Spotkania autorskie.

28 listopada 2013r. w czytelni Gminnej Biblioteki Publicznej w Gogolinie odbyło się autorskie spotkanie z Barbarą Ciwoniuk - autorką powieści dla młodzieży.Jej książki opowiadają o problemach młodych ludzi: wykluczeniu, samotności, konfliktach z rówieśnikami i dorosłymi, niepełnosprawności, śmierci bliskich. Powieść „Igor" (2005), opowiadająca o szkolnych doświadczeniach dyslektyka, została nominowana przez Polską Sekcję IBBY do programu „Outstanding Books for Young People with Disabilities 2007", a książka „Ania" – do nagrody Książka Roku 2007 PS IBBY. Powieść „Musisz to komuś powiedzieć" (2010) dostała wyróżnienie literackie w konkursie Książka Roku 2011 PS IBBY.Gogolińskie spotkanie z pisarką zorganizowano dla klas pierwszych C i D Zespołu Szkół w Gogolinie, podczas którego uczniowie dowiedzieli się o początkach kariery pisarskiej, inspiracjach literackich, pierwowzorach kreowanych postaci literackich, jak radzić sobie z kłopotami. Na zakończenie Barbara Ciwoniuk odpowiadała na zadawane przez młodzież pytania i rozdawała autografy.Po książki Barbary Ciwoniuk zapraszamy do Gminnej Biblioteki Publicznej w Gogolinie oraz zapraszamy do odwiedzenia strony pisarki http://barbaraciwoniuk.pl

5 listopada 2013r. w kawiarni Nutka Cafe w Gminnym Centrum Kultury im. Jerzego Lipki w Gogolinie odbyło się spotkanie pod tytułem „ Życie i twórczość dr Piotra Świerca"- przeprowadzone przez Wawrzyńca Jasińskiego, wnuka słynnego muzykologa.Dr Piotr Świerc to czołowa postać życia kulturalnego, zwłaszcza muzycznego na Śląsku Opolskim. Wiele lat poświęcił organizacji i rozwojowi polskiej nauki i kultury na jego terenie. Całym swym życiem, pracą naukową, pedagogiczną i społeczną służył umiłowanej ziemi śląskiej. Należał do elity naukowej i kulturalnej.Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Portrety znanych i cenionych .... z wizytą w gogolińskiej bibliotece", współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej przez Europejski Fundusz na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestuje w obszary wiejskie w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

16 września 2013r. w kawiarni Nutka Cafe Gminnego Centrum Kultury w Gogolinie odbyło się uroczyste otwarcie projektu realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Gogolinie: „Portrety znanych i cenionych ... z wizytą w gogolińskiej bibliotece" - współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013-Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.Pierwszy wykład - wprowadzający mieszkańców w ochronę cennego lokalnego dziedzictwa kulturowego pt. „Zauroczeni kulturą Ziemi Gogolińskiej" przeprowadziła profesor Dorotą Simonides. O świadomości wagi poruszanego tematu świadczyła pełna sala przedstawicieli różnych grup wiekowych. Po raz kolejny mieszkańcy przekonali się jak ważną rolę pełni tożsamość kulturowa, „...posiadanie swoich korzeni, ponieważ bez nich człowiek jest bezdomny"- przypomniała podczas spotkania Pani profesor. Kolejny wykład w ramach projektu już w listopadzie, na który serdecznie zapraszamy.Prelegentem spotkania będzie Pan Wawrzyniec Jasiński z tematem "Życie i twórczość Piotra Świerca".

11 czerwca 2013r. na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Gogolinie w Publicznym Przedszkolu nr 3 w Gogolinie gościła Agnieszka Frączek-pisarka, germanistka, leksykograf.Autorka książek i opowiadań dla dzieci. Laureatka Nagrody Edukacja XXI (2008), wyróżnienia IBBY Dziecięcy Bestseller Roku (za Kanapka i innych wierszy kapka) nagrody im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz. Podczas spotkania z przedszkolakami pisarka czytała fragmenty napisanych przez siebie wierszyków, opowiadała o drodze książki od autora do czytelnika, pracy ilustratora, redaktorów, wydawcy, drukarzy itp. Zdradziła dzieciom skąd czerpie pomysły na wiersze oraz z wielkim zapałem opowiadała o kotach, które są jej wielką miłością. Spotkanie zorganizowano w ramach obchodów Roku Juliana Tuwima.

22 maja 2013r. w czytelni Gminnej Biblioteki Publicznej w Gogolinie odbyło się autorskie spotkanie z Markiem Sikorskim - doktorem nauk humanistycznych w dziedzinie historii, autorem wielu książek i artykułów poświęconych historii Ziemi Kłodzkiej oraz Śląska, w tym:

• Na granicy legendy i wiary: skarby sztuki i osobliwości Ziemi Kłodzkiej, Nowa Ruda 1993.
• Sekrety sanktuarium w Bardzie, Wrocław 1993.
• Błogosławiony Czesław, patron Wrocławia, Wrocław 1993.
• Otmuchów: szkice do portretu miasta, Otmuchów 1995.
• Nysa: skarby sztuki i osobliwości, Opole 1999.
• Lądek Zdrój: osobliwości i skarby sztuki, Opole 1999.
• Muzeum Filumenistyczne Bystrzyca Kłodzka, Bystrzyca Kłodzka 2001.
• Bystrzyca Kłodzka - zabytki sztuki, Bystrzyca Kłodzka 2001.
• Bystrzyca Kłodzka w kręgu zabytków, Bystrzyca Kłodzka 2003.
• Skarby ziemi krapkowickiej: zabytki i historia, Krapkowice 2007.
• Nysa: w kręgu zabytków i historii, Krapkowice 2010.
• Ziemia krapkowicka: w kręgu zabytków i historii, Stradunia 2011.
• Otmuchów: w kręgu zabytków i historii, Stradunia 2011.

Podczas wizyty w Gogolinie pisarz promował najnowszą książkę pt. ,,Smok wawelski w kręgu mitu i historii". Ze smokiem wawelskim wiąże się wiele sekretów, w tym dotyczących jego słynnego krakowskiego pomnika, Smoczej Jamy oraz znanego obrazu Witolda Pruszkowskiego Smok wawelski. Oprócz smoka wawelskiego tematem spotkania były zjawiska z pogranicza historii sztuki i kultury ziemi krapkowickiej . Czytelnicy dowiedzieli się o sekretnych treściach zabytków, malarstwa i rzeźby.Serdecznie dziękujemy Akademii Trzeciego Wieku za udział w spotkaniu oraz życzenia i kwiaty wręczone z okazji niedawno obchodzonego Dnia Bibliotekarza.

16 kwietnia 2014r. w czytelni GBP odbyło się spotkanie z Dorotą Simonides - autorką o ogromnym dorobku naukowym, profesor nauk filologicznych, polską folklorystką, polityk, posłanką na sejm PRL VIII kadencji w latach 1990-2005, senator w pięciu kadencjach.Spotkanie było promocją książki "Szczęście w garści. Z familoka w szeroki świat". Książka jest historią dziewczyny z górniczego Nikiszowca, której starczyło samozaparcia, by sięgnąć po najwyższe naukowe tytuły i odwagi, by ich zdobywanie łączyć z rodzinnymi powinnościami. Jej dzieciństwo jest wspólne dla wielu osób z górniczych familoków. Mieszkający tam ludzie byli bardzo ze sobą związani, a życie każdego z nich wyglądało podobnie.Z śląskiego familoka rozpoczęła się jej "droga w daleki świat", obfitująca sytuacje typowe dla każdej śląskiej rodziny, obowiązki, radości, smutki, a przede wszystkim uporządkowaną hierarchią wartości. Na swej drodze spotykała czołowych przedstawicieli świata kultury, nauki, polityki i kościoła, ale nigdy nie zapomniała o kraju dzieciństwa. Zawsze towarzyszyło jej szczęście, którego do tej pory nie wypuszcza z garści -mówiła podczas spotkania z czytelnikami. Na pytanie kto zaszczepił w niej miłość do tradycji ludowej odpowiedziała - moja babcia Waleska, która znała mnóstwo opowieści związanych z ludową filozofią. Po spotkaniu można było kupić książki pani profesor, otrzymać specjalną dedykację i pamiątkową fotografię.Książka Pani Profesor pt. "Szczęście w garści. Z familoka w szeroki świat" została nominowana przez Paszport Polityki w kategorii "Pamiętniki – wspomnienia".

7 maja Pani Profesor otrzymała Nagrodę Historyczną Polityki za w/w książkę.

10 kwietnia 2013r.. Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie miała zaszczyt gościć po raz drugi Barbarę Kosmowską.Okazją były „Dni Literatury Dziecięcej"- trwające od 02 do 30 kwietnia. Pisarka debiutowała jako licealistka w latach 70 XX w. na łamach nieistniejącego już czasopisma ,,Na Przełaj", w rubryce Klub Młodego Autora. Pierwsza powieść ,,Głodna Kotka" została wydana w 2000 r. następne to ,,Teren prywatny", ,,Prowincja", ,,Gobelin", „Buba", „W górę rzeki", „Niebieski autobus", „Myślniki", „Buba – sezon ogórkowy", „Pozłacana rybka", „Puszka", „Hermańce". Książki pisarki zdobyły liczne nagrody i wyróżnienia, między innymi jest zdobywczynią nagrody IBBY oraz nagrody im. Astrid Lindgren. Dużym uznaniem cieszą się książki Barbary Kosmowskiej na Ukrainie gdzie „Buba" stała się lekturą szkolną. Jej bardzo ciekawie napisane książki poruszają problemy szkolne, rodzinne i sercowe dorastającej młodzieży.W Gminnej Bibliotece Publicznej autorka spotkała się z uczniami gogolińskiej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2. Już od początku wywiązała się ciepła i serdeczna atmosfera. Dzieci bez skrępowania zadawały pytania, dotyczące ulubionych książek, spraw osobistych pisarki, problemów poruszanych w powieściach, techniki pisania powieści, itp. Każde pytanie Barbara Kosmowska traktowała poważnie i na każde wyczerpująco, piękną polszczyzną odpowiadała. Całe spotkanie przebiegło w niezwykle ciepłej i przyjacielskiej atmosferze. Były wspólne zdjęcia, dedykacje, kwiaty i autografy.

Dnia 15 stycznia 2013r. odbyło się spotkanie autorskie z prof. Franciszkiem Markiem pt.: „WSPOMINAMY SŁYNNYCH GOGOLINIAN"- dr Jakub Hudalla i Thomas Tkotsch. Spotkanie zorganizowano wspólnie ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Gogolińskiej.Kolejne spotkanie miłośników lokalnej historii było okazją do wspomnień o doktorze Jakubie Hudalli i burmistrzu Thomasie Tkotschu. Tych niezwykle zasłużonych mieszkańców przedwojennego i powojennego Gogolina wspominał prof. Franciszek Marek. Profesor nakreślił przy tym szeroką „panoramę" Gogolina, który będąc wówczas wioską posiadał już miejską infrastrukturę! Doktor Jakub Hudalla przybył do Gogolina w 1919 r., w okresie gospodarczej stagnacji po I wojnie światowej. Działały jednak zakłady wapiennicze i funkcjonował szpital w którym dr Hudalla znalazł zatrudnienie. Służył ludziom 40 lat jako chirurg, ginekolog i położnik. Zapisał się w pamięci mieszkańców jako znakomity lekarz i prawy człowiek. Zmarł w 1963 r., a dom w Gogolinie w którym mieszkał przekazał „wyłącznie na rzecz chorych". Obecnie w tym budynku mieści się Gminny Ośrodek Zdrowia. Niewiele wiadomo natomiast o przedwojennym burmistrzu Gogolina Thomasie Tkotschu. Uchodził za jednego z najlepszych gospodarzy miejscowości. Za jego czasów powstały nowoczesne wodociągi, które funkcjonują do dnia dzisiejszego. Thomas Tkotsch był ojcem biskupa sufragana berlińskiego, drugi syn zginął jako kleryk podczas II wojny światowej. Po gospodarnym burmistrzu pozostała okazała willa przy ul. Krapkowickiej w Gogolinie Thomas Tkotsch zmarł w styczniu 1945r.

Dnia 5 grudnia 2012r. w Sali posiedzeń Urzędu Miejskiego odbyło się spotkanie z Ewą Wachowicz. Miss Polonia 1992, III wicemiss konkursu Miss Świata, Miss Świata Studentek (World Miss University) 1993, dziennikarka Polsat Café.
Ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Marcina Kromera w Gorlicach. Koronę zdobyła w wieku 22 lat, jako studentka Akademii Rolniczej w Krakowie. Ukończyła studia magisterskie z zarządzania jakością na Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Po oddaniu korony została sekretarzem prasowym premiera Waldemara Pawlaka.Była producentką programu Podróże kulinarne Roberta Makłowicza. Występuje w programie Ewa gotuje, który emitowany jest w Polsacie. W Polsat Café prowadziła program Gadżety kobiety, WySPA i Przez żołądek do serca. W 2007 roku wzięła udział w V edycji Tańca z gwiazdami. Pani Ewa opowiadała o swojej pracy, pasjach oraz o kulinarnych doświadczeniach. Spotkanie było promocją jej nowej książki pt: „Ewa gotuje ulubione". Autorka chętnie odpowiadała na pytania oraz rozdawała autografy na zakupionych książkach.

www.ewawachowicz.pl

28 listopada 2012r. odbyło się spotkanie dla uczniów klas I-III w Publicznej Szkole nr 2 w Gogolinie z pisarzem Grzegorzem Kasdepke. Grzegorz Kasdepke jest nie tylko autorem książek dla dzieci i młodzieży, ale także dziennikarzem i scenarzystą. Był redaktorem naczelnym w 1995-2000 latach magazynu dla najmłodszych „Świerszczyk". Autor scenariuszy programów oraz seriali telewizyjnych (Ciuchcia, Budzik, Podwieczorek u Mini i Maxa). Laureat Nagrody imienia Kornela Makuszyńskiego (za książkę "Kacperiada..."), zdobywca - dwukrotnie - Nagrody Edukacyjnej XXI (za książki "Co to znaczy..." oraz "Bon czy ton"), autor bestsellerów wielokrotnie honorowanych laurami (wyróżnienie Polskiej Sekcji ibBY za książkę "Horror, czyli skąd się biorą dzieci", wyróżnienie w konkursie na najlepszą książkę roku za książkę "Rózga", "Małe pióro" za cykl książek o Kubie i Bubie).

Szukaj

bip_m

 

epuap

Sponsorzy

aktywniwregionie logo 200x100

 magnum

BK-Polska-Walce

imex

Linki

gogolin

 

orange

orange

 

bn

 

b+

 

wbp

 

ibuk

 

ibuk

 

prb2

 

frsi

 

cała polska czyta dzieciom

 

logo IK s

 

nprc

 

legalna kultura

 

ebib

 

SBP

 

sbp

 

mbp

 

poradnik_bibliotekarza

 

bibliotekarz_pl

 

obc

 

bilioteki_publiczne

 

biliotekarz_opolski

 

sokrates

 

krapkowice

 

tarnow

 

kk

 

nysa

 

zrs

 

logo cbn

 

logo bc

 

logo catl

 

 

logo fbc

 

 

logo nac

 

 

logo fs

 

logo bibliosfera

 

logo mkidn

 

 logo pulowerek

 

 MGBPwZ

 

 ibby

 

 iczytam

 

 w-bibliotece-pl

 

 pedagogiczna opole

 

 uniwersytet opole biblioteka

 

 Wolne lektury

slaska biblioteka cyfrowa logopng

Lokalne Media

Radio Opole

 

NTO

 

tygodnik krapkowicki

 

nowiny krapkowickie

Polecamy

gok

 

sw_anna

 

PUP

 

zdrowie_opolskie

 

Gościmy

Odwiedza nas 131 gości oraz 0 użytkowników.

IBUK LIBRA

Legimi

Książkomat

Kinder

Wystawa informacyjna pt. "Kultura na widoku"

Zapraszamy do cyfrowej wypożyczalni ACADEMICA.

Bookcrossing.

Zbiórka książek "Zaczytani".

ksiazki naszych marzen 200

Książki z Caritasu

AUDIOBOOKI

Nowości wydawnicze

nowosci_wydawnicze

DFK Koło Gogolin

DFK 200

1% dla SBP

Początek strony