Aktualności

Dnia 18 lutego odbyło się  spotkanie DKK,  kolejne w tym roku, aby porozmawiać o przeczytanych książkach. Tym razem są to książki, które nasz DKK otrzymał jako nagrodę w konkursie „Opolskie DKK – Otwarta strefa czytelnika”  trochę inne od tych, które zazwyczaj czytamy. Pierwszą z nich to zbiór reportaży Karoliny Bednarz „Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” . W swoich reportażach autorka pokazuje nam życie kobiet w Kraju Kwitnącej Wiśni, życie kobiet tak inne od tego które znamy z prasy i telewizji i nie tak słodkie jak to sobie wyobrażamy. Autorka opisuje nam Japonię taką jaką ją widzą tamtejsze kobiety, których świat jest  pełen napięć i sprzeczności, gdzie tradycja i nowoczesność są ściśle z sobą splecione, świat pełen ograniczeń i konwenansów z których jest im bardzo trudno się wyzwolić. Japonki nie chcą być już traktowane jak ozdoby i dodatki dla mężczyzn, pragną po prostu żyć swoim życiem. Drugą książką była powieść Jakuba Małeckiego „Nikt nie idzie” to powieść  wydawałoby się prosta, ale jednocześnie bardzo trudna . Powieść o tęsknocie, o wyborach i ich konsekwencjach , o  tym co doceniamy dopiero po stracie tego. To historia kilku bohaterów, zwykłych ludzi , zranionych życiowi, samotnych, wycofanych z życia, a jednak pełnych emocji, których losy się przeplatają. Czytanie tej powieści ma się ochotę skończyć już po paru stronach, ale jednak coś ciągnie do niej coraz bardziej i bardziej, skłania do wspomnień i  przemyśleń, a po przeczytaniu jeszcze długo pozostaje w pamięci. Obydwie książki są warte przeczytania i wszystkich zachęcamy do tego- klubowiczki  DKK w Malni.

25 stycznia spotkałyśmy się na naszym pierwszym tegorocznym spotkaniu. Nie omawiałyśmy jakiejś konkretnej książki, każda z nas opowiadała o przeczytanej książce, która utkwiła jej w pamięci. Poznałyśmy losy dziewcząt przebywających w latach dwudziestych ubiegłego wieku w ochronce sióstr felicjanek opisane w książce „Drewniany różaniec” Natalii  Rolleczek. Jeszcze raz wędrowałyśmy i przeżywałyśmy przygody razem z Stasiem i Nell bohaterami powieści „W pustyni i w puszczy” H. Sienkiewicza. Rozmawiałyśmy o książkach Marii Rodziewiczówny, Heleny Mniszek  i Stanisławy Fleszerowej- Muskat. Jednak najwięcej emocji było przy opowiadaniu o ulubionych bajkach, baśniach i legendach, okazało się, że to właśnie one najbardziej utkwiły nam w pamięci i to do nich często wracamy. Ile było pań tyle było opinii i zażarta dyskusja, która bajka jest najładniejsza, która wnosi w nasze życie najwięcej wartości, jednak co do jednego były zgodne to właśnie bajki najbardziej utkwiły w ich pamięci i to do nich często wracają.

 

Dwie skrajności

Na naszym ostatnim tegorocznym spotkaniu, które odbyło się 10 grudnia dzieliłyśmy się wrażeniami po przeczytaniu książek „Legenda” G. Jeromin- Gałuszo i „Siedlisko gorących serc” R.J. Fiszer. Spotkanie przebiegało w bardzo burzliwej atmosferze, gdyż omawiane książki były bardzo różne. „Legenda” to książka, która przenosi nas w świat fikcyjny, w świat zaklęć i legend, świat oparty na braku empatii, pełnym obojętności bo tylko to pozwala jej bohaterom przeżyć. W opinii klubowiczek książka bardzo trudna do czytania, smutna dołująca i pochmurna nie polecają jej na jesienne i zimowe wieczory. Druga książka to „Siedlisko gorących serc” już patrząc na okładkę możemy przepełnioną ciepłymi barwami możemy się domyślić jaka będzie jej treść. I wcale się nie zawiedziemy, powieść jest pełna humoru i pogody ducha, zachwyca prostotą i ciepłem, daje nadzieję, że nie ma sytuacji bez wyjścia i po każdej burzy znów ujrzymy słońce. Oprócz tego podróżując razem z bohaterami możemy poznać Kaszuby i ich uroki , a także poznać choć trochę historię tego regionu. Książkę możemy z czystym sumieniem polecić do przeczytania w pochmurne zimowe dni, gdyż wniesie ona do nich dużo ciepła i słońca. Klubowiczkom zdecydowanie bardziej do gustu przypadła powieść R.J. Fiszer , jak określiła to jedna z pań samo życie nas dołuje więc niech chociaż książki go rozjaśniają i rozweselają.

Dyskusyjny Klub Książki działający przy Filii Bibliotecznej w Malni  brał udział w konkursie „Opolskie DKK - Otwarta Strefa Czytelnika”. W listopadzie konkurs został rozstrzygnięty i klub działający przy naszej filii zajął wysokie trzecie miejsce w województwie.Kluby DKK biorące udział w konkursie oprócz spotkań klubowych podejmowały działania popularyzujące czytelnictwo w środowiskach lokalnych. W nagrodę panie z naszego klubu otrzymały wspaniały przedświąteczny prezent, trzydzieści  książek . Cieszymy się z naszego sukcesu i otrzymanych w prezencie książek, które na pewno umilą nam zimowe wieczory.

Szukaj

bip_m

 

epuap

Sponsorzy

aktywniwregionie logo 200x100

 magnum

BK-Polska-Walce

imex

Linki

gogolin

 

orange

 

bn

 

b+

 

wbp

 

ibuk

 

ibuk

 

prb2

 

frsi

 

cała polska czyta dzieciom

 

logo IK s

 

nprc

 

legalna kultura

 

ebib

 

SBP

 

sbp

 

mbp

 

poradnik_bibliotekarza

 

bibliotekarz_pl

 

obc

 

bilioteki_publiczne

 

biliotekarz_opolski

 

sokrates

 

krapkowice

 

tarnow

 

kk

 

nysa

 

zrs

 

logo cbn

 

logo bc

 

logo catl

 

 

logo fbc

 

 

logo nac

 

 

logo fs

 

logo bibliosfera

 

logo mkidn

 

 logo pulowerek

 

 MGBPwZ

 

 ibby

 

 iczytam

 

 w-bibliotece-pl

 

 pedagogiczna opole

 

 uniwersytet opole biblioteka

 

 Wolne lektury

Lokalne Media

Radio Opole

 

NTO

 

tygodnik krapkowicki

 

nowiny krapkowickie

Polecamy

gok

 

sw_anna

 

PUP

 

zdrowie_opolskie

 

Gościmy

Odwiedza nas 156 gości oraz 0 użytkowników.

Konsultacje z matemetyki

Zapraszamy do cyfrowej wypożyczalni ACADEMICA.

ksiazki naszych marzen 200

Początek strony