Aktualności

Kobieta w literaturze; moja ulubiona postać kobieca w przeczytanych książkach Chociaż Dzień Kobiet już za nami to na naszym dzisiejszym spotkaniu (19.03.2018) rozmawiałyśmy właśnie o nich. Umówiłyśmy się na poprzednim spotkaniu, że każda opowie o bohaterce książkowej, która jej najbardziej utkwiła w pamięci. Pierwsza z pań była zachwycona Hanką, Wiktorią, Matyldą i Weroniką z powieści "Kobiety z ulicy Grodzkiej" Lucyny Olejniczak kobietami naznaczonymi klątwą, a jednak silnymi, walczącymi o szczęście swoje i swoich rodzin. Następna z pań opowiedziała nam o bohaterkach powieści Lauren Weisberger "Diabeł ubiera się u Prady" diabolicznej, wymagającej szefowej Mirandy Priestly i użalającej się nad swoim losem jej asystentki Andrei Sachs. Nie obyło się bez powieści o kobietach żyjących w odmiennych kulturowo krajach, a konkretnie "Gorzka pomarańcza" i "Jarzmo przeszłości"; Nadii Hamid jest to spisana opowieść Polki która związała się z Libijczykiem , który jej życie zamienił w piekło, udało jej się stamtąd uciec, ale to wcale nie oznaczało, że skończyły się jej problemy. Spisując swoje przeżycia stara się przestrzec inne kobiety przed pochopnym podejmowanie nierozważnych i często brzemiennych w skutkach decyzji. Z zainteresowaniem wysłuchałyśmy także o Magdzie głównej postaci serii "Malownicze" Magdaleny Kordel. Kobiety, która podejmuje szalone decyzje , próbuje odnaleźć swoje miejsce , a jednocześnie stara się pomagać innym. Magda doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że przeszłości już nie zmieni, ale przyszłość jest w jej rękach i mocno wierzy w to, że jej marzenia i nadzieje się spełnią. Najwięcej emocji wzbudziła w nas wszystkich powieść biograficzna "Ania" M. Drzewickiego i G. Kubickiego, Anna Przybylska kobieta, którą wszystkie znałyśmy z ekranów telewizorów aktorkę i modelkę dzięki tej książce miałyśmy okazję poznać ją od prywatnej strony jako córkę, siostrę i matkę i po prostu dobrego człowieka dla której zawsze na pierwszym miejscu była rodzina, jako kobietę żywiołową, zawsze uśmiechniętą i emanującą ciepłem po prostu cieszącą się życiem. O kobietach w przeczytanych przez nas powieściach można by rozmawiać bez końca, my wybrałyśmy tylko kilka, ale doszłyśmy do wniosku, że od każdej z nich można się czegoś nauczyć, każda jest jedyna i niepowtarzalna i bez nich literatura byłaby uboższa. Na zakończenie przeczytałam klubowiczkom kilka wierszy z tomiku "Strofy kobiet o kobietach".

W dniach 26 – 30 .03.2018 r. filia biblioteczna będzie NIECZYNNA.

Na naszym comiesięcznym spotkaniu, które tym razem odbyło się w Świetlicy Wiejskiej w Malni dzieliłyśmy się wrażeniami po przeczytaniu książek Katarzyny Michalak „Leśna Polana”, „Czerwień jarzębin” i „Błękitne sny”. Bohaterami tych powieści są trzej bracia Prado - którzy mimo przeciwności losu nie stoczyli się na dno i trzy przyjaciółki Gabrysia, Majka i Julia – które również miały w swoim życiu nie zawsze z górki. Co ich łączy – mały domek, gdzieś tam w leśnej głuszy „Leśna Polana”. Tym razem zdania klubowiczek były podzielone, jednym książka bardzo się podobała , a inne stwierdziły, że to taka bajka dla dorosłych. Każda z nich zażarcie broniła swojego zdania i osądu książki, tak, że dyskusja była bardzo burzliwa.
Argumenty za tym, że książki są dobre i warte przeczytania było m.in. to: że pokazują nie tylko dobre chwile w życiu bohaterów, ale również takie, które niejednego człowieka by załamały, że ukazuje siłę przyjaźni i miłości, która pomaga przezwyciężać trudne chwile. Książki pokazują nam, że mimo wszystko każdy z bohaterów, ale również każdy z nas pragnie domu, rodziny, miłości i akceptacji ze strony innych, po prostu każdy chce mieć swoje miejsce na ziemi tak jak bohaterowie tych książek: trzy przyjaciółki i trzej bracia i dla nich takim miejscem jest Leśna Polana – mały domek otoczony lasem. Panie, które te powieści uważają za bajkę dla dorosłych argumentowały to tym, że już od samego początku wiedziały, że tam gdzie są trzy kobiety i trzej mężczyźni to będą trzy pary i wszyscy będą żyli długo i szczęśliwie. Mówiły także, że momentami opisywane wydarzenia były tak dramatyczne, że dla nich aż niewiarygodne. Obydwie strony tej dyskusji były zgodne co do tego, że „Leśna trylogia’ opowiada o przyjaźni, miłości, przemocy domowej i pokonywaniu problemów i dzięki temu wzbudza całą gamę emocji.

Wybieramy książki, które chcemy przeczytać – trudne wybory. Na naszym pierwszym tegorocznym spotkaniu 25.01.2018 r.  rozmawiawiałyśmy o książkach, które chciałybyśmy w tym roku przeczytać i porozmawiać o nich.
Propozycji było wiele, ale w końcu udało nam się wybrać te, na których najbardziej by nam zależało, a ponieważ klubowiczki bardzo lubią literaturę polską to właśnie takie książki wybrałyśmy. Z niecierpliwością na nie czekamy i cieszymy się na miłą lekturę i nasze kolejne spotkania.

Ferie, ferie i już po feriach, ale o tym co w tym czasie razem przeżyliśmy to chyba tak szybko nie zapomnimy. W pierwszym tygodniu (16.01) miało być coś dla ducha, zorganizowaliśmy dzień gier planszowych tych znanych i tych już trochę zapomnianych, poznaliśmy także trochę historii tych gier.Rywalizacja w czasie gry była zacięta, ale jak to w życiu bywa raz się wygrywa, a raz przegrywa wszyscy byli uśmiechnięci i zadowoleni.Drugi tydzień (23.01) to coś dla ciała, na początku dzieci przewertowały wszystkie książki kucharskie dostępne w bibliotece. Propozycji było tyle ile dzieci jednak w końcu ustaliły, że podzielą się na grupy jedna przygotowywała naleśniki, a druga racuchy. Już w czasie przygotowań palce, a później miski były wylizane do czysta, a później pyszności w mig zniknęły z talerzy. Zajęcia zostały przeprowadzone wspólnie z Świetlicą Wiejską, pani Kasi bardzo za to dziękujemy.

Szukaj

bip_m

 

epuap

Sponsorzy

aktywniwregionie logo 200x100

 magnum

BK-Polska-Walce

imex

Linki

gogolin

 

orange

 

bn

 

b+

 

wbp

 

ibuk

 

ibuk

 

prb2

 

frsi

 

cała polska czyta dzieciom

 

logo IK s

 

nprc

 

legalna kultura

 

ebib

 

SBP

 

sbp

 

mbp

 

poradnik_bibliotekarza

 

bibliotekarz_pl

 

obc

 

bilioteki_publiczne

 

biliotekarz_opolski

 

sokrates

 

krapkowice

 

tarnow

 

kk

 

nysa

 

zrs

 

logo cbn

 

logo bc

 

logo catl

 

 

logo fbc

 

 

logo nac

 

 

logo fs

 

logo bibliosfera

 

logo mkidn

 

 logo pulowerek

 

 MGBPwZ

 

 ibby

 

 iczytam

 

 w-bibliotece-pl

 

 pedagogiczna opole

 

 uniwersytet opole biblioteka

 

 Wolne lektury

Lokalne Media

Radio Opole

 

NTO

 

tygodnik krapkowicki

 

nowiny krapkowickie

Polecamy

gok

 

sw_anna

 

PUP

 

zdrowie_opolskie

 

Gościmy

Odwiedza nas 93 gości oraz 0 użytkowników.

Wystawa 100-lat niepodległości

Wystawa pokonkursowa.

Konsultacje z matemetyki

Zapraszamy do cyfrowej wypożyczalni ACADEMICA.

ksiazki naszych marzen 200

Początek strony