Aktualności

W numerze 1/2012 Bibliotekarza Opolskiego ukazał się artykuł: Czy słowa mogą leczyć? Biblioterapia w Domu Spokojnej Starości "Św. Barbara" w Kamionku.

 

http://www.bibliotekarzopolski.pl

Dnia 21.02.2012 roku w ramach biblioterapii dla mieszkańców Domu Spokojnej Starości w Kamionku rozpoczęto czytanie kolejnej powieści pani Heleny Buchner pt. "Dziewczyny z Koziej Górki". Pensjonariusze bardzo lubią słuchać ten gatunek powieści, ponieważ książka jest napisana w prostej i bezpośredniej formie, a tematyka jest im znana z własnych przeżyć i wspomnień. Na czytanie zgromadziła się spora grupa słuchaczy - 16 osób, które bardzo przeżywały opisaną historię dziewczyny Eli i jej rodziny. Ludzie w skupieniu słuchali czytania powieści, a przy niektórych opisach, nawet bardzo się wzruszali.

Powieść ta będzie dalej czytana przez kilka następnych dni, przez panią terapeutkę Sonię Strzałek.

Dnia 25.01. w Domu Spokojnej Starości św. Barbara w Kamionku, na zaproszenie mieszkańców, gościła polska pisarka pani Helena Buchner, autorka takich książek jak: "Hanyska", "Dzieci Hanyski", "Dziewczyny z Koziej Górki", "Opowiastki znad Brynicy". Zaproszono także bibliotekarkę z Filii bibliotecznej w Kamionku.

Pisarka została bardzo serdecznie powitana przez Dyrektora Domu i wszystkich mieszkańców, którzy nie mogli się doczekać spotkania. Przy kawie i słodkim poczęstunku pani Helena Buchner opowiedziała o swoim pochodzeniu, dzieciństwie, życiu, o tym jak zbierała materiały do książek, jak je pisała. Historie zamieszczone w powieściach w większości składają się z historii zasłyszanych od ludzi z rodzinnej miejscowości. Czytała, także wybrane urywki ze swoich prac. Na zakończenie mieszkańcy DSS zadawali pisarce pytania, dociekając którzy bohaterowie są prawdziwi, a którzy fikcyjni, które historie zdarzyły się naprawdę, a które są zmyślone. Niektórzy opowiadali także swoje historie i przeżycia, i wspominali tamte trudne czasy. Dziękując pani Buchner za przybycie pani Ela, pensjonariuszka zagrała na harmonijce ustnej "Sto lat" i kilka piosenek.

17.01.2012 roku odbyła się biblioterapia dla pensjonariuszy Domu Spokojnej Starości w Kamionku. Bibliotekarka Klara Pollok zaproponowała kilka ciekawych książek do przeczytania, prezentując recenzję każdej z nich. Mieszkańcy wybrali książkę pt. "Moje skradzione życie" - Renee Villancher. Autorka - Francuzka, kobieta w podeszłym wieku, opisuje swoje trudne życie, perypetie napotkane w kraju męża - Rosjania, a także problemy jakie musiała pokonać, aby odwiedzić ojczyznę, opuszczoną 57 lat temu, zaraz po zakończeniu II wojny. Książka ta będzie czytana, a następnie omawiana przez pensjonariuszy i osoby prowadzące biblioterapię.

Pierwsze spotkanie z mieszkańcami DSS w Kamionku, zorganizowano dnia 02.01.2012 roku, przy choince. Ponieważ to jeszcze okres świąteczny, wspominano o przeżyciach i zdarzeniach jakie spotkały mieszkańców w tym czasie, podyskutowano o czekających nas zmianach, a także omówiono jakie ciekawe książki, i jakie ciekawe tematy chcieliby mieszkańcy poruszyć na spotkaniach biblioterapeutycznych. Na koniec wszyscy zaśpiewali kilkanaście kolęd.

Szukaj

bip_m

 

epuap

Sponsorzy

aktywniwregionie logo 200x100

 magnum

BK-Polska-Walce

imex

Linki

gogolin

 

orange

orange

 

bn

 

b+

 

wbp

 

ibuk

 

ibuk

 

prb2

 

frsi

 

cała polska czyta dzieciom

 

logo IK s

 

nprc

 

legalna kultura

 

ebib

 

SBP

 

sbp

 

mbp

 

poradnik_bibliotekarza

 

bibliotekarz_pl

 

obc

 

bilioteki_publiczne

 

biliotekarz_opolski

 

sokrates

 

krapkowice

 

tarnow

 

kk

 

nysa

 

zrs

 

logo cbn

 

logo bc

 

logo catl

 

 

logo fbc

 

 

logo nac

 

 

logo fs

 

logo bibliosfera

 

logo mkidn

 

 logo pulowerek

 

 MGBPwZ

 

 ibby

 

 iczytam

 

 w-bibliotece-pl

 

 pedagogiczna opole

 

 uniwersytet opole biblioteka

 

 Wolne lektury

slaska biblioteka cyfrowa logopng

Lokalne Media

Radio Opole

 

NTO

 

tygodnik krapkowicki

 

nowiny krapkowickie

Polecamy

gok

 

sw_anna

 

PUP

 

zdrowie_opolskie

 

Gościmy

Odwiedza nas 87 gości oraz 0 użytkowników.

Początek strony