Aktualności

Na naszym listopadowym spotkaniu (27.11) omawiałyśmy dwie z pozoru różne książki „Pokój dla artysty” M. Ulatowskiej i J. Skowrońskiego oraz „Szczęście all inclusive” K. Mirek. Pierwsza z nich to kryminał z nutką romantyzmu okraszony tajemniczością, sekretami z przeszłości i nostalgią. Przez powieść przewija się plejada barwnych postaci, świetnie nakreślonych i bardzo oryginalnych. Książka to pewnej części kryminał, ale również opowieść o pasji tworzenia i artystach o miłości, zazdrości i śmierci. Książka jest oryginalna, nastrojowa i po prostu ciekawa i mimo tego, że jest w niej wątek kryminalny czyta się ją miło i lekko.
W powieści K. Mirek przenosimy się duchem do ciepłej i słonecznej Grecji, gdzie pracują lub spędzają urlop bohaterowie tej powieści i mimo pozorów nie zawsze ich życie jest tak różowe jak mogło by się wydawać. Przedstawione przez autorkę postacie właśnie tam, na Krecie przechodzą prawdziwą metamorfozę, uświadamiają sobie, że szczęścia nie można kupić, że trzeba na nie ciężko pracować, aby stało się czymś realnym i w zasięgu ręki. Wartka akcja, wakacyjny klimat i świetne dialogi dodają książce uroku. Książka idealna na pochmurną i deszczową jesień, pozwala oderwać się od szarej rzeczywistości, rozmarzyć się i poprawić sobie humor.

Zapraszamy do wypożyczania książek i płyt otrzymanych w ramach akcji "Paczka literacka".

Spotkałyśmy się w słoneczny jesienny dzień 24 października - tym razem w filii w Choruli. Okazją do tego spotkania była chęć podzielenia się wrażeniami po przeczytaniu książek „Przekonaj mnie, że to ty” Anny Karpińskiej i „Listy z dziesiątej wsi” Agnieszki Olszanowskiej. Pierwsza z nich opowiada o skomplikowanych relacjach matki(Urszula) z córką (Edyta), które po śmierci męża i ojca nie potrafią znaleźć wspólnego języka. Każda z nich ma swoje pragnienia i marzenia, czy jednak poczucie obowiązku wobec bliskich pozwoli im je spełnić? Czy Edyta wyjedzie do wymarzonej Hiszpanii, a Urszula znajdzie jeszcze miłość, a jej życie będzie wolne od trosk i kłopotów. Ogromną zaletą książki jest przedstawienie historii naprzemiennie z dwóch punktów widzenia, matki i córki, oraz to, że pokazuje życie takie jakie jest z jego problemami i radościami, z dylematami i słusznie podjętymi decyzjami. Druga z książek (Listy z dziesiątej wsi) jest podzielona na trzy części.Pierwsza opowiada o życiu Beaty, która po rozstaniu się z mężem wraca z dziećmi do swojej rodzinnej wsi i rodzinnego domu. Próbuje poukładać swoje życie, podejmuje pracę, poznaje mężczyznę- Pawła. Porządkując dom odnajduje stare listy, które jej babcia otrzymywała od księdza Staszka, okazuje się że listy, które babcia pisała do księdza Staszka posiada właśnie jej szef Paweł. Razem czytają te listy i poznają historię nieszczęśliwej miłości ich autorów. Treść tych listów to druga część książki.Natomiast trzecia część to jakby spowiedź Pawła, który opowiada Beacie o swoim życiu, błędach i tragicznych przeżyciach. Zakończenie książki jest bardzo zaskakujące, ale czy to na pewno jej koniec?
Obie książki bardzo nam się podobały, pokazane jest w nich prawdziwe życie, które jak mówi przysłowie „kołem się toczy” raz jest dobrze, a raz gorzej i to nie zmienia się od lat, tak było jest i będzie.

Nasze pierwsze powakacyjne spotkanie odbyło się 29 września w Świetlicy Wiejskiej w Malni. Spotkałyśmy się, aby podzielić się wrażeniami po przeczytaniu książek Małgorzaty Warda „Ta, którą znam” i „Najpiękniejsza na niebie”. Obydwie książki uznałyśmy za bardzo ciekawe i warte przeczytania, podobało nam się to, że współczesne życie bohaterek jest przeplatane z przeszłością i chociaż książki poruszają bardzo trudne i kontrowersyjne tematy potrafiły przykuć naszą uwagę. Dużą ich zaletą jest również to, że poruszają sprawy, które mogą spotkać każdego z nas  a autorka stopniowo odsłania nowe wątki związane z bohaterkami powieści, które są zwykłymi kobietami jakie możemy spotkać w naszym życiu- co czyni je jeszcze bardziej interesującymi. Czy Ada (Ta, którą znam) potrafi uporać się z duchami przeszłości, przed którymi uciekała, wrócić do Polski i zająć się osieroconymi siostrzenicami. Czy gdyby nie choroba Sylwii (Najpiękniejsza na niebie), czy szukałaby ona swojej mamy i nieznanej siostry, czy dla pomagającej jej w tych poszukiwaniach Poli będzie to sposób na wyjście z marazmu. Na te i inne pytania odpowiedź znajdziemy w powieściach Małgorzaty Wardy i chociaż są to powieści, które poruszają trudne tematy, to czyta się je łatwo i z zapartym tchem. To książki, które się długo pamięta. POLECAMY!

Szukaj

bip_m

 

epuap

Sponsorzy

aktywniwregionie logo 200x100

 magnum

BK-Polska-Walce

imex

Linki

gogolin

 

orange

 

bn

 

b+

 

wbp

 

ibuk

 

ibuk

 

prb2

 

frsi

 

cała polska czyta dzieciom

 

logo IK s

 

nprc

 

legalna kultura

 

ebib

 

SBP

 

sbp

 

mbp

 

poradnik_bibliotekarza

 

bibliotekarz_pl

 

obc

 

bilioteki_publiczne

 

biliotekarz_opolski

 

sokrates

 

krapkowice

 

tarnow

 

kk

 

nysa

 

zrs

 

logo cbn

 

logo bc

 

logo catl

 

 

logo fbc

 

 

logo nac

 

 

logo fs

 

logo bibliosfera

 

logo mkidn

 

 logo pulowerek

 

 MGBPwZ

 

 ibby

 

 iczytam

 

 w-bibliotece-pl

 

 pedagogiczna opole

 

 uniwersytet opole biblioteka

 

 Wolne lektury

Lokalne Media

Radio Opole

 

NTO

 

tygodnik krapkowicki

 

nowiny krapkowickie

Polecamy

gok

 

sw_anna

 

PUP

 

zdrowie_opolskie

 

Gościmy

Odwiedza nas 84 gości oraz 0 użytkowników.

Początek strony