To było szczególne spotkanie, pełne wspomnień i wzruszeń. W gronie przyjaciół, rodziny, współpracowników i twórców ludowych odbyło się spotkanie promujące książkę opisujące życie i twórczość Jerzego Lipki - niezwykłego twórcy ludowego i animatora, który wzbogacił rodzimą skarbnicę kulturową i przyczynił się do pielęgnowania dawnych obrzędów i zwyczajów.Książka pt. ,,Jerzy Lipka. Życie i twórczość” to biografia urodzonego w 1937 r. w Obrowcu twórcy ludowego, folklorysty, gawędziarza, który zajmował się aż jedenastoma dyscyplinami artystycznymi. Publikacja została wydana w ramach projektu ,,Dziedzictwo Jerzego Lipki impulsem do kultywowania tradycji w domu” przy wsparciu Fundacji Górażdże ,,Aktywni w Regionie”.Głównym punktem uroczystości były wspomnienia tego wielkiego człowieka, którego dokonania i zasługi sprawiły, że Gogolin można dziś nazwać stolicą śląskiego folkloru. Na temat jego działalności opowiedziała zebranym Regina Kalla-Szulc, która zdradziła zebranym również sporo anegdot z życia Jerzego Lipki.Bardzo ważnym elementem w działalności Jerzego Lipki było nauczanie najmłodszego pokolenia oraz umacnianie w nim poczucia tożsamości regionalnej. W nawiązaniu do jego słów: ,, Kto skarbiec praojców kocha i szanuje, ten go wzbogaca i potomnym przekazuje”, dzieci z Publicznego Przedszkola nr.3 w Gogolinie zaprezentowały przedstawienie w śląskiej gwarze ,, Gogolińskie szkolniki – wesołe skuśniki”. Można było również wysłuchać monologów w tak umiłowanej przez Jerzego Lipkę gwarze śląskiej, zaprezentowanych przez Edeltraudę Krupop oraz Dorotę Matuszek. Ważną część spotkania stanowiły wzruszające i pełne emocji wspomnienia, które przedstawili prof. Teresa Smolińska, Jarosław Gałęza, Helga Bieniusa, Danuta Wieszala, i Maria Kipka.Nie bez powodu spotkanie odbyło się w Gminnym Centrum Kultury w Gogolinie – Jerzy Lipka patronuje bowiem temu miejscu już od 5 lat! Nie zabrakło więc życzeń i imponującego tortu, a także podsumowania dotychczasowej działalności, właśnie z okazji pięciolecia Gogolińskiego Centrum Kultury.

Źródło: Tygodnik Krapkowicki Nr 23 z 5.06.2018 r.

Spotkanie z Wiolettą Piasecką

Konsultacje z matemetyki

"Znajdź trzmiela- społeczny monitoring w służbie ochrony bioróżnorodności kopalni wapienia Górażdże"

Akcja "Paczka literacka".