawania własnych uczuć. Czytelnik poznaje myśli i uczucia Klaudii, Dawida i Mariusza i bardzo żałuje, że nie mogą być one wypowiedziane szczerze do właściwych osób, wtedy sprawy byłyby znacznie prostsze. Polecam jako refleksję.

„Jesteś moja dzikusko” - Agnieszka Lingas-Łoniewska
Bajka. Pomimo nie zawsze szczęśliwych zdarzeń dwoje ludzi się odnajduje wraz ze swoją miłością, pokonują złe moce i są razem dając przykład kolejnym pokoleniom. W tle bardzo pięknie opisane intymne sceny i świat luksusu.

„Korona śniegu i krwi” - Elżbieta Cherezińska
Polska gra o tron. Maj 1253 – wiec rycerstwa Starszej Polski. Tak zaczyna się historia, w której świat wprowadza nas autorka. Polska na przełomie XIII/XIV wieku. Polska Piastów w okresie wielkiego rozbicia dzielnicowego. Po prawie 200 latach jawi się spełnienie snu o Królestwie Polskim. Mistycyzm miecza, pieśni o królu Arturze i jego rycerzach. Rycerze i ich herby, zawołania rodów : „Pod wiatr”, „Niepodzielni”, święci: Kinga, Jadwiga Śląska, klątwy kościelne, zaginione historie, bitwy, porwania, np. książąt z kościoła, turnieje rycerskie, realistyczne, obrazowe przedstawienie strojów epoki oraz zachowań. Książka napisana współczesnym językiem wprowadza czytelnika w Polskę czasów średniowiecza, gdzie w ludziach trwa jeszcze wiara i obrzędy sprzed chrystianizacji: Trzygłów, Mokosz. E. Cherezińska nie pokazuje czytelnikowi suchych faktów historycznych, tylko na ich podstawie zbudowała powieść. Powieść prawdziwą, historyczną, a zarazem w swych niedopowiedzeniach dającą możliwość wejścia w świat fantasy. Ta książka to historia, którą Polacy znają ogólnikowo z lat nauki szkolnej, choć niektórzy być może szerzej, widząc ją oczami autorki możemy się w Polsce przedstawianej epoki zakochać i wczuć w przedstawiany świat. Po przeczytaniu „Korony śniegu i krwi” czytelnik ma ochotę sięgnąć po kolejną część: „Niewidzialna Korona”.

Gorąco polecam.

Liliana

"Trucizna"

Koniec 15 wieku Rzym, schyłek panowania papieża Innocentego, pogrom żydów w Hiszpanii, widmo getta żydowskiego w Rzymie, Polityka Wielkich Książąt Kościoła, w tym Borgiów opowiadana przez trucicielkę - dziewczynę-kobietę, która weszła na szczyty swojej kariery wbrew przeznaczonemu miejscu dla kobiety. W tle pojawia się romans z synem kardynała i zwiastuny miłości do mistrza wypalającego szkło ....
"Zdrada"
Intrygi papieża i jego otoczenia. A w tym wszystkim ona - Francesca - trucicielka zatrudniona do ochrony Aleksandra VI i jego rodziny. Barwna lektura ukazująca trudny los wyzwolonej kobiety, czasami przyłapanej na chodzeniu w męskim przebraniu. Francesca potrafi powiedzieć swoje zdanie w obliczu zwierzchnika. Wszędzie czuje się samotna, ale ma grupę przyjaciół. Syn papieża - Cesare jest jej kochankiem, związek nieformalny, ale bardzo magnetyczny, dwie osoby, które w swym odosobnieniu potrafią się wzajemnie zrozumieć nie tylko na płaszczyźnie intymnej. W "Zdradzie" znów na życie papieża jest wplątany zleceniodawca morderstwa ojca Franceski, zatem zadanie ochrony il papa łączy się z chęcią prywatnej zemsty.
"Kochanka"
W "Kochance" akcja toczy się na prowincji w Viterbo, gdzie papież ze swym dworem zatrzymuje się na pewien czas. Cesare wcześniej przybył do tego miejsca i zabawia Hiszpanów, w tym krewnego ich najbardziej Katolickich Mości (Izabeli i Ferdynanda). Zadanie Franceski jak zwykle polega na ochronie papieża, ale teraz musi rozszerzyć się też na Herrerę, który uważa ją za czarownicę i na każdym kroku chce to udowodnić i wykluczyć z otoczenia. Poza tym Francesca spotyka pewną zakonnicę... przyjaciółkę matki...

Wszystkie trzy tomy ukazują barwnie opowiedzianą historię, która mogłaby naprawdę się wydarzyć, tym bardziej, że wiele jest w niej z faktów historycznych. Ciekawie opowiedziana przybliża oprócz historii także uroki Rzymu, czytając miałam wrażenie, że autorka żyła w tym mieście. Drobne uwagi na tematy zajmujące pisarkę - rośliny blisko nas, które mogą być podstawą trucizn.
Zdecydowanie polecam

Jacek Piekara: Ja, inkwizytor

"Płomień i krzyż"
I: Piękna Katarzyna - kurtyzana z klasą i dla wybranych przez nią okazuje się bardzo zręczną czarownicą dążącą do zdobycia czarnej księgi za wszelką cenę. O jej naturze dowiaduje się Święta Inkwizycja.
Czasy inkwizycji, stosów, katów, czarów.
II; Inkwizytor, który ma misję do spełnienia - przyprowadzić do zwierzchników pewną dziewczynkę. Nie byłoby to trudne, gdyby nie okoliczności się z tym wiążące - bunt poddanych przeciw własnym panom- szlachcie, a ona widząca brutalną śmierć swoich bliskich. Inkwizytor spełnia swoje zadanie z nawiązką. Znajduje chłopca, w którym dostrzega pewną ... i zamierza go pozyskać dla Inkwizycji.
W przygodach inkwizytora pojawia się jego przeszłość sprzed nawrócenia, która ...
Narsen, Arsenen, nie-świat, II piętro wieży - nawet wielcy inkwizytorzy kryją między sobą tajemnice, do których czytelnik jest czasem wpuszczany.
Polecam fantasy :)

"Wieże do nieba"
Mordimer Madderdin - główna postać, czytelnik poprzedniej części wie, że to syn czarownicy Katarzyny, jednak w tych dwóch opowieściach nie ma wzmianek o jego przeszłości przed wejściem w szkolenie na inkwizytora.
Dwie historie
1. Dziewczyna Rzeźnika
Mordimer jest przed otrzymaniem awansu na inkwizytora. Współprowadzi śledztwo w sprawie brutalnych zabójstw młodych kobiet będących ofiarą "Rzeźnika". Gdy sprawa jest oficjalnie zakończona odkrywa prawdziwą twarz mordercy. Na tle śledztwa są toczone ciekawe rozmowy mistrza i ucznia na temat wiary, bytu i praw rządzących światem. Autor poprzez polemikę tych postaci pozwala czytelnikowi zastanowić się nad wypowiadanymi poglądami, gdzie prawda nie zawsze jest oczywista.
2. Wieże do nieba
Mordimer jest inkwizytorem już drugi rok, prowadzi dochodzenie w imieniu Świętego Oficjum, pod koniec śledztwa, gdy ma aresztować heretyka na drodze staje mu "pokorny sługa" Maksymilian Toffler – inkwizytor z HEZ-Hezronu

- Liliana C.

Agnieszka Lingas-Łoniewska: Skazani na ból

Jak autorka w podtytule pisze jest to książka "o miłości ponad podziałami". Opowieść o młodzieży i pierwszej miłości, dla bohaterów jedynej. Zafascynował mnie dobrze przedstawiony świat grupy skinów, ich środowiska. W tym wszystkim spotkali się on skin i ona ... nie wypowiadająca się np. na temat rasy, choć delikatnie sugerująca, że świata nie można postrzegać w takich kategoriach. Smutna historia, historia miłości i jej siły. W książce moją uwagę zwróciły pewne postawy, niezależne od przekonań, które powinny być wzorcem dla wielu w sytuacjach gdzie młody człowiek dowiaduje się, że będzie ojcem, gdzie rodzice mimo przekonań i realiów otaczającego świata potrafią w spokoju, choć wewnętrznie mają burzę uczuć, stanąć w obliczu sytuacji z konsekwencjami na całe życie po stronie dziecka i jego wizji przyszłości.
Polecam. :)

William Szekspir: Sen nocy letniej
Dramat pisany wierszem z gatunku komedii. Akcja dzieje się w starożytnych Atenach i lasku w ich pobliżu. Wątki miłosne dotyczą ludzi, jak i wróżek. Tłem akcji jest wesele Tezeusza - księcia ateńskiego z Hippolitą - królową Amazonek oraz przygotowania przedweselne. Zabawne są postaci rzemieślników ateńskich, którzy tylko chcą przypodobać się księciu przygotowywanym przedstawieniem na wesele, a są przez przypadek uwikłani w miłosny wątek królowej wróżek - Tytanii i Oberona króla wróżek.
Mimo tłumaczenia, które jest specyficzne dla ówczesnej Polski, gdzie "Szczęść Boże" wypowiadane jest przez starożytną atenkę polecam w ramach przyjemnej i lekkiej lektury.

Carla Montero: Szmaragdowa Tablica
"Historia i współczesność, miłość i wojna, zakazany romans i dzika zazdrość, tajemniczy obraz …"
Obraz - dzieło, o którym wiedzą nieliczni i przez wieki pragną go zdobyć. Historia, wojna - II wojna światowa, współczesność - wątek Hiszpanki -Any i Niemca Konrada, w to wplątany także Francuz Alain.
Sarah i Georg - ich zakazany romans podczas wojny, który wbrew rozsądkowi jest siłą tych ludzi i wartością ich życia.
Autorka akcję tworzy głównie we Francji. Bohaterowie współcześni mają zagadkę do rozwiązania - poszukują obrazu, a przez to poznają losy Sarah, które okażą się losami powiązanymi ściśle z nimi samymi. W tle poznajemy historię okupowanej Francji i ruchu podziemnego. Współcześnie pisarz przedstawia nam odradzane tajne ruchy nazistowskie.
Jeśli czytelnik przebrnie przez 300 pierwszych stron, to następne 300 będzie mocno wciągać.
Polecam.

Liliana C.

Lucy Maud Montgomery - Błękitny Zamek

Tę autorkę ostatnio czytałam, a wcześniej będąc w liceum, ponad 20 lat temu. Sięgnęłam po "Błękitny Zamek" zainspirowana przez A. Lingas-Łoniewską w Łatowpalnych i nie żałuję. Dla osoby żyjącej w XXI wieku zaczyna się może trochę nudno, ponieważ jest to świat z początków XX wieku - stereotypy zachowań, kultura, otoczenie. Ale w kolejnych rozdziałach przekonałam się, że mimo całego stulecia różnicy nic się w naszym świecie nie zmieniło. Plotki w małych miasteczkach, zachowywanie pozorów za wszelką cenę, często uległość wobec silniejszych, choćby psychicznie. W takim świecie poznajemy bohaterkę - Joannę Stirling - zahukaną starą pannę. Wszystko jednak się zmienia, kiedy naprawdę chce się poczuć prawdziwe życie, a nie tylko uciekać do "Błękitnego Zamku" z marzeń. Pojawia się oczywiście także On, który ma swój udział w przemianie. Autorka pokazuje w tle również piękno krajobrazu - wręcz poetyckie opisy przyrody.

Hanna Cygler - Deklinacja męska / żeńska

Dla mnie książka jest ciężka, początek czytałam z trudem. Autorka pragnie opowiedzieć o Polsce za czasów komuny i przemian. Jak najwięcej epizodów związanych z wydarzeniami w Gdańsku, Warszawie, emigracja, wolna prasa, afery … i w to wszystko są wciśnięci bohaterowie: Zosia i Witek. H. Cygler przepuszcza ich przez różne wątki miłosne, ale jest to raczej historia opowiedziana po to aby czytelnik dostrzegł tło. Jednak na końcu książki bohaterowie znajdują się w sytuacji, którą chciałabym wiedzieć jak rozwiążą, więc chyba sięgnę po kontynuację.

Agnieszka Lingas-Łoniewska - Brudny świat

Tym razem A. Lingas-Łoniewska przedstawia, zgodnie z tytułem, brudny świat. Pokazuje nam życie bohatera - rockowego wokalisty na szczycie kariery i autorkę tekstów, która swoją osobowością dokonuje rewolucji w życiu Tommego oraz jego i swojego otoczenia. Choć w powieści są gorące fragmenty, jednak jest ona inna od przeczytanych przeze mnie wcześniejszych książek tej autorki. Mimo tego, że pokazuje jaką dźwignią może być prawdziwa miłość, to jest to dramat, z łezką w oku.

Liliana

Jeśli chcesz oderwać się od rzeczywistości, zastanawiasz się czy wokół nas jest tylko to co widzimy i może zaliczasz się do tych, którzy powtarzają za wieszczem: „Czucie i wiara silniej mówi do mnie, Niż mędrca szkiełko i oko” to zacznij czytać fantasy.
Świat, który jest ukazywany naszej wyobraźni, to przeważnie sfera, w której dobro walczy ze złem, w otoczeniu i współudziale istot bliskich naszym marzeniom, dzieciństwu, przyrodzie. Obrazy ukazywane przez autorów fantasy czasami mogą przerażać, wzbudzać zachwyt, zastanowienie – czy to jest możliwe ? i czy naprawdę ten świat nie istnieje ?
Najlepiej sprawdzić to samemu, wziąć do ręki jedną z książek fantasy i zacząć swoją niekończącą się opowieść w świecie smoków, elfów, runów, etc. Treści raczej dla czytelników dorosłych ukazują również mroczne strony rzeczywistości.
Ja mogę tylko zachęcić słowami Margit Sandemo z Sagi o Czarnoksiężniku: „Ten, kto zachował fantazję, pozostaje młody, i duchem, i ciałem, znacznie dłużej niż ten, kto nigdy nie pozwolił myślom płynąć swobodnie.”
Patricka Rothfussa - Imię wiatru, pierwsza część w cyklu Kroniki Królobójcy,
Kvothe wyjątkowo uzdolniony muzyk, wywodzący się z wędrownych aktorów spotkał na swej drodze człowieka, który zna imię – imię wiatru, jednak zanim sam posiądzie tę umiejętność czeka go wiele przygód, trudów, łez, samotności, zauroczenia, wrogów i przyjaciół.
Podstawą wykształcenia, jakie bohater zdobywa jest „sympatia”, forma magii, jednakże poznanie sekretu Imion, daje władzę nad rzeczami, które zostaną wezwane po imieniu.
Pojawiają się w powieści "Chandrianie", mityczne źródła zła i zniszczenia, sporadycznie wspominane w dziecięcych rymowankach, ale poza tym zagubione w mrokach legend. Postaci te są powiązane z losem Kwothe, jednak choć bohater widział ich i sam gorzko posmakował skutków działań Chandrian, to nikt mu nie może pomóc w odnalezieniu prawdy, ślady się urywają, wymazują, a ci co choć trochę wiedzą na ten temat, mają wodę w ustach.
Mnie książka wciągnęła, pochłonęłam także następny tom składający się z dwóch części: Strach Mędrca, a także małą opowieść o Auri – niecodziennej przyjaciółce Kvothe, ukazującą zupełnie inne oblicze świata, w którym każda rzecz ma swoje miejsce i należy się jej szacunek i zrozumienie a samemu jest się tylko ulotnym bytem, który ma jednak własne małe marzenia. Ta ostania publikacja jest napisana wyjątkowym językiem, gdzie nie ma dialogów, akcji, jest pełna opisów rzeczy małych, ale czytelnik znajdzie w niej czas na refleksje.
Pieśń lodu i ognia-seria powieści fantasy autorstwa George’a R. R. Martina, zaplanowana na siedem tomów, z których jak na razie wydanych zostało pięć: Gra o tron, Starcie królów, Nawałnica mieczy (Stal i śnieg; Krew i złoto), Uczta dla wron (Cienie śmierci; Sieć spisków)oraz Taniec ze smokami (Część I; Część II). Trwają prace nad kolejnymi tomami sagi: The Winds of Winter i A Dream of Spring.
Miejscem akcji Pieśni lodu i ognia jest fikcyjny świat, w którym pory roku mogą trwać kilka lat. Około trzysta lat przed wydarzeniami z Gry o tron Siedem Królestw leżących na kontynencie Westeros zostało podbitych i zjednoczonych przez ród Targaryenów, który ujarzmił smoki…
Świat lodu, twardych zasad, honoru, szlachectwa ale także podłości i zawiści ludzkiej, chęci władzy absolutnej i walki o nią z ludźmi, mimo czyhających realnych niebezpieczeństw od mrocznych istnień, o których nie ma się pojęcia a świat o nich zapomniał i zaczął lekceważyć ustanowione wcześniej tajniki obrony.
Ciekawe postaci, rycerzy, królów, smoków, religii starych, nowych i jeszcze postaci mrożące krew w żyłach i napawające odrazą, ale są też takie wzbudzające współczucie i chęć pomocy im w walce. Autor przedstawia wiele światów, powiązań między nimi, które na początku wcale nie wydają się oczywiste. Nie potrafiłam znaleźć jednego bohatera, który byłby moim ulubionym. Opowieść wielowątkowa, każdy może mieć swój ulubiony wątek lub kilka.
Bo jak nie przeżywać trudów Daenerys, która miała tylko brata, ale na szczęście została sprzedana w małżeństwo i w bólach, dzięki swej sile i determinacji została władczynią, o której pieśni wieszczyły. Jak nie kochać i martwić się o Jona Snow, który pilnuje muru … Aria – najmniejsza z rodzeństwa Starków, waleczna z wielką siłą przetrwania, widząca upadek dotychczasowego ładu, zdrady, śmierć ojca, przemierza prawie całą krainę aby zamknąć się w innym świecie … Kontrowersyjny karzeł, który od początku jest po nie właściwej stronie, ale czy aby na pewno ?
A temu wszystkiemu towarzyszą magowie, kruki jak gołębie pocztowe, smoki, wilkory, gorejące kamienie, lód i ogień i nie tylko.
Poza tym ciekawa jest forma opowieści jaką autor się posłużył, książki są podzielone na rozdziały, w których sposób narracji ograniczony jest do punktu widzenia jednej postaci.W poniższych opracowaniach trochę wspomagałam się wikipedią, aby odświeżyć pamięć, w temacie przeczytanych lektur.
Miłej lektury Liliana

Wypadek spowodowany pośpiechem i chwilą nieuwagi, główną bohaterkę Sarah, żyjącą w szalonym tempie zmienia w osobę niepełnosprawną. Kobieta doznaje urazu mózgu w wyniku czego lewa strona przestaje być czynna i widoczna dla niej (stąd też tytuł). Ambitna, energiczna, będąca na wysokiej pozycji zawodowej i społecznej, teraz walczy o odzyskanie sprawności. Otoczona miłością i troską rodziny, niestety przegrywa. Jednak nie załamuje się lecz przewartościowuje swoje życie. „…Kalectwo nauczyło mnie, że można doświadczyć życia w pełni, mając mniej…”.
Książka ukazuje, że kilka sekund może radykalnie zmienić życie. Polecam do przeczytania. Jest to świetnie napisana historia, która łączy elementy powieści obyczajowej z medycznym przypadkiem neurologicznym .
Cz.

Szukaj

bip_m

 

epuap

Sponsorzy

aktywniwregionie logo 200x100

 magnum

BK-Polska-Walce

imex

Linki

gogolin

 

orange

 

bn

 

b+

 

wbp

 

ibuk

 

ibuk

 

prb2

 

frsi

 

cała polska czyta dzieciom

 

logo IK s

 

nprc

 

legalna kultura

 

ebib

 

SBP

 

sbp

 

mbp

 

poradnik_bibliotekarza

 

bibliotekarz_pl

 

obc

 

bilioteki_publiczne

 

biliotekarz_opolski

 

sokrates

 

krapkowice

 

tarnow

 

kk

 

nysa

 

zrs

 

logo cbn

 

logo bc

 

logo catl

 

 

logo fbc

 

 

logo nac

 

 

logo fs

 

logo bibliosfera

 

logo mkidn

 

 logo pulowerek

 

 MGBPwZ

 

 ibby

 

 iczytam

 

 w-bibliotece-pl

 

 pedagogiczna opole

 

 uniwersytet opole biblioteka

 

 Wolne lektury

Lokalne Media

Radio Opole

 

NTO

 

tygodnik krapkowicki

 

nowiny krapkowickie

Polecamy

gok

 

sw_anna

 

PUP

 

zdrowie_opolskie

 

Gościmy

Odwiedza nas 35 gości oraz 0 użytkowników.

Zapraszamy do cyfrowej wypożyczalni ACADEMICA.

Akcja "Paczka literacka".

UWAGA! Kursy językowe przedłużone do czerwca 2018 r.

Ibuk Libra- czytaj gdzie chcesz i kiedy chcesz.

Bookcrossing.

Zbiórka książek "Zaczytani".

ksiazki naszych marzen 200

Książki z Caritasu

AUDIOBOOKI

Nowości wydawnicze

nowosci_wydawnicze

DFK Koło Gogolin

DFK 200

1% dla SBP

Początek strony